Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

10.09.2024

Jak dostosować miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej z orzeczoną depresją?

Prawo pracy BHP

Pracodawcy zastanawiają się, jak dostosować miejsce pracy do potrzeb osoby z orzeczoną depresją. Nie jest to proste, bo nie ma wytycznych i wyraźnych wskazówek, poza ogólnymi normami prawnymi ważnymi przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak zakaz pracy w nadgodzinach czy w porze nocnej. Tymczasem, zdaniem prawników, depresja to częsty efekt wypalenia zawodowego, dlatego sugestie powinny pochodzić od psychologów, a nawet lekarzy psychiatrów, bo problem nie dotyczy już samych pracowników, lecz całych rodzin.

10.09.2024

Sejm rusza ponownie 11 września

PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze

W przyszłym tygodniu, 11 września br., Sejm zbiera się po wakacjach parlamentarnych na posiedzeniu plenarnym. W porządku znajdą się m.in. sprawozdanie o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, ustawy związane z udzielaniem pomocy de minimis przedsiębiorcom, dwie ustawy o PIT i kodeks pracy.

08.09.2024

„Słodko-gorzki” smak dodatków dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Rząd przyjął rozwiązania, które po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, pozwolą wypłacić dodatki 1 tys. złotych brutto do wynagrodzeń dla ok. 133 tys. osób zatrudnionych w publicznym sektorze pomocy społecznej. Dlaczego jednak tak oczekiwana i niezbędna zmiana, wprowadzona, gdy ponad 70 proc. z nich otrzymuje wynagrodzenie niemal równe płacy minimalnej, w efekcie stała się przyczynkiem dla pominięcia w dodatkach części zatrudnionych pracowników i ich uzasadnionego poczucia frustracji oraz niesprawiedliwości - pisze Paweł Maczyński.

06.09.2024

Sąd: Postój na parkingu nie świadczy o naruszeniu zakazu konkurencji

Prawo pracy

Pracodawca uznał, że pracownik naruszył zakaz konkurencji. Powodem było częste parkowanie samochodu służbowego w pobliżu sklepu jego żony, która rzekomo prowadziła działalność konkurencyjną. Sąd uznał, że okoliczność ta nie mogła być wystarczającym dowodem. Nie podzielono również oceny, że działalność żony pracownika stanowiła konkurencję dla jego pracodawcy, ponieważ była ona skierowana do innego kręgu odbiorców i nie była prowadzona na tym samym obszarze.

05.09.2024

Biustonosz w pracy - tak, firma może tego wymagać

Prawo pracy

Czy pracodawca ma obowiązek określenia w regulaminie pracy kwestii zakładania bielizny przez zatrudnionych? A skoro kodeks pracy przewiduje zakaz molestowania seksualnego w miejscu pracy, to czy przychodzenie do firmy np. bez stanika, może zostać potraktowane jako takie zachowanie? Prawnicy wskazują, że firma ma prawo wymagać schludnego stroju, który nie wprawia nikogo w zakłopotanie.

04.09.2024

Rząd uelastycznia organizację pracy w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Koniec ze sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów. Kierownicy urzędu zyskają większą swobodę w tym zakresie. Będą musieli tak ustalić pracownikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, a najpóźniejszą godz. 10:00. Godziny pracy urzędu będą mogły być różne, w różne dni.

03.09.2024

Wakacje na L4. Planowane zmiany przepisów nie ukrócą patologii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Wakacje, remonty, prace zarobkowe – nadużycia na L4 to problem, który coraz mocniej dotyka pracodawców. Aż 37 proc. kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości – ujawnia Conperio. Średni wskaźnik absencji w kontrolowanych przedsiębiorstwach w lipcu osiągnął 8,44 proc. To skok o niemal 2 punkty procentowe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego lata. Skala nadużyć jest alarmująca, a problem narasta.

03.09.2024

Zmiany w obliczaniu minimalnego wynagrodzenia szczególnie istotne dla pracodawców

Domowe finanse Prawo pracy

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on rewolucyjną zmianę zasad obliczania wynagrodzenia minimalnego, do którego odnosić się będzie jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Z założeń wynika, że nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

03.09.2024

Lewiatan: Zielona transformacja powinna pozytywnie wpłynąć na rynek pracy

Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG

Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.

02.09.2024

Ostatni dzwonek na odrobienie zaległości urlopowych

Prawo pracy

Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne. Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z zaległego urlopu, naraża się na konsekwencje prawne. Pracownik, który nie zdążył wykorzystać urlopu w ustawowym terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez kolejne trzy lata.

02.09.2024

Pierwszy urząd z siedmiogodzinnym dniem pracy

Prawo pracy

Urząd Miasta w Lesznie od 1 lipca testuje siedmiogodzinny dzień pracy. To program pilotażowy, który będzie trwał do końca września i dopiero wtedy prezydent miasta zdecyduje, czy praca w tym trybie będzie kontynuowana. Czy w ślad za Lesznem pójdą inne samorządy? Jeżeli tak, to raczej duże miasta. Burmistrzowie już dziś mówią, że w pierwszej kolejności potrzebują zmian w kodeksie pracy i większej elastyczności czasu pracy. Pracodawcy liczą koszty, a prawnicy zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić wymiar czasu pracy z dobowego na tygodniowy.

02.09.2024

Projekt przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców z zastrzeżeniami MRiT i MRiRW

Prawo pracy Rynek pracy

Limity zatrudnienia cudzoziemców powinny być elastycznie dostosowywane do bieżących potrzeb rynkowych, a przepisy nie powinny nadmiernie obciążać finansowo przedsiębiorców – to wnioski resortu rozwoju i technologii oraz rolnictwa i rozwoju wsi, po analizie propozycji nowelizacji przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców.

30.08.2024

TSUE wprost o dodatku za pracę dla niepełnoetatowców

Prawo pracy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprost orzekł, że pracownicy niepełnowymiarowi powinni mieć wypłacany dodatek za pracę ponad wymiar etatu ustalony w umowie. Niewypłacanie im takiego dodatku stanowi ich nierówne traktowanie. Trybunał uznał też, że brak dodatku za pracę ponadwymiarową może stanowić dyskryminację pośrednią kobiet – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Małgorzata Perchel-Ducka. Co to oznacza dla polskich pracodawców?

30.08.2024

Czy w protokole powypadkowym powinien być numer PESEL i dowodu?

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne RODO

Zespół powypadkowy nie może wpisywać do protokołu powypadkowego numeru PESEL i numeru dowodu osobistego osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, bo stanowi to naruszenie zasady minimalizacji danych osobowych. Także ZUS nie powinien żądać uzupełnienia protokołów o podanie numeru dowodu, jeżeli podany jest w nim już numer PESEL identyfikujący pracownika, który uległ wypadkowi – uważają prawnicy. Teraz ich stanowisko potwierdziła nam Państwowa Inspekcja Pracy.

30.08.2024

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Umowa o pracę jedyną opcją?

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, przedstawiony przez MRPiPS, koncentruje się na formie zatrudnienia opartej na umowie o pracę. Nie obejmuje legalizacji pracy obywateli Ukrainy - ich zatrudnienie reguluje bowiem odrębnie specustawa ukraińska. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa pracy dokument powinien dać możliwość rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat zasad zatrudnienia i czytelnej polityki migracyjnej.

29.08.2024

Freelancerzy chcą regulacji prawnej AI - wyniki badań

Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy

Elon Musk poparł właśnie na platformie X ustawę SB 1047 o obowiązku testów AI w stanie Kalifornia. Microsoft oraz Open AI poparli projekt ustawy AB 3211 o oznaczaniu treści generowanych przez AI. Większość wolnych strzelców również chce większej regulacji prawnej AI - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy portal dla freelancerów Freelancehunt.

29.08.2024

Rząd podniósł prognozę inflacji na 2025 r. Czy wzrośnie też płaca minimalna?

Prawo pracy Rynek pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma problem z przygotowaniem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2025, bo zastanawia się, jaką jego wysokość ustalić – dowiedział się nieoficjalnie serwis Prawo.pl ze źródeł zbliżonych do resortu. Wszystko dlatego, że minister finansów zmienił prognozę inflacji z 4,1 na 5 procent. Potwierdził to rząd, przyjmując projekt ustawy budżetowej. Czy powinno to wpłynąć na wysokość płacy minimalnej? Wśród ekspertów i prawników zdania są podzielone.

29.08.2024

Wnioski o Aktywnego Rodzica wyłącznie elektronicznie

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Już od 1 października 2024 roku będzie można składać wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował zgłoszenia wyłącznie w formie elektronicznej – przypomina ZUS. I ostrzega, że wnioski złożone w formie papierowej ZUS pozostawi bez rozpatrzenia.

28.08.2024

Wynagrodzenie zleceniobiorcy jak pracownika - płacone do 10-go dnia miesiąca

Prawo cywilne Prawo pracy Rynek pracy

Prawnicy nie mają wątpliwości - to najważniejsza propozycja w projekcie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę. MRPiPS chce, by w przypadku umów zlecenia lub o świadczenie usług, zawartych na czas dłuższy niż miesiąc, wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej była dokonywana co najmniej raz w miesiącu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Zdaniem prawników, to ekspansja prawa pracy na zatrudnienie cywilnoprawne.

28.08.2024