Według informacji przekazanych przez ministra, w Socjalistycznej Republice Wietnamu przygotowany jest program inwestycji wartości 10 mld dolarów. Planuje się podwojenie sieci płatnych autostrad. Od 2015 r. ma być budowane nowoczesne lotnisko w pobliżu Hanoi.

"Rozbudowaliśmy już nasze porty. Dwa lata temu wszystkie towary z Europy transportowaliśmy przez Singapur. Teraz można dotrzeć do wszystkich naszych portów" - podkreślił minister Duc. Dodał, że rząd wietnamski ma zapewnione dodatkowe 7 mld dolarów z międzynarodowych instytucji finansowych.

Z informacji przedstawionych przez delegację wynika, że Wietnam zainteresowany jest budowaniem dróg, mostów, tuneli i przepraw promowych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obecnie budowanych jest tam kilka autostrad o łącznej długości prawie 400 km.

W celu usprawnienia inwestycji rząd wietnamski - jak zapewniano - zajmie się formalnościami związanymi z przejmowaniem gruntów pod drogi, a sprzęt do ich budowania sprowadzany do Wietnamu będzie wolny od opodatkowania.

Przedstawiciele polskich firm z zainteresowaniem wysłuchali oferty wietnamskiego rządu, ale zwrócili uwagę na nierealne oczekiwania, aby projekt inwestycji przedstawiać w ciągu 30 dni. "W Polsce przygotowanie autostrad w systemie BOT (czyli Buduj-Zarządzaj-Przekaż - PAP) trwało miesiącami" - powiedział prezes warszawskiego Transprojektu Tadeusz Suwara.

W ocenie podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Macieja Jankowskiego, istnieje ogromna możliwość zdynamizowania polsko-wietnamskich relacji handlowych.

Obecny na seminarium przedstawiciel spółki Polimex-Mostostal powiedział, że strategia jego firmy przewiduje zwiększenie udziału kontraktów zagranicznych, więc jest zainteresowany ofertą wietnamskiego rządu. Przestrzegł jednocześnie przedstawicieli wietnamskiego ministerstwa, że polskie spółki będą ostrożne w budowaniu w systemie BOT, bo nie mają wystarczającego doświadczenia w tym zakresie.

Podczas polsko-wietnamskiego spotkania zaprezentowano polską ofertę eksportową oraz nowe rozwiązania w zakresie transportu i infrastruktury. W prezentacji uczestniczyły m.in. firmy: PESA (koleje), Autosan i Solaris (autobusy) a także Centrum Techniki Okrętowej i Wyższa Szkoła Morska. (PAP)

adma/ mki/ mag/