Wykonawca rozbudowy firma Nextbike Polska ma postawić i uruchomić 45 nowych stacji i wyposażyć je w 344 rowery do 5 sierpnia. Premierę zmodernizowanego systemu zaplanowano dzień później 6 sierpnia.

Realizowane zamówienie obejmuje budowę stacji, a także wyposażenie jej w rowery. Nowe stacje będą miały nieco inną konstrukcję od dotychczasowych, ale nowe i te już używane rowery będzie można wypożyczyć i zwrócić w obu typach stacji.

Na prawobrzeżu rower miejski to nowość, ma tam powstać 29 stacji. Z kolei na lewobrzeżu, gdzie rower miejski działa już od sierpnia 2014 r., powstanie 14 stacji w części zachodniej i dwie w północnej. Umowa na rozbudowę obejmuje również dostarczenie jednej zapasowej stacji i kilku zapasowych rowerów.

Prawobrzeżne stacje mają ułatwić pasażerom Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju komunikację z pętlą przy ul. Turkusowej i przystankiem przy ul. Gryfińskiej.

Poza wspomnianymi pętlą i przystankiem, stacje powstaną także m.in. na rondzie w Zdrojach, przy tamtejszym szpitalu, przy pętlach autobusowych Słoneczne i Bukowe, a także filii urzędu miejskiego czy dworcu PKP w Dąbiu.

Po zakończonej modernizacji system roweru miejskiego przyjmie docelowy model i w najbliższym czasie nie będzie rozbudowywany - powiedział rzecznik prasowy operatora roweru miejskiego gminnej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim. Z kolei na lewobrzeżu będzie można dalej go rozbudowywać, bo nadal są miejsca, w których stacje by się przydały - dodał.

Jak poinformował Jachim, koszt rozbudowy systemu to blisko 4,2 mln zł.

Rower miejski cieszy się w Szczecinie sporym wzięciem. W 2015 r. zanotowano 541 tys. wypożyczeń.

Rozbudowę systemu roweru miejskiego na prawobrzeżu zaplanowano w budżecie miasta na 2016 r. Z kolei pieniądze na to przedsięwzięcie w zachodniej i północnej części miasta pochodzą ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Obecnie system liczy 35 stacji i 370 rowerów. Jego utrzymanie w 2015 r. kosztowało około 1,2 mln zł.

Szczeciński rower miejski w 2013 r. wybrali do realizacji mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Koszt tego przedsięwzięcia to niemal 2,7 mln zł. (PAP)