Stary most zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie nowy obiekt – poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

Dodał, że mieszkańcy tej części regionu mogą już korzystać z przeprawy tymczasowej, która miała zostać oddana do użytku do końca roku. Rozpoczęła się także rozbiórka starego mostu, który znajdował się w złym stanie technicznym.

„Prace idą bardzo sprawnie. Działa już most tymczasowy. To bardzo dobre informacje, ponieważ budowa w Skwierzynie to przedsięwzięcie niesłychanie ważne dla naszego regionu oraz dla mieszkańców tej części województwa” - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Budowa nowego mostu w Skwierzynie to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych prowadzonych obecnie w Lubuskiem przez władze samorządowe. Inwestycja rozpoczęła się w połowie sierpnia br. i ma potrwać dwa lata.

Budowa mostu tymczasowego była konieczna w celu utrzymania ruchu na drodze wojewódzkiej nr 159 bez konieczności wytyczania kłopotliwych dla kierowców objazdów. Ewentualny objazd, w najkrótszym wariancie liczyłby ponad 60 km i jak zaznaczają urzędnicy - generowałby znaczne koszty społeczne.

Nowy most w Skwierzynie będzie miał 124 m długości. Cześć inwestycji zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Budowa przeprawy pochłonie 16 mln zł. Wkład samorządu wojewódzkiego to 15 proc. tej kwoty. Wykonawcą jest Berger Bau Polska Sp. z o.o. Wrocław.

Droga wojewódzka nr 159, w ciągu której zlokalizowany jest most na Warcie w Skwierzynie, stanowi ważne dla tej części woj. lubuskiego połączenie komunikacyjne.

Najbliższe mosty przez Wartę zlokalizowane są bowiem w Gorzowie Wlkp. i Międzychodzie (woj. wielkopolskie). Natężenie ruchu na tym odcinku jest jednym z większych na sieci dróg wojewódzkich w Lubuskiem i wynosi ponad 4 tys. pojazdów na dobę.

Z mostu tymczasowego na Warcie w Skwierzynie mogą korzystać wszystkie pojazdy. (PAP)