"Zrobiliśmy tutaj to, co było do zrobienia" – powiedział Szyszko w wystąpieniu podczas końcowego posiedzenia plenarnego COP23.

"Zrobiliśmy ważny krok do przodu, osiągnęliśmy postęp i zrealizowaliśmy program" – podkreślił szef resortu środowiska.

Minister wskazał na nowy element negocjacji, jakim jest dialog Talanoa – termin oznaczający w języku używanym na wyspach Fidżi na określenie transparentnego i uwzględniającego na równych prawach wszystkich uczestników dialogu.

Zdaniem ministra osiągnięcia osiągnięte w Bonn potwierdzają determinację w walce z ociepleniem klimatu.

"Cieszę się, ponieważ oznacza to, że sukces COP24 w Katowicach jest bardzo bliski" – powiedział Szyszko.

Minister zaznaczył, że Katowice są "szczególnym miejscem w historii" Polski, a także "dobrym przykładem transformacji czarnej stolicy" - typowego regionu przemysłowego w nowoczesne, zielone miasto.

Jego zdaniem Katowice są "idealnym miejscem na spotkanie się, dla decyzji o klimacie i przyszłości świata" oraz na podpisanie porozumień, które będą działać.

"Samo mówienie o zmianach klimatu i ich wpływie nie pomoże ludziom, jedynie działania mogą pomóc" – podkreślił Szyszko. Zapowiedział, że w Katowicach musi zostać przyjęty pakiet implementacyjny Porozumienie paryskiego. "Musimy zbudować koalicję chętnych" - powiedział.

Szyszko poinformował o mianowaniu na funkcję pełnomocnika na COP24 Tomasza Chruszczowa.

23. szczyt klimatyczny w Bonn zakończył się w sobotę nad ranem. Na zakończenie dwutygodniowych obrad przedstawiciele 195 krajów przyjęli szereg propozycje rozwiązań wprowadzających w życie porozumienie paryskie. Pakiet implementacyjny ma zostać ostatecznie przyjęty w przyszłym roku w Katowicach.

Polska już po raz trzeci będzie organizować COP, a po raz czwarty na prezydenta konferencji wybrany został Polak. Drugi raz sprawować tę funkcję będzie prof. Jan Szyszko. Minister środowiska będzie zarządzał prezydencją i organizacją szczytu klimatycznego, który odbędzie się w 2018 r. w Polsce.

W Katowicach odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14).

Celem Konwencji, podpisanej w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie.

Z Bonn Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ sp/