Jak poinformował w piątek Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, inwestycja polegająca na gruntownej przebudowie i modernizacji dworca Bydgoszcz Główna, została - decyzją resortu rozwoju regionalnego - przesunięta z listy rezerwowej na podstawową w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Cała inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona w 2015 roku.

"To wspaniała wiadomość i logiczne dopełnienie oddanej w czwartek do użytku nowej linii tramwajowej do dworca. Przebudowa tego obiektu to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w naszym mieście" - podkreślił Bruski.

Gruntownie zostanie przebudowy tzw. dworzec wyspowy - budynek postawiono w XIX wieku między peronami bydgoskiej stacji. Mieszczą się tu teraz biura spółek kolejowych, a parter jest w większości niewykorzystany, gdyż znajdujące się tu niegdyś restauracja i świetlica zlikwidowano. Po modernizacji stacji budynek miałby przejąć większość funkcji związanych z obsługą i odprawą podróżnych.

Frontowy budynek stacji, w którym znajdują się kasy i główny hall, ma być rozebrany. Gmach powstał na początku XX wieku, ale przeprowadzone w latach 60. "unowocześnienie" pozbawiło go wszystkich cech stylowych i sprawiło, że nie przedstawia on wartości architektonicznej. Na tym miejscu planowany jest nowy obiekt, przeznaczony głównie na cele komercyjne.

Modernizacja obejmie także remont tuneli dworcowych, wyposażenie ich w nowoczesne windy i wymianę instalacji. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji przekroczy nieco 197 mln zł. 

olz/ amac/