Nabór kandydatów zostanie powtórzony, gdyż w obecnym konkursie żaden z dwóch ubiegających się o to stanowisko kandydatów nie spełnił oczekiwanych kryteriów.

Sikorska poinformowała, że kandydaci albo nie spełnili wymogów formalnych, albo nie osiągnęli w trakcie oceny wymaganego minimum punktów określonych w kryteriach by uzyskać rekomendację, dlatego nabór nie został rozstrzygnięty i "musi zostać powtórzony".

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego początki sięgają 1921 r. Konkurs na dyrektora tego parku był ogłoszony pod koniec lipca po tym, gdy minister środowiska odwołał w styczniu poprzedniego dyrektora, któremu zarzucono m.in. naruszenia dyscypliny finansowej i wydatki niezgodne z planami. Takie nieprawidłowości wykazała ministerialna kontrola przeprowadzona w placówce po tym, gdy zabrakło pieniędzy na wypłaty dla pracowników.

Białowieski Park Narodowy chroni ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Puszcza Białowieska jest m.in. światową ostoją żubra. Park zajmuje jedną szóstą polskiej powierzchni puszczy.

Wkrótce ministerstwo środowiska ma natomiast ogłosić wyniki konkursu na stanowisko dyrektora innego podlaskiego parku narodowego - Biebrzańskiego. "W wyniku zakończenia naboru na stanowisko dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego komisja konkursowa przedstawiła Ministrowi Środowiska kandydatów na stanowisko dyrektora parku. Decyzji ministra możemy się spodziewać wkrótce" - poinformowała Sikorska.

Minister środowiska odwołał poprzedniego dyrektora w lipcu z powodu "negatywnej oceny zarządzania finansami i majątkiem" parku.

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem ponad 59 tys. ha obszarów cennych przyrodniczo. Chroni m.in. jedne z najcenniejszych w Europie obszary bagienne. Jest ostoją łosia oraz wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych.(PAP)

kow/ mki/