Prawo.pl
Rząd zapewnia, że wszystkim pomoże przetrwać zimę, a dopłaty do ciepła dostaną również mieszkańcy bloków. W piątek Sejm przyjął ustawę w tej sprawie, ale spółdzielnie, w których mieszka przeszło 5 milionów osób, krytykują nowe rozwiązania. Ich zdaniem opierają się one na nieaktualnych cenach gazu i oleju. Spółdzielnie chcą jeszcze walczyć o zmiany w Senacie.
Renata Krupa-Dąbrowska Maria Dec-Kiełb
06.09.2022
Samorząd terytorialny Domowe finanse Nieruchomości
Dyliżansy zostały zastąpione przez samochody z silnikiem spalinowym. Te ostatnie powoli wypierane są przez bezzałogowe, auta elektryczne. Świat się zmienia i to szybko. Czy tak samo zmieniają się zasady odpowiedzialności za naruszenia praw własności intelektualnej i dóbr osobistych w mediach? Czy zmienia się algorytm zarządzania kryzysem medialnym? - zastanawia się adwokat Krzysztof Czyżewski.
Krzysztof Czyżewski
06.09.2022
Prawo cywilne RODO

Procedury antymobbingowe w firmach nawet są, ale często tylko jako formalność

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy HR
Nie ma przepisu, który określałby, w jakim terminie komisja powołana do rozpoznania przypadku mobbingu powinna przeprowadzić i zakończyć postępowanie. Nie ma też standardu prowadzenia takich postępowań, a problemy zaczynają się już od składu samej komisji. Do tego inspekcja pracy sprawdza tylko istnienie procedury, ale nie interesuje się, jak ona działa. Nie ma też sankcji za brak procedury antymobbingowej.
Grażyna J. Leśniak
06.09.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy HR
Od tzw. odsetkowej uchwały Sądu Najwyższego minął już rok, a nadal jest ona kulą u nogi frankowiczów. 12 października TSUE zdecyduje, co z wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału kredytu, w razie uznania umowy za nieważną. Zajmie się też inną palącą kwestią - biegiem terminu przedawnienia roszczeń banków. Tymczasem kolejne sądy szykują się do podobnych pytań.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
06.09.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Nowy wzór czapki to innowacja w modzie, ale nie w podatkach

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ulga na rozwój nowych technologii bywa korzystnie interpretowana przez fiskusa, gdy chodzi o tworzenie nowego oprogramowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo stworzenia zupełnie nowych programów użytkowych, fiskus odmawia zastosowania tego udogodnienia. I nie jest w tym konsekwentny. Firma logistyczna dostała korzystną interpretację, a odzieżowa - nie.
Paweł Rochowicz
06.09.2022
PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Sejm już pracuje nad projektem zmian w zakresie przepisów o cenach transferowych. Zmiany te ujęto w projekcie ustawy mającej na celu poprawę Polskiego Ładu w zakresie podatku CIT. Uchylone mają być przepisy o pośrednich transakcjach rajowych. Wbrew pozorom nie wszystkie z proponowanych zmian są korzystne dla podatników.
Michał Kordiak
06.09.2022
CIT VAT
Kobiety nadal są w naszym kraju gorzej opłacane i mają utrudniony dostęp do najwyższych stanowisk. Na dodatek pracują więcej, a część ich pracy wykonywana jest nieodpłatnie. Sytuacja zawodowa kobiet jest gorsza niż można by oczekiwać. Do zmiany tego stanu rzeczy potrzebne są działania promujące model równościowy – wynika z raportu „Źródła nierównej pozycji zawodowej kobiet”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2022
Rynek Prawo pracy
Uniemożliwienie konsumentom wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku – takie działania mogą, zgodnie z obowiązującym prawem, skończyć się dla banków karami finansowymi. I prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu.
Krzysztof Sobczak
05.09.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Rekordowo wzrosło zainteresowanie poszukiwaniem pracy przez specjalistów i menedżerów. O 60 proc. wzrosła też liczba otrzymywanych zaproszeń do procesów rekrutacyjnych. Obecnie do najczęstszych przyczyn zmiany pracy należą złe zarządzanie oraz propozycja wyższego wynagrodzenia – wynika z najnowszej, 12. edycji raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2022
Rynek Prawo pracy Finanse
Niektórzy obywatele Ukrainy przebywający w Polsce po agresji Rosji na ich kraj mogą mieć problemy podatkowe. Mogą być bowiem uznani za rezydentów podatkowych zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów w sprawie dodatkowych działań dla pomocy uchodźcom z Ukrainy w sprawach podatkowych.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2022
PIT Ukraina
Odprowadzanie ścieków do rzek jest co do zasady zakazane. Chyba że przedsiębiorca, w ramach wyjątku od reguły, spełni surowe warunki określone przez prawo – zwłaszcza w zakresie ich oczyszczania z substancji zagrażających środowisku. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.
Konrad Dyda
05.09.2022
Środowisko Spółki Małe i średnie firmy
Szara strefa w gastronomii i hotelarstwie to prawdopodobnie aż 25 procent - tak wynika z letniej akcji służb skarbowych, w ramach której w takim odsetku firm stwierdzono sprzedaż bez paragonów. Jednak mandaty za ich brak nie muszą przynosić odstraszających efektów, zwłaszcza w sytuacji rosnących kosztów prowadzenia biznesu. Zresztą przepisy o karaniu mandatami za brak paragonów są dziurawe.
Paweł Rochowicz
05.09.2022
Rynek i konsument VAT Administracja publiczna

Pandemiczny przepis zniknął z zamówień publicznych, wolno potrącać kary

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Przepis, który przez ostatnie dwa lata zakazywał potrącania kar umownych w zamówieniach publicznych, przestał obowiązywać. Niektórzy wykonawcy zostali pozbawieni szans obrony przed egzekucją kar umownych, mimo że stan zagrożenia epidemicznego wciąż obowiązuje. Natomiast zamawiający są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, wreszcie będą mogli ścigać niesolidnych kontrahentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.09.2022
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Gdyby uwierzyć autorom przepisów o wywłaszczeniach na rzecz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, można nabrać przekonania, że przed osobami, których nieruchomości leżą na terenie przyszłych inwestycji CPK rozciąga się pasmo korzyści, bo w ramach „najkorzystniejszego w UE systemu odszkodowań” mają być im wypłacane odszkodowania o wartości „od 120 do 140 procent wartości nieruchomości”.
Mirosław Ochojski
05.09.2022
Prawo cywilne Nieruchomości

Abolicja dla płatników składki zdrowotnej pilnie potrzebna

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład
Wprowadzone Polskim Ładem nowe zasady opłacania składki zdrowotnej, a także niejasne i niespójne przepisy w tym zakresie, które zresztą rządzący już zmieniali w 2022 r., ostatni raz 1 lipca, wymagają uchwalenia abolicji dla płatników składek – twierdzą prawnicy. Ich zdaniem, nie powinni oni ponosić odpowiedzialności karnej za ewentualne niezamierzone błędy w deklaracjach. Zwłaszcza, że błędy mogą wyjść dopiero po latach.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Działalność windykacyjna do uregulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora, mylony dotychczas z komornikiem. Takie zajęcia maja podlegać licencjonowaniu i nadzorowi ministra gospodarki, a przedsiębiorcy windykacyjni powinni podejmować działania zmierzające do polubownego załatwienia sporów o zaległości. Rząd ma przyjąć projekt stosownej ustawy jesienią br.
Paweł Rochowicz
04.09.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik podlega ochronie przed wypowiedzeniem - wypowiedzenie dokonane w tym czasie jest niezgodne z prawem. Ochrona ta obejmuje jednak konkretnie okres urlopu wypoczynkowego, który rozpoczyna się po zakończeniu ostatniej doby pracowniczej przypadającej bezpośrednio przed dniem kalendarzowym urlopu.
Marek Rotkiewicz
03.09.2022
Prawo pracy
Planowanie prac remontowych linii sieci energetycznej nie musi oznaczać jednoczesnego demontażu całej linii przesyłowej. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok pierwszej instancji i decyzję starosty w sprawie udostępnienia nieruchomości. Uznał, że wejście na posesję było konieczne z powodu remontu istniejącej linii napowietrznej wobec konieczności wymiany przewodów, słupów oraz izolatorów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Dopiero po roku od sporu o bony turystyczne Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że organizatorzy turystyki powinni zwrócić podróżnym wpłaty w przypadku niewykorzystanych voucherów. Dla turystów to szansa na odzyskanie pieniędzy. Bony turystyczne miały pomóc organizatorom turystyki, ale miało to nie odbywać się kosztem klientów, choć przepisy budziły pewne wątpliwości.
Regina Skibińska
03.09.2022
Rynek i konsument
Sejm rozpoczął już prace nad ustawą przewidującą odroczenie podatku minimalnego, redukcję biurokracji przy niektórych transakcjach i zniesienie przepisów o ukrytych dywidendach. Taka jest treść rządowego projektu zmiany ustawy o CIT. Nowela ma częściowo odwracać skutki reform wprowadzonych od początku 2022 r.
Paweł Rochowicz
02.09.2022
CIT Polski Ład

Będzie historyczna podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Zgodnie z projektem ustawy budżetowej przyjętej 30 sierpnia przez rząd, prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2023 roku ma wynieść 6935 zł brutto. Oznacza to wzrost aż o 17,1 proc. Jeśli tak się stanie, to analogicznie wzrośnie też wysokość składek ZUS dla firm. Byłaby to największa podwyżka w historii.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Trwałość umowy o pracę z pracownicą w ciąży podlega daleko idącej ochronie - pracodawca nie może wypowiedzieć ani zasadniczo rozwiązać z ciężarną pracownicą umowy o pracę. W wielu przypadkach - ale nie w każdym - umowa terminowa, która miałaby ulec zakończeniu w okresie ciąży, ulega także przedłużeniu do dnia porodu. W tym zakresie występuje wiele błędów, często wynikających z utrwalonej nieznajomości przepisów.
Agnieszka Rosa Marek Rotkiewicz
02.09.2022
Prawo pracy

ZUS radzi pracodawcom, by nie czekali z kontrolą L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracodawca nie musi czekać aż ZUS skontroluje to, czy ktoś wykorzystuje swoje zwolnienie właściwie. Może to zrobić sam, gdyż ma do tego prawo pod warunkiem, że zatrudnia powyżej 20 pracowników. Kontrolę pracodawca może przeprowadzić sam lub zlecić ją np. pracownikowi kadr albo firmie zewnętrznej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W 2021 roku w okresie od połowy czerwca do końca września Europejskie Centrum Konsumenckie Polska otrzymało 632 zgłoszenia na wakacyjne problemy. W 2022 roku od połowy czerwca do końca sierpnia już jest ich więcej – odnotowano 863 zgłoszenia (283 telefonicznie; 580 mailowo). W ramach kampanii „Akcja! #Wakacyjna reklamacja” – ECK zachęca do egzekwowania swoich praw.
Krzysztof Sobczak
02.09.2022
Rynek i konsument
Aż 25 procent sprzedających nie wystawia paragonów – taki jest wynik kontroli przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Tylko przez niecałe dwa miesiące skarbówka wystawiła 7666 mandatów na kwotę niemal 9 milionów złotych. Kontrole odbywają w ramach tzw. nabyć sprawdzających.
Krzysztof Koślicki
02.09.2022
VAT Doradca podatkowy Finanse
Przedsiębiorcom przysługuje prawo ujęcia w kosztach podatkowych wartości diet za czas podróży służbowych w ramach limitu - do wysokości diet przysługujących pracownikom. Zmiana wprowadzona do ustawy o czasie pracy kierowców nie dotyczy przedsiębiorców prowadzących osobiście działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, lecz pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy.
Wiesława Moczydłowska
02.09.2022
PIT Rachunkowość Prawo pracy
Przepisy nie określają temperatury powietrza w środowisku pracy, której przekroczenie stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia pracownika. Nie ustalono też wymagań dotyczących monitorowania temperatury powietrza w kabinach kierowców i maszynistów czy ograniczeń w kierowaniu pojazdem związanych z przekroczeniem temperatury o określonej wartości.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Prawo pracy
Coraz więcej firm występuje o postępowania o zatwierdzenie układu lub inne postępowania restrukturyzacyjne. Dobór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego zależy od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorcy, ale jedno jest pewne – wdrożenie środków restrukturyzacyjnych może skutecznie uchronić przed ogłoszeniem upadłości - mówi Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.
Katarzyna Buczkiewicz
02.09.2022
Prawo gospodarcze
Tak, jak kiedyś blockchain, dziś metaverse jest słowem, które elektryzuje świat, w tym świat biznesu. Coraz więcej firm interesuje się metaversum i przenosi do niego wybrane formy swojej aktywności w świecie realnym. Wszystko to jednak ma określone skutki podatkowe. Potwierdza to opublikowany właśnie raport CRIDO „Trendy podatkowe 2022”.
Krzysztof Koślicki
01.09.2022
Doradca podatkowy Finanse
Ministerstwo Finansów rozbudowuje e-Urząd Skarbowy. Za pomocą systemu można już składać UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych. Pełnomocnicy ogólni mają w e-US dostęp do listy swoich mocodawców. Mogą również składać pisma w ich imieniu, bez konieczności samodzielnego uzupełniania danych identyfikacyjnych i adresowych mocodawcy.
Krzysztof Koślicki
01.09.2022
Ordynacja Doradca podatkowy