Polski Ład wprowadza bardzo wiele rozwiązań jednostkowych, inne natomiast są uzależnione od decyzji administracyjnych. Ustawodawca zapowiada decyzje interpretacyjne i regulacyjne, szczególnie tam, gdzie ujawnią się ewidentne wady w przepisach. W konsekwencji następujących zmian pojawia się realne ryzyko popełnienia błędów przez księgowych i biura rachunkowe. Wątpliwości będą się z pewnością pojawiać przez wiele najbliższych miesięcy.

Czytaj też:  Prof. Mariański: To dopiero początek skutków nieprzemyślanej rewolucji podatkowej>>

Ryzyko błędu

Pomyłki w rozliczeniach podatkowych wynikające z niedopracowania i pośpiechu w przyjęciu tak wielu skomplikowanych rozwiązań, mogą ujawniać się nawet za kilka lat. Dopóki nie będzie jasnej interpretacji wprowadzanych rozwiązań, to księgowi i przedsiębiorcy będą ponosić ogromne ryzyko, związane z poradami rachunkowo - podatkowymi bądź dokonywaniem rozliczeń fiskalnych. To powoduje wzrost zainteresowania polisami OC i ochrony podatkowej.

- Tryb wprowadzania zmian w regulacjach podatkowych zwiększa ryzyko błędów w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym oraz obawę przed ewentualnymi konsekwencjami. Otrzymujemy sygnały od naszych doradców klienta, praktycznie z całego kraju, że w ostatnich kilkunastu dniach znacznie wzrosło zainteresowanie polisami dla księgowych i przedsiębiorców – tłumaczy Aurelia Szymańska z CUK Ubezpieczenia. 

Księgowi znaleźli się pod dużą presją. Niepewność co do interpretacji przepisów sprawia, że wielu z nich obawia się popełnienia błędu. W konsekwencji mogą im grozić sankcje karno-skarbowe.  - Kupuję polisę OC tylko dlatego, że Polski Ład tak wiele zmienił  w przepisach podatkowych, a klienci zadają mnóstwo pytań, na które ja nie zawsze umiem odpowiedzieć  – mówi księgowa, prosząca o zachowanie anonimowości.

A przedstawiciele sektora finansowego prognozują, że w lutym i marcu czekają nas jeszcze większe niż obecnie perturbacje związane z naliczaniem podatków. Będą one związane z rozliczaniem firm.
W przestrzeni publicznej pojawiają się już zarzuty do księgowych, sugerujące brak ich kompetencji i umiejętności poradzenia sobie z adaptacją przepisów na co dzień. W większości przypadków umiejętności księgowych są wysokie, ale wielu z nich obawia się problemów z interpretacją przepisów i nieprzewidywalnością decyzji administracyjnych. 

Czytaj także:
Samorząd księgowych apeluje o przesunięcie Polskiego Ładu>>
Ministerstwo Finansów obiecuje nie karać księgowych>>

- Z pomocą może przyjść polisa ubezpieczeniowa. Rynek ubezpieczeniowy ma rozwiązania na taką okoliczność, dedykowane zarówno do przedsiębiorców, osób fizycznych pracujących w działach księgowych, jak i dla biur rachunkowych – dodaje Aurelia Szymańska. I dodaje, że systematycznie wzrasta liczba zapytań o taką ochronę. Jak podaje CUK Ubezpieczenia, dziś liczba zapytań jest o 60 proc. w porównaniu z II kwartałem 2021 roku. 

Do kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania w 2022 r.? >

 

Przed czym chroni polisa

Odpowiedzialność karno-skarbowa dotyczy osób fizycznych, które wykonują czynności księgowe oraz czynności nadzorcze nad czynnościami księgowymi. Są to główni księgowi, księgowi, dyrektorzy finansowi, osoby zarządzające, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz inne osoby ponoszące odpowiedzialność karno- skarbową i karną (będące konsekwencją czynów zabronionych w czynnościach księgowych niepodlegających KAS) np. wójt, burmistrz czy pracownik działu controllingu. Ubezpieczenie ochrony prawno-skarbowej oprócz refundacji mandatów i kar administracyjnych może zawierać szereg dodatkowych rozwiązań budujących kompleksową ochronę.

Nieprawidłowości w korygowaniu błędów w dowodach księgowych >

Faktura w świetle odpowiedzialności karnej i karno-skarbowej >

Inny typ polisy przeznaczony jest dla biur rachunkowych. To obowiązkowe i/lub dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Polisa OC chroni przede wszystkim przed błędami, które powstaną w związku wykonywaniem działalności księgowej oraz roszczeniami ze strony ich klientów.

Zdążyć przed wzrostem stawek

Księgowi muszą mieć polisę OC z sumą gwarancyjną co najmniej 10 tys. euro, jeśli prowadzą pełne księgi rachunkowe. Często jednak kupują polisy dobrowolne, czy to dla własnego poczucia bezpieczeństwa, czy to dlatego, że pytają o nie klienci. Mając polisę obowiązkową mogą też ubezpieczyć się dodatkowo.

Polski Ład - o co pytają pracownicy >

- Zwykle dorzucałam jakąś kwotę dodatkowo, ale w tym roku to faktycznie wzięłam więcej ze względu na Polski Ład – mówi księgowa Anita Bartkowiak. I dodaje, że oprócz polisy obowiązkowej wykupiła dobrowolne nadwyżkowe ubezpieczenie OC - na jeden i wszystkie wypadki ubezpieczeniowe na sumę 250 tys. zł, ubezpieczenie dobrowolne kadry i płace z fumą gwarancyjną 250 tys. zł oraz ubezpieczenie dobrowolne – doradztwo podatkowe z sumą gwarancyjną 200 tys. zł.

Notatki i protokoły służbowe w biurze rachunkowym >

Umowa o prowadzenie przez biuro rachunkowe ksiąg rachunkowych - POBIERZ WZÓR >

Obecnie ceny polis jeszcze nie poszybowały w górę, ale to się może zmienić. - Z naszych obserwacji wynika, że wzrost ryzyka związanego z odpowiedzialnością podatkową nie spowodował znaczących zmian składek oczekiwanych przez ubezpieczycieli. Nie jest jednak wykluczone, że wkrótce się to zmieni – mówi Aurelia Szymańska.