Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, dopiero w kolejnych tygodniach, miesiącach, a następnie podczas dokonywania rozliczenia rocznego PIT do 30 kwietnia 2023 roku okaże się, jak duża grupa polskich obywateli została w sposób całkowicie chaotyczny i niesprawiedliwy obarczona dodatkowymi podatkami. W lutym czeka nas jeszcze tsunami związane z obciążeniami podatkowymi małych i średnich polskich firm, które będą musiały wywróżyć jaka forma opodatkowania przyniesie im najmniejsze podwyżki podatków.

Czytaj również: 
Rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek to legislacyjny bubel>>
MF obiecuje szybkie dopłaty do błędnie obliczonych wynagrodzeń>>

Rozliczanie wynagrodzeń pełne niejasności, a rozporządzenie mnoży wątpliwości>>
Ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków, ale nie zawsze >>

 

Były ostrzeżenia

Prof. Mariański podkreśla, że spełnia się właśnie najczarniejszy scenariusz, o którym doradcy podatkowi, ostrzegali od wielu miesięcy. - Nie negując prawa do kształtowania systemu prawa podatkowego, uważamy, że niektóre z zaproponowanych przepisów zaszkodzą̨ obywatelom Polski: pracownikom, przedsiębiorcom, przedstawicielom wolnych zawodów, a ostatecznie – zaszkodzą̨ całej gospodarce. Po przeanalizowaniu proponowanych zmian uważamy, że wdrożenie „Polskiego Ładu” w obecnej formie nie tylko nie zrealizuje celu, jakim jest pozyskanie funduszy na wsparcie systemu ochrony zdrowia, ale pogłębi problemy tego systemu związane z brakiem wykwalifikowanych kadr medycznych, a także istotnie zwiększy obecną niesprawiedliwość́ systemu opłacania podatku dochodowego w Polsce” – to diagnoza sytuacji, którą Panu przedstawiliśmy pół roku temu, zaraz po ujawnieniu przez Ministerstwo Finansów pierwszych założeń do projektowanych przepisów Polskiego Ładu - czytamy w wystąpieniu. Jego autor przypomina, że to ostrzeżenie zostało wówczas zignorowane. Podobnie jak wszystkie inne starania doradców podatkowych – ekspertów, którzy najlepiej znają bolączki polskich podatników.

Pobierz wzór w LEX: PIT-2 (7) Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych >

 

Udawane konsultacje, brak reakcji na uwagi

Prof. Mariański przypomina też, że na początku września, podczas konsultacji społecznych (które odbyły się w absurdalnie krótkim czasie) samorząd doradców podatkowych  przekazał do Ministerstwa Finansów liczącą ponad 50 stron opinię prawną na temat Polskiego Ładu i nowych przepisów podatkowych. Doradcy postulowali w niej m. in. zmianę niekorzystnych przepisów oraz wskazywali na błędy w projektach ustaw. - I ten głos został wówczas zignorowany przez pańskich urzędników - podkreśla. Przypomina też, że jedynym uczestnikiem procesu legislacyjnego, który docenił ostrzeżenie, ze strony specjalistów od podatków, był Senat RP. Senatorzy, wsłuchali się w głos doradców podatkowych i wprowadzili do Polskiego Ładu zmiany, które dawały szansę na uratowanie tego projektu. - Ale co z tego, jeśli kilka dni później Sejm odrzucił wszystkie poprawki, nie poświęcając nawet chwili na refleksję nad tym, czemu te poprawki miały służyć - zauważa szef samorządu doradców.

Czytaj w LEX: Ulga dla klasy średniej - zasady obliczania na przykładach >

 - Od tego momentu już wiedzieliśmy, że czeka nas katastrofa. Koniec 2021 roku podatnicy zapamiętają jako jeden z najbardziej nerwowych w swoim życiu. Niepewność co do przyszłości, opłacalności kontynuowania biznesu, czy brak pewności co do interpretacji niechlujnie lub po prostu błędnie napisanych przepisów – od tygodni spędza podatnikom sen z powiek - ocenia prof. Adam Mariański. Pełna treść listu otwartego>>

Czytaj także: Rząd winien, nie księgowi! >>