- Zachęcam wszystkich, którzy mają pytania związane z Polskim Ładem, do korzystania z naszych materiałów i do kontaktu z naszymi ekspertami – powiedział minister finansów, Tadeusz Kościński. Przypomniał, że w ramach akcji informacyjnej, od 8 stycznia realizowane są wielogodzinne livechaty 7 dni w tygodniu, gdzie każdy może zadać pytanie.

Błąd w Polskim Ładzie

Rząd stara się wyjść z twarzą z zamieszenia w ogół zaniżonych wynagrodzeń, choć nie wychodzi mu to najlepiej. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W sobotę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller i wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczyli, kiedy Polacy dostaną wyrównanie. Tyle, że jak piszemy w Prawo.pl te obietnice nie muszą mieć pokrycia w rzeczywistości, a dla części osób ich spełnienie może oznaczać konieczność dopłaty podatku w 2023 roku przy rozliczeniu za 2022 rok.

Zobacz nagrania w LEX:
Polski Ład pod lupą ekspertów - cykl szkoleń online >>
Kalkulator wynagrodzeń - porównanie 2021/2022 r. >>

 

Rząd obiecuje wypłaty różnic od przyszłego tygodnia

W sobotę rzecznik prasowy rządu Piotr Müller przyznał na konferencji prasowej, że wynagrodzenia naliczono w sposób nieprawidłowy w stosunku do tego, jakie były zamierzenia reformy. Podkreślił, że minister finansów podpisał już rozporządzenie, które obliguje do tego, aby wszystkie różnice, wynikające z błędu zostały wypłacone w przyszłym tygodniu. - W przyszłym tygodniu rozpocznie się proces wypłacania wszystkich różnic  - zaznaczył.

Komentarz: Rząd winien, nie księgowi! >>

Rzecznik rządu wyjaśnił, że każda osoba, która otrzymała wynagrodzenie „nie w takiej wysokości, w jakiej powinna, a powinna otrzymać wyższe, otrzyma dodatkowy przelew, korygujący różnicę”. Jak podkreślał  „sercem reformy” wprowadzonej 1 stycznia są „wyższe pensje poprzez obniżone podatki”, jednak zdarzyła się taka sytuacja, że w sposób nieprawidłowy wypłacono niższe wynagrodzenia, podczas gdy powinny one być wyższe.

 


Sarnowski: dla zarabiają do 12800 zł brutto wynagrodzenia na rękę nie będą niższe

Natomiast wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił, że wynagrodzenia wypłacane pracownikom na rękę netto nie będą niższe niż w ubiegłym roku tak długo, jak te osoby zarabiają do 12800 zł brutto.  - Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczenia na zasadach działających do końca zeszłego roku. To oznacza, że wynagrodzenia wypłacane pracownikom na rękę netto nie będą niższe niż w ubiegłym roku tak długo, jak te osoby zarabiają do 12800 zł brutto - powiedział Sarnowski.

Dodał, że od soboty obowiązuje rozporządzenie ministra finansów, które zmienia zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli zdarzy się, że pracownik otrzyma w styczniu niższą pensję niż miesiąc wcześniej, to wtedy niezwłocznie taka osoba dostanie wyrównanie kolejnym przelewem. - Pracodawcy są zobowiązani do tego, aby ich działy księgowości dokonały takiej właśnie korekty w trybie pilnym - podkreślił. 

Infolinia i Live Czat dla Polskiego Ładu

Wiceminister poinformował, że szczegółowe informacje dotyczące zastosowania rozporządzenia w praktyce oraz dotyczące zastosowania korekt rozliczeń już dokonanych albo już zleconych przelewów pojawią się na stronie Ministerstwa Finansów jeszcze w sobotę. O godz. 18 tego dnia rozpoczął się też w MF live czat dla księgowych. Na pytanie jak uwzględnić zmiany z rozporządzenia osoba w programie informatycznym osoba z MF tłumaczy, że wystarczy naliczyć zobowiązania zgodnie z zasadami dla 2021 roku, następnie dla 2022 roku i wypłacić różnicę. Mimo to inny uczestnik czatu pyta: Czy Ministerstwo udostępni narzędzia do wyliczenia wynagrodzeń do wypłaty na 10.01? Nasze programy kadrowe jeszcze nie mają aktualizacji? Jak mamy to zrobić w ciągu jednego dnia dla 200 pracowników?

Natomiast w niedzielę Ministerstwo Finansów poinformowało, że organizuje cykl spotkań on-line dla księgowych dotyczących zmian w rozliczeniu podatkowym wynagrodzeń w ramach Polskiego Ładu.

Jak wskazano w komunikacie MF, chodzi o pomoc w interpretacji i zastosowaniu nowych przepisów. W ramach e-spotkań eksperci Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej mają odpowiadać na pytania dotyczące zmian w zasadach rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.

 

Pierwszy livechat odbędzie się w niedzielę 9 stycznia w godz. 10-18. Z kolei od poniedziałku, 10 stycznia do piątku, 14 stycznia br. - w godz. 8-20.

Od najbliższego wtorku urzędy skarbowe w całej Polsce będą pracowały dłużej, a dyżury dotyczące Polskiego Ładu będą trwały codziennie w godzinach od 8:00 do 19:00.