Działalność tych firm polegała na tym, że konsumenci są namawiani do wpłacania pieniędzy na projekty, które obiecują korzyści uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu nowych osób. Najnowsze decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczą 4 spółek i 2 menedżerów.

KOMENTARZ PRAKTYCZNY: Przestępstwo nielegalnego prowadzenia działalności bankowej >

- Systemy typu piramida są niezwykle szkodliwe, nieuczciwe i nielegalne. Konsumenci są kuszeni wizją wysokich zysków, ale w efekcie tracą zainwestowane pieniądze. Zarabiają natomiast twórcy i propagatorzy piramidy. Nie zamierzamy tego tolerować. Nieuczciwe praktyki muszą przestać się opłacać zarówno przedsiębiorcom organizującym i prowadzącym tego typu „projekty”, jak i tym, którzy je promują i namawiają do wpłacania pieniędzy. Po raz pierwszy ukarałem też członków zarządu firmy odpowiedzialnych za promowanie systemów typu piramida i wprowadzanie konsumentów w błąd – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Czytaj także: UOKiK: Surowe kary za promowanie piramid finansowych >>

Kary dla spółki i osób zarządzających

Jak poinformował UOKiK, spółka NTIM z Wrocławia promowała w Polsce program Shields (Tarcze) dostępny na platformie rockwall.investments. Służyła ona do oferowania „projektów” powiązanych z kopaniem kryptowalut. Program Shields umożliwiał budowanie własnej struktury dystrybucyjnej. Wpłaty wynosiły w zależności od rodzaju Tarczy od 10 USD do 100 USD. Po „zamknięciu” Tarczy, czyli wykupieniu jej przez określoną liczbę zaproszonych osób, twórcy platformy obiecywali zarobek w wysokości 20-krotności wpłaconej sumy. Oprócz tego każdy użytkownik miał dostawał 8 proc. kwoty zainwestowanej przez osoby bezpośrednio polecone.

 


- Nie ma wątpliwości, że był to system typu piramida, którego promowanie jest nieuczciwą praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Drugi zarzut wobec NTIM dotyczył wprowadzania w błąd, że platformą zarządzają Polacy. Miało to wzbudzić zaufanie konsumentów. Gdyby wiedzieli, że prawdziwy właściciel ma siedzibę na egzotycznej wyspie, na pewno solidniej przemyśleliby sprawę inwestowania pieniędzy i ewentualnych problemów z dochodzeniem roszczeń – mówi Tomasz Chróstny.

Kaczorowska Iwona, Wydatki na kopanie waluty wirtualnej jako koszty podatkowe. Omówienie do wyroku WSA z dnia 21 lipca 2020 r., I SA/Łd 285/20 >

Pasjonaci nowych technologii zachęcają do biznesu

Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że właścicielem platformy rockwall.investments najpierw była spółka Rockwall Ltd. z siedzibą na Wyspach Marshalla, a następnie do 9 sierpnia 2019 r. – czyli daty zaniechania nieuczciwych praktyk przez NTIM – Perfect Lion Solution Ltd. w Charlestown (Saint Kitts i Nevis). Firma NTIM wykonywała dla nich usługi informatyczne i marketingowe. Członkowie jej zarządu przedstawiali się jako CEO (ang. Chief Executive Officer, pol. dyrektor generalny/zarządzający) firmy Rockwall Investments. Polscy internauci mogli przeczytać np. takie informacje: „Poznajcie CEO Rockwall Investments. Za firmą Rockwall Investments stoją dwie osoby – Wiktor i Rafał. Pasjonaci nowych technologii, którzy od 3 lat wspólnie szukali możliwości zarobkowych, a teraz tworzą wspólny biznes”; „Rockwall Investments – jest to polska firma (…) o międzynarodowym zasięgu, dzięki której możemy mieć pasywne dochody inwestując w nowe technologie jakimi są kryptowaluty”.

Czytaj: Egzekucja komornicza z kryptowalut >

Czytaj: Youtuber ukarany za reklamowanie kryptowalutowej „piramidy” – precedensowa decyzja UOKiK >>

Surowa kara dla szefa firmy

Prezes UOKiK po raz pierwszy w przypadku systemu promocyjnego typu piramida ukarał nie tylko przedsiębiorcę, ale także osoby zarządzające spółką, które umyślnie dopuściły do naruszeń wobec konsumentów. Zgodnie z sentencją decyzji kary o łącznej wysokości ponad 270 tys. zł zostały nałożone na:

  • „NTIM Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu” – 92 296 zł;
  • „Rafała Artura Krakowiaka – członka zarządu NTIM Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu” – 90 000 zł;
  • „Wiktora Piotra Zajączkowskiego – Prezesa zarządu NTIM Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu w okresie od 3 czerwca 2017 roku do 24 kwietnia 2020 roku” - 90 000 zł.

Luxinvest, Quantum i Quantum International – zwrot wpłat konsumentom

Prezes UOKiK wydał także 3 decyzje wobec spółek Luxinvest z siedzibą w Krakowie, Quantum z siedzibą w Nowym Sączu oraz Quantum International z siedzibą w Cheyenne (Stany Zjednoczone). Kolejno prowadziły one biznes polegający na sprzedaży pakietów szkoleniowych, z których najdroższy aktualnie kosztuje 14,3 tys. zł. Firmy obiecywały zyski uzależnione od namówienia innych osób do zakupu tych pakietów. Prezes Urzędu postawił im zarzuty promowania i prowadzenia systemów typu piramida.

Czytaj w LEX: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy z wykorzystaniem walut wirtualnych w świetle krajowych i międzynarodowych regulacji AML >

- W efekcie nieuczciwych praktyk spółek Luxinvest, Quantum i Quantum International konsumenci tracili czas i pieniądze. Nakazałem wszystkim trzem firmom, aby po uprawomocnieniu się decyzji zwróciły poszkodowanym wpłacone środki. Nie stanowi to oczywiście przeszkody do dochodzenia innych roszczeń od przedsiębiorców np. z tytułu odsetek czy utraconych zysków – mówi Tomasz Chróstny.

Zgodnie z decyzją Quantum International musi natychmiast zaniechać zakwestionowanych praktyk (Luxinvest i Quantum zrobiły to już kilka lat temu). Wszystkie trzy spółki muszą też zawiadomić mailem lub listem poszkodowanych konsumentów o przysługującym im zwrocie pieniędzy.