75 proc. pracujących w Polsce obywateli Ukrainy w pierwszej połowie 2019 roku planuje kontynuować zatrudnienie nad Wisłą. Wyjazd z Polski do innego kraju w celach zawodowych planuje 25 proc. przedstawicieli Ukrainy. Najczęściej jako kierunek migracji wskazują Niemcy oraz Czechy - wynika z raportu Manpower.
Paweł Żebrowski
07.03.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce wprowadzić prostszą i tańszą procedurę legalizacji budynków użytkowanych ponad 20 lat - wybudowanych bez zgłoszenia czy pozwolenia na budowę. Resort szacuje, że takich obiektów jest w kraju około 500 tysięcy.
Jolanta Ojczyk
07.03.2019
Budownictwo
Organ administracji architektoniczno–budowlanej ma obowiązek ustalenia rzeczywistego rodzaju projektowanego obiektu. NSA uznał, że od szczegółowej kontroli nie zwalnia go ustalenie nazwy, która została podana w projekcie budowlanym i we wniosku o pozwolenie na budowę.
Dorian Lesner
06.03.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Dużym zainteresowaniem cieszy się akcja samorządu doradców podatkowych dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. W ramach programu „Start biznes” eksperci bezpłatnie doradzają, w jaki sposób najkorzystniej rozliczać się z fiskusem. W akcji bierze już udział ponad 500 kancelarii doradztwa podatkowego.
Krzysztof Koślicki
06.03.2019
Doradca podatkowy
Podawanie w placówkach Poczty Polskiej w obecności innych osób danych osobowych niezbędnych do przelewu ogranicza prywatność zarówno dokonującego przelew, jak i odbiorcy przelewu. W ten sposób dochodzi do łamania przepisów o ochronie danych osobowych. Zdaniem prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych trzeba zrezygnować z takiej usługi, albo zmienić zasady przyjmowania zleceń.
Jolanta Ojczyk
06.03.2019
RODO
Skutkiem wprowadzenia reformy prawa karnego skarbowego z pewnością będzie znaczny wzrost represyjności prawa karnego skarbowego - twierdzi prof. Krzysztof Wiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak twierdzi, wzrost liczby kar nastąpi w konsekwencji podwyższenia granic ustawowego zagrożenia oraz rozszerzenia zakresu kryminalizacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.03.2019
Ordynacja PIT
Ministerstwo rolnictwa ma już projekt wzmacniający inspekcję weterynaryjną. Jednak nie chce go jeszcze upubliczniać, bo liczy jego skutki finansowe. Pewne jest, że główny lekarz weterynarii będzie sprawował nadzór nad wojewódzkimi i powiatowymi inspektorami, będzie też ich powoływał. Na razie ma nie być tzw. etatyzacji
Jolanta Ojczyk
06.03.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt o zasadach prowadzenia działalności brytyjskich instytucji finansowych, który pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji tego samego dnia. To element przygotowań do ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.
Jolanta Ojczyk
05.03.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Legal Market Day 2019 to siedem godzin wykładów, cztery sesje networkingowe, 16 prelegentów z Polski i zagranicy. Jednym słowem to będzie dzień inspirujących spotkań dla prawników, którzy chcą tworzyć i rozwijać nowoczesne kancelarie. Rejestracja jeszcze trwa.
Jolanta Ojczyk
05.03.2019
Prawnicy Nowe technologie
Zasądzenie odszkodowania od wykonawcy zamówienia publicznego za jego nieprawidłową realizację może stać się podstawą wykluczenia jego udziału w innych przetargach. Stąd też bardzo często, aby uniknąć postępowania sądowego, wykonawcy płacą kary umowne. Niestety, jak dotąd, ustawodawca nie uregulował zasad ich wymierzania
Jacek Kosiński
05.03.2019
Zamówienia publiczne
Problematyka legitymacji procesowej wzbudza poważne wątpliwości tak w doktrynie jak i w orzecznictwie - twierdzi prof. Grzegorz Jędrejek. I dodaje, że prawo nie opisuje tej instytucji jednoznacznie, więc wiele zależy od wykładni i interpretacji.
Krzysztof Sobczak
05.03.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Następuje powolna degradacja Zakładów Pracy Chronionej (ZPCh) oraz Spółdzielni Inwalidów i Niewidomych, przez co zmniejsza się szanse na udane włączenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy - uważa NSZZ "Solidarność" i postuluje zmiany w finansowaniu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
Paweł Żebrowski
05.03.2019
Pomoc społeczna Rynek Prawo pracy

Poprawiona ustawa o cenach energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą ustawę o cenach energii, która doprowadzi m.in. do usunięcia obowiązku utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.
Krzysztof Sobczak
04.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rząd twierdzi, że otwiera się na odnawialne źródła energii. Przygotował projekt przepisów, które mają pozwolić osiągnąć nawet 19 proc. udział energii z OZE w całkowitym jej zużyciu. Zdaniem ekspertów, by spełnić unijne wymagania, potrzebne są dalsze zmiany.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Środowisko
W 2017 r. firmy pozabankowe udzieliły 3,87 mln pożyczek. Łączny zysk sektora wyniósł 212,3 mln zł, rentowność aktywów to 3,2 proc. Zysk pięciu największych firm spadł o 38 proc. rok do roku. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Finanse
Polscy konsumenci coraz częściej skarżą się na jakość produktów i usług, w tym także kupowanych za granicą. Najczęściej reklamują zakupy dokonane u niemieckich przedsiębiorców, a z kolei na polskich przedsiębiorców najwięcej skarg wpływa od czeskich klientów - informuje Europejskie Centrum Konsumenckie
Krzysztof Sobczak
04.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Proponowane przez rząd zmiany w Prawie Farmaceutycznym oraz w niektórych innych ustawach będą skutecznie przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski - uznaje Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśla, że uwzględniają one rekomendacje z jej kontroli.
Krzysztof Sobczak
04.03.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
Waga czy długość aktów prawnych nie powinny być najważniejszym kryterium w ocenie legislacji. Jest wiele przykładów inicjatyw legislacyjnych, które z jednej strony zwiększają liczbę publikacji w Dzienniku Ustaw, ale z drugiej są oczekiwane przez przedsiębiorców – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Prawo gospodarcze
Od 1 marca Kodeks cywilny dopuszcza wprost potwierdzanie czynności dokonanej przez wadliwie umocowany organ spółki, także te dokonane przed tą datą. Pod warunkiem jednak, że nie były one przedmiotem postępowań sądowych.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Spółki
Od 4 marca można składać wnioski o nowe dowody osobiste, które umożliwią elektroniczne podpisywanie dokumentów. W formularzu mała zmiana - pojawi się pytanie o zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego. E-dowód wygląda tak samo, jak obecne dokumenty, ale ma wbudowany chip.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.03.2019
Administracja publiczna
Chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z markami polskimi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd przygotuje ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich własną marką.
Krzysztof Sobczak
02.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przez nadużywanie big data przez duże przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii ok. 80 proc. gospodarstw domowych przepłaca ok. 4 mld funtów za ubezpieczenia, kredyty hipoteczne, rachunki oszczędnościowe, internet oraz telefonię komórkową. To algorytmy podpowiadają firmom, kto dopłaci, choć na rynku można znaleźć tańszą usługę.
Bernadeta Kasztelan-Świetlik Bartłomiej Świetlik
02.03.2019
Nowe technologie Prawo gospodarcze

W Polsce przygoda z LegalTech dopiero się zaczyna

Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Na świecie w roku 2018 inwestycje w Legaltech poszybowały do poziomu 1,6 mld USD, rok bieżący zapowiada się podobnie. Wierzę, że Global Legal Hackathon, jego atmosfera i pozytywna energia, sprawi, że w Polsce też pojawią się pomysły na technologie przydatne dla rynku pomocy prawnej – mówi Marcin Zręda
Jolanta Ojczyk
02.03.2019
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Warunki hotelowe odbiegały od ogólnie przyjętych dla standardu czterogwiazdkowego, nawet lokalnej kategorii. Sąd Okręgowy w Olsztynie potwierdził, że biuro podróży ma zapłacić turyście odszkodowanie za to, że musiał sam opłacić inny hotel oraz zadośćuczynienie za zmarnowany urlop.
Robert Horbaczewski
02.03.2019
Rynek i konsument

KE blokuje przekop Mierzei Wiślanej

Środowisko Administracja publiczna
Polska nie powinna na razie podejmować żadnych prac w związku z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną - stwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami polskich władz - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Środowisko Administracja publiczna
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być nową instytucją, która będzie zabezpieczać pieniądze wpłacane na budowane mieszkania. Wprowadzić ją ma nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, której projekt przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Rynek i konsument Budownictwo
Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2019
Prawo pracy

W PKS wsiąść, tylko skąd go wziąć

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Brak prawa i niejasne reguły w organizacji transportu autobusowego powodują likwidację nierentownych linii i tzw. białe plamy komunikacyjne. Samorządy i firmy czekają na nowelizację ustawy, rząd szykuje zmiany i zapowiada pieniądze na przywrócenie zredukowanych połączeń. A tymczasem w mniej ludnych gminach „autobusu po prostu nie ma”...
Katarzyna Kubicka-Żach
01.03.2019
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Od 1 marca kodeks spółek handlowych umożliwia odwołanie zgromadzenia wspólników. Nie precyzuje jednak formy, w jakiej należy to zrobić. Prawnicy są zgodni, że tę kwestię należałoby szybko doregulować. I dodają, że to nie jest jedyny przepis w tym kodeksie, który może w przyszłości wywoływać konflikty.
Jolanta Ojczyk
01.03.2019
Spółki
Urząd Zamówień Publicznych przygotowuje opinię wyjaśniającą jak należy traktować skan oferty podpisany elektronicznie. Swoje stanowisko wyraziło już Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. To reakcja na niedawne orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, według którego taka oferta jest nieważna.
Jolanta Ojczyk
28.02.2019
Zamówienia publiczne