Prawo.pl

Blisko 2 mld euro na transformację cyfrową w Polsce

Samorząd terytorialny Nowe technologie
Blisko 2 mld euro będzie można przeznaczyć na wsparcie transformacji cyfrowej w całej Polsce. Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy na lata 2021-2027 – poinformował Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. M.in. na rozwój internetu o przepustowości min. 100 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz zaawansowane e-usługi publiczne i działanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
Robert Horbaczewski
18.11.2022
Samorząd terytorialny Nowe technologie
Problemy z wypłatą przez serwisy streamingowe tantiem dla artystów nie są winą opóźnień legislacyjnych - takie stanowisko opublikowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak faktem jest opóźnienie we wdrażaniu dyrektywy, gwarantującej twórcom dodatkowe wynagrodzenia za odtwarzanie filmów czy muzyki w internecie.
Paweł Rochowicz
18.11.2022
Prawo cywilne Prawo unijne

Orzeczenie w sprawie WIBOR - złotówkowicze ruszą do sądów?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Wiadomość o precedensowym orzeczeniu wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie kredytowej zelektryzowała opinię publiczną. Obniżenie rat kredytów o tzw. WIBOR wygenerowało spadek raty kredytowej o… kilka tysięcy złotych. Taka sytuacja byłaby ratunkiem dla setek tysięcy kredytobiorców, którzy w obliczu rosnących stóp procentowych muszą mierzyć się z galopującym wzrostem rat.
Marek Jarosiewicz
18.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

ZUS ogłosił listę rankingową w konkursie o dofinansowanie poprawy bhp

Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy Finanse
ZUS opublikował listę rankingową projektów o dofinansowanie, które uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną w ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, realizowane w 2023 r. Na 1935 podmiotów na liście, zakwalifikowanych zostało 1098.
Grażyna J. Leśniak
18.11.2022
Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Bardzo często zmiany w przepisach, pojawienie się zupełnie nowych regulacji, a nawet zapoznanie się z tymi instytucjami, które od dawna obowiązują w systemie prawa, pozwalają na podjęcie decyzji o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania firmy. Dostarczenie tych informacji jest zadaniem zawodowego prawnika. Kontakt z klientem staje się obecnie priorytetem.
Krzysztof Koślicki
18.11.2022
Prawnicy Doradca podatkowy

Frankowicze idą po przewlekłość postępowania, której sądy nie widzą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sprawy frankowe trwają często bardzo długo, ale coraz więcej tzw. frankowiczów korzysta z dobrodziejstwa ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki - pisze dr Kacper Rożek, adwokat w SKIBA | ROŻEK adwokaci.
Kacper Rożek
18.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
MSWiA nie wycofuje się z pomysłu instalowania na prywatnych telefonach aplikacji RSO i Alarm 112. Pierwotnie resort chciał ten obowiązek przerzucić na niezdefiniowanych autoryzowanych sprzedawców telefonów. W najnowszej wersji projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej mają się tym zająć operatorzy ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej. Eksperci wskazują na luki pomysłu i stawiają pytania o inwigilację.
Robert Horbaczewski
18.11.2022
Administracja publiczna Nowe technologie RODO
Notariusz miałby możliwość wydawania nakazów zapłaty w sprawach obejmujących roszczenia do 75 tys. zł i nie budzących wątpliwości. Te już mają jednak prawnicy, podkreślając, że choć rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się krokiem w dobrym kierunku, wcale takim nie jest. Problemem są kwestie konstytucyjne i sama konstrukcja przepisów. A gwoździem do trumny fakt, że nakaz nie zadziała, jeśli dłużnik go nie odbierze.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przedsiębiorcy będą mogli zapłacić podatek już nie tylko gotówką czy przelewem, ale też w systemie BLIK. Jednak w takim przypadku trzeba będzie składać dodatkowe oświadczenie o tym, że płaci się własnymi pieniędzmi. Rozszerzenie form płatności umożliwi zmiana w ordynacji podatkowej, nad którą pracuje Sejm.
Paweł Rochowicz
17.11.2022
Ordynacja Nowe technologie Finanse
Rachunki za prąd szybują w górę. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się zamknąć firmę. Od niedawna obowiązują przepisy, które zamrażają ceny prądu dla podmiotów gospodarczych. O tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego wsparcia, pisze Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, managing associate HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy.
Aleksandra Lindner
17.11.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse
Komisja Europejska przedstawiła propozycję dyrektywy mającej przeciwdziałać wykorzystywaniu przedsiębiorstw fasadowych („shell companies”) do unikania opodatkowania. Zgodnie z planem, dyrektywa ma zostać implementowana w państwach członkowskich do 30 czerwca 2023 r. i wejść w życie 1 stycznia 2024 r. – piszą Maciej Grzymała i Monika Kaleta, eksperci Enodo Advisors.
Maciej Grzymała Monika Kaleta
17.11.2022
CIT Prawo unijne
Sejm uchwalił w środę ustawę, która pozwoli na swobodniejsze wydawanie pieniędzy na wojsko, pomoc walczącej Ukrainie oraz zwalczanie wysokich cen paliw i energii. Ustawa ma też zdjąć podatek z banków posiadających obligacje celowe. Dziś jego koszty i tak są pokrywane z państwowej kasy.
Paweł Rochowicz
17.11.2022
Finanse publiczne
Powstanie system teleinformatyczny, który ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. W środę wieczorem Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie. Jak twierdzi rząd, który przygotował przepisy, pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2022
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Polacy mają problemy z zaangażowaniem w pracy – to opinia krążąca od lat w polskiej dyskusji o zatrudnieniu. Najnowsze badanie Pracuj.pl wskazuje, że nie jest z tym tak źle. Zaangażowanie się w bieżące obowiązki deklaruje aż 79 proc. respondentów serwisu. Jednak jednocześnie badanie wskazuje na kluczowe elementy mogące wpływać na ograniczanie ambicji Polaków w miejscach zatrudnienia.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2022
Rynek Prawo pracy
Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 albo 26 dni, w zależności od posiadanego tzw. stażu urlopowego. Staż ten budowany jest przez okresy zatrudnienia, okresy wliczane do okresów zatrudnienia. W istotny sposób wpływa na niego stopień ukończonej nauki. Wyższe wykształcenie daje osiem lat takiego stażu.
Marek Rotkiewicz
17.11.2022
Prawo pracy
Od 2017 r. w Polsce obowiązują przepisy nakładające na banki obowiązek badania potrzeb konsumenta przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Tym samym stanęły one wobec problemów: jak pozyskać od konsumenta informacje, które pozwolą spełnić ustawowe wymagania i nie narazić się KNF-owi? Jakie dokładnie dane gromadzić i w jakiej formie? Jak to zrobić, by nie zniechęcić klienta do zakupu produktu przez nadmierny formalizm.
Joanna Michalska
17.11.2022
Finanse Banki
Wiarygodne i spójne raportowanie ESG wpływa na postrzeganie organizacji. Nie jest to jednak proces łatwy, a zmagają się z nim organizacje na całym świecie. Ponadto przedsiębiorcy muszą przygotować się na nowe unijne wymogi. Jak sobie z tym poradzić? 29 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja “ESG in fintech”. W jej trakcie będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Prawo.pl
17.11.2022
Nowe technologie Finanse
Wiele firm zdecydowało się na inwestycje, by ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem biur i zakładów. Ociepliły budynki i zainstalowały pompy ciepła. Wyzwaniem – jak się okazuje – będzie teraz prawidłowe rozliczenie poniesionych wydatków. Chodzi o kwestie amortyzacji, kosztów uzyskania przychodów, VAT. Piszemy o tym również w Tax Alert.
Krzysztof Koślicki
17.11.2022
CIT PIT VAT Rachunkowość Budownictwo
Mediacja w Polsce coraz lepiej się rozwija, wzrasta liczba i spraw do niej kierowanych, i ugód. Wyzwania to choćby profesjonalizacja mediatorów, być może stworzenie dla nich kodeksu etyki, i dalsze rozpowszechnianie mediacji. Przy czym tej obligatoryjnej mówimy „jeszcze nie teraz”, bo taki krok wymaga rozwagi i dogłębnych analiz – mówi dr Marcin Romanowski wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W debacie nad uregulowaniem rynku pośredników odszkodowawczych wszystkie zainteresowane strony powołują się na ochronę poszkodowanych, ale opinie o tym, co dla nich jest najlepsze, są różne. Ministerstwo Sprawiedliwości chce podwyższonych standardów dla kancelarii odszkodowawczych, a Naczelna Rada Adwokacka proponuje, by tego typu działalnością zajmowali się tylko prawnicy.
Regina Skibińska
17.11.2022
Finanse Ubezpieczenia
Małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione do korzystania z zamrożonych cen prądu same będą musiały zadeklarować, jaką część energii zużywają na ich podstawową działalność. Będzie to trzeba zrobić w specjalnym oświadczeniu, składanym do 30 listopada. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało jego projekt.
Paweł Rochowicz
16.11.2022
Domowe finanse Małe i średnie firmy Energetyka
Ekologiczne ułatwienia w akcyzie i bariery dla zatruwania środowiska w PIT i CIT - to treść pakietu zmian w ustawach podatkowych, który trafił do Sejmu. Skorzystają na tym nabywcy aut hybrydowych i producenci energii odnawialnej. Przy okazji przedłużono w nim też możliwość kupowania starego typu kas fiskalnych przez niektórych podatników.
Paweł Rochowicz
16.11.2022
CIT PIT VAT Akcyza
Możliwość wykonywania pracy zdalnej na podstawie przepisów ustawy covidowej zniknie po upływie dwóch miesięcy od opublikowania nowelizacji Kodeksu pracy – zdecydowała w środę Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach, przyjmując sprawozdanie o rządowym projekcie zmian w Kodeksie pracy. Sama nowela, tak jak to proponował rząd, ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
16.11.2022
Prawo pracy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zezwoli mu na ratyfikację umowy z Gruzją w zakresie eliminowania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Ratyfikacja umowy ma w założeniu przyczynić się do zapobiegania nadużyciom podatkowym oraz do rozwoju polsko-gruzińskich relacji gospodarczych.
Krzysztof Koślicki
16.11.2022
Doradca podatkowy
Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez usunięcie z treści umowy parametru WIBOR i pozostawienie w umowie jedynie stałej marży banku. Uznał, że bank nieprawidłowo poinformował konsumenta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania. Dla kredytobiorców złotówkowych niesie to nadzieję na obniżenie rat kredytowych. Banki uważają inaczej.
Regina Skibińska
16.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty
Zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej, poprzez giełdę energii, oraz zaostrzenie odpowiedzialności w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej - to cele nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa została podpisana przez prezydenta.
Krzysztof Sobczak
16.11.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Prezydent podpisał nowelizację ustawy mającą ułatwić składanie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, zwiększyć dostępność do danych z rejestru na unijnym portalu i wymianę między rejestrami państw UE. Po wejściu w życie nowych przepisów wymiana danych między unijnymi rejestrami będzie odbywała się automatycznie i bezpłatnie przez "system integracji rejestrów".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych uważa, że umowy najmu w galeriach handlowych powinny być wyrażone w złotych, a nie w euro. Obecnie większość najemców jest zobligowanych do podpisywania umów z czynszem wyrażonym w euro. Uważają to za nieuzasadnione i niesprawiedliwe dla sklepów czy punktów usługowych, które działając w Polsce otrzymują płatności od klientów w złotych.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Dostawca usług płatniczych, czyli np. bank, ma obowiązek niezwłocznie zwrócić płatnikowi kwotę transakcji, jeżeli została dokonana bez jego zgody. Dopuszczalne wyjątki to uzasadnione podejrzenie próby oszustwa ze strony płatnika oraz zgłoszenie po upływie 13 miesięcy od transakcji. Takie zasady ogłosił właśnie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
16.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Syndyk masy upadłości Idea Bank S.A. pozwał LC Corp B.V., spółkę Leszka Czarneckiego z siedzibą w Amsterdamie, w trybie skargi pauliańskiej. Wartość sporu to blisko pół miliarda złotych, a sprawa dotyczy wyprowadzenia z upadłego Idea Bank S.A. aktywów w postaci akcji spółki zależnej - IDEA Getin Leasing S.A.
Katarzyna Buczkiewicz
16.11.2022
Prawo cywilne Finanse