Prawo.pl
Pracodawca zawiera dla pracownika umowę o prowadzenie PPK nie wcześniej niż 15. dnia zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. Jeżeli nie robi tego w tym terminie, pracownik stanie się uczestnikiem PPK z mocy prawa.
Anna Puszkarska
27.06.2023
Prawo pracy PPK
Fundacja rodzinna płaci, co do zasady, 15-proc. podatek od długoterminowych lub niespłacanych w terminie pożyczek udzielanych beneficjentom. Okazuje się jednak, że jest sposób na jego uniknięcie. Wystarczy, że fundacja udzieli pożyczki na czas nieokreślony albo bez terminu zwrotu. Wówczas taka pożyczka nie będzie się mieścić w katalogu ukrytych zysków.
Monika Pogroszewska
27.06.2023
CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Spółka twierdziła, że nie stać ją na poniesienie kosztów sądowych, więc zwróciła się o przyznanie prawa pomocy w tym zakresie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że spółka miała możliwość pozyskania środków poprzez zobowiązanie wspólników do dopłat. Tym samym w pierwszej kolejności powinna zwrócić się do nich, a nie oczekiwać, że koszty sądowe zostaną pokryte z budżetu państwa.
Dorian Lesner
27.06.2023
Spółki Finanse
Wczesną jesienią wejdą w życie nowe zasady wykupu prawa użytkowania wieczystego dla gruntów komercyjnych. Masowego zainteresowania raczej nie będzie. Wiele firm nie zdążyć nawet złożyć wniosku o wykup, ponieważ przepisy dają im niewiele czasu. Nie brakuje też niechlujnych, niedopracowanych regulacji, które mogą "namieszać" przy wykupie, albo wręcz go zablokować.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.06.2023
Nieruchomości
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w ubiegłym tygodniu, że informacje dotyczące operacji przeglądania danych osobowych danej osoby, dotyczące dat i celów tych operacji, stanowią informacje, które osoba ta ma prawo uzyskać od administratora. Nie ogranicza tego fakt, że administrator prowadzi działalność bankową.
Krzysztof Koślicki
26.06.2023
Rynek i konsument RODO Prawo europejskie
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej do ministra finansów. Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 maja 2023 r. (sygn. III SA/Wa 2585/22). Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem ministra, który odmówił wszczęcia postępowania o wydanie interpretacji ogólnej na wniosek rzecznika MŚP.
Monika Pogroszewska
26.06.2023
Ordynacja Małe i średnie firmy
W ocenie Ministerstwa Finansów fundacja rodzinna nie mieści się w kategorii podmiotów, o których mowa w art. 101 ustawy o finansach publicznych, i nie może być nabywcą skarbowych papierów oszczędnościowych. Resort finansów odpowiedział tak na pytanie Prawo.pl. To oznacza, że osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Eksperci alarmują, że część kapitału może "wyemigrować" za granicę.
Monika Pogroszewska
26.06.2023
CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych wobec dostawców mleka. Firma miała wymuszać podpisywanie niekorzystnych umów, opartych na trudnych do negocjowania wzorach. Po interwencji urzędu Mlekpol niezwłocznie podjął działania w kierunku wskazanym przez UOKiK.
Inga Stawicka
26.06.2023
Rynek Ochrona konkurencji
28 457 – to liczba zgłoszeń, które w trybie krajowym i międzynarodowym przyjął Urząd Patentowy RP w 2022 r. W porównaniu z poprzednim rokiem, odnotowano więc spadek o ponad 6,5 tys. zgłoszeń. W niemal 98 proc. spraw postępowania w UPRP kończyły się w pierwszej instancji, a zaledwie od 0,3 proc. decyzji wniesiono skargi do sądów administracyjnych. Odnotowano także pierwszy przypadek rejestracji oznaczenia geograficznego.
Inga Stawicka
26.06.2023
Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej czy korytarza oraz korzystają z lokalu zgodnie z jego funkcją.
Joanna Maj
26.06.2023
Budownictwo
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że zacznie biec na nowo 30-dniowy termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika. Do tej pory był on zamrożony przez przepisy covidowe. 1 lipca przestaną one obowiązywać. Menedżerowi w spółce z o.o., który o tym zapomni, grozi odpowiedzialność karna nawet do roku więzienia. Będzie odpowiadał też swoim prywatnym majątkiem za długi spółki.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.06.2023
Koronawirus a prawo Restrukturyzacja
Przyjęta już przez Sejm i Senat (z poprawkami) nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym może spowodować, że część przygotowanych opracowań studium zagospodarowania przestrzennego lub jego zmian trafi do śmieci. I zastopuje procesy planistyczne w gminach. O tym, jak samorządy mogą temu zapobiec mówi Maciej Górski, adwokat, specjalizujący się w prawie nieruchomości.
Zofia Jóźwiak
26.06.2023
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Obwiniony zwolnił działacza związkowego z pominięciem procedur, które gwarantują szczególną ochronę stosunku pracy. Został on jednak uniewinniony od zarzutu popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Sąd uznał, że nie doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa pracy, ponieważ decyzja o wypowiedzeniu umowy o pracę nie była całkowicie nieuzasadniona, subiektywna i złośliwa.
Dorian Lesner
26.06.2023
Prawo pracy
Nie tylko nie przelewa się w budżetach gminnych, ale i w gminnych wodociągach, a w niektórych wody nawet zaczyna brakować. Coraz więcej samorządów zmuszonych jest ograniczać jej zużycie, nie tylko z powodu suszy. Włodarze gmin wprowadzają zakazy wykorzystania wody do celów gospodarczych i rekreacyjnych oraz zapowiadają kontrole legalności poboru wody.
Maria Dec-Kiełb
26.06.2023
Samorząd terytorialny Środowisko

Przedsiębiorcy mają szanse na zwrot zapłaconej wcześniej sankcji VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Organy podatkowe nie mogą już wymierzać automatycznie dodatkowego zobowiązania w VAT. Jego wysokość muszą dostosować do „przewinienia” podatnika. Zmiana jest efektem orzeczenia TSUE, ale nastąpiła dopiero po dwóch latach od opublikowania wyroku. Według ekspertów, w tym czasie skarbówka nie powinna w ogóle stosować sankcji w stosunku do podatników, którzy nie byli oszustami i nie działali w złej wierze. Ci którzy zapłacili, mogą wystąpić o zwrot.
Monika Pogroszewska
26.06.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Odpowiedzialność odszkodowawcza, wykluczenie z rynku i kary w wysokości 5 procent rocznego obrotu - to tylko niektóre sankcje, które wkrótce mogą być nakładane na firmy, jeśli nie będą one respektować praw człowieka i ograniczać negatywnego wpływu na środowisko. Unia Europejska pracuje nad kompleksowymi przepisami w tym zakresie. Wkrótce rozpoczną się konsultacje z państwami członkowskimi.
Inga Stawicka
26.06.2023
Rynek Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Upadłość Getin Noble Bank może otworzyć kredytobiorcom drogę do ubiegania się o odszkodowanie od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To jedyna nadzieja dla frankowiczów na odzyskanie pieniędzy. Trudno będzie bowiem kredytobiorcom zaspokoić roszczenia majątkowe w postępowaniu upadłościowym banku. Nie będzie na to wystarczających środków w masie upadłości.
Regina Skibińska
24.06.2023
Banki Kredyty frankowe
W świadectwie pracy nie powinno się rozbijać informacji o urlopie na wykorzystany w naturze i rozliczony ekwiwalentem. Tego rodzaju podział w żaden sposób nie wpływa na przyszłe uprawnienia pracownicze i wykracza poza ściśle informacyjny charakter świadectwa. Może też wpływać na ocenę pracownika przez kolejnego pracodawcę.
Marek Rotkiewicz
24.06.2023
Prawo pracy
Nie można zgodzić się z tezą mec. Radosława Górskiego, że z wyroku TSUE wynika, że po unieważnieniu umowy kredytu banki mogą odzyskać od konsumentów jedynie nominalną wartość wypłaconego kapitału wraz z odsetkami od wezwania do zapłaty. W wyroku mowa jest tylko o zwrocie wypłaconego kapitału, może być więc on zwrócony w wartości realnej - pisze Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Tadeusz Białek
23.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Wydłużenie terminu na wykonanie planów ogólnych do 2028 roku oraz skrócenie terminu ważności wuzetek do dwóch lat – to najważniejsze zmiany, jakie chcą wprowadzić senatorowie do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senackie poprawki chwalą samorządowcy.
Zofia Jóźwiak
23.06.2023
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Uregulowanie w jednym akcie prawnym kwestii związanych z uczestnictwem pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek - to cel nowelizacji ustawy, którą przyjął ostatnio Sejm. Znajdzie się w niej m.in. procedura tworzenia specjalnego zespołu negocjacyjnego dla zabezpieczenia praw i interesów pracowników. Senat zadecydował o odrzuceniu ustawy, która wróci teraz do Sejmu.
Grażyna J. Leśniak Inga Stawicka Agnieszka Matłacz
23.06.2023
Prawo pracy Spółki

Zintegrowany plan inwestycyjny atrakcyjny dla inwestorów?

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze
Zintegrowany plan inwestycyjny będzie szczególnym rodzajem planu miejscowego, uchwalanym przez radę gminy na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej. Będzie można go uchwalić także na obszarach objętych już planami miejscowymi. W takiej sytuacji ZPI zastąpi plan miejscowy - pisze Piotr Jarzyński, prawnik, partner w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy.
Piotr Jarzyński
23.06.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze
Uchylenie przez sąd pierwszej instancji zaskarżonej decyzji organu rentowego oraz przekazanie sprawy temu organowi do ponownego rozpoznania następuje wyrokiem. Rozstrzygnięcie ma charakter merytoryczny, także co do istoty sprawy – taką uchwałę podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Sprawa dotyczyła wydania zaświadczenia pracodawcy A1.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.06.2023
Ubezpieczenia społeczne

Krajowy System e-Faktur zmieni dotychczasowy system rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Od 1 lipca 2024 r. większość polskich podatników VAT rozpocznie obligatoryjne korzystanie z nowego systemu stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie, które wprowadzi wiele nowości w zakresie fakturowania, będzie stanowić duże wyzwanie dla podatników – mówi Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.
Krzysztof Koślicki
23.06.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Przy wydawaniu interpretacji fiskus sam zapyta GUS o klasyfikację usługi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna
Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej będzie mógł sam wystąpić o opinię do innych urzędów „posiadających wiedzę o charakterze specjalistycznym”. Ma to przyspieszyć wydanie interpretacji i zwiększyć wynikającą z nich ochronę. Eksperci obawiają się jednak, że skutek będzie odwrotny. Projektowane przepisy są nieprecyzyjne i dają fiskusowi duże pole do uznaniowości.
Monika Pogroszewska
23.06.2023
Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna
Resort rozwoju proponuje, by od października 2026 roku wnioski do CEiDG można było składać wyłącznie elektronicznie. Chce też usunięcia z rejestru informacji o tym, czy przedsiębiorca pozostaje w małżeńskiej wspólności majątkowej, uznając ją za "nadmiarową". Eksperci krytycznie oceniają tę zmianę. Wskazują, że może się to wiązać z poważnymi komplikacjami - zwłaszcza dla kontrahentów.
Inga Stawicka
23.06.2023
Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Związek Banków Polskich mylnie interpretuje wyrok TSUE z 15 czerwca br. Po jego ogłoszeniu prezes ZBP oświadczył bowiem, że nie dotyczył waloryzacji kapitału kredytu i zapowiedział równocześnie, że banki mają ku temu podstawę i będą pozywały o waloryzację świadczenia. Zawiadomiłem już TSUE o przedstawionej przez ZBP mijającej się z prawdą interpretacji wyroku - pisze Radosław Górski, radca prawny.
Radosław Górski
22.06.2023
Banki Kredyty frankowe
1 lipca wejdą w życie zmiany w PIT korzystne dla podatników. Powstaje jednak pytanie, dlaczego po ubiegłorocznym zamieszaniu, związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu w połowie roku, ustawodawca funduje podatnikom podobny galimatias. Zwłaszcza że problem znany jest od lat.
Monika Pogroszewska
22.06.2023
PIT Polski Ład
Mimo że proponowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej ma być korzystny dla podatników, to bez zmian pozostanie przepis wykorzystywany przez skarbówkę do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Rosną obawy, że postępowania karne skarbowe będą nadal wszczynane instrumentalnie. Eksperci spodziewają się chaosu i rosnącej liczby spraw przed sądami administracyjnymi.
Monika Pogroszewska
22.06.2023
Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy
Jeżeli ktoś planuje inwestycję na terenie nieobjętym planem zagospodarowania przestrzennego, powinien jak najszybciej postarać się o warunki zabudowy. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprawdzie nie uśmierca warunków zabudowy, ale uzyskanie ich będzie coraz trudniejsze, a niekiedy wręcz niemożliwe.
Zofia Jóźwiak
22.06.2023
Budownictwo