Prawo.pl
Przy projektowaniu budynku zawsze warto pomyśleć o potrzebach osób niepełnosprawnych. Obowiązkowo należy to zrobić w przypadków budynków mieszkaniowych wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Ustawodawca narzuca w tym wypadku szereg warunków, które trzeba spełnić. Przykładowo: musi być dostępna winda lub pochylnia dla wózków inwalidzkich.
Konrad Dyda
19.08.2023
Budownictwo Niepełnosprawność
Wakacje jak zwykle uwypuklają problem rozliczeń opłat za odpady komunalne w miejscowościach, w których wiele osób wynajmuje mieszkania letnikom. Wciąż nie wiadomo co robić, żeby nie płacili za to stali mieszkańcy. Niektórzy eksperci zastanawiają się wręcz nad powrotem do systemu wolnorynkowego. Część gmin decyduje się naliczać opłaty śmieciowe od ilości zużytej wody, ale nie jest to metoda idealna.
Zofia Jóźwiak
19.08.2023
Środowisko Odpady
Resort klimatu pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym wielkości obowiązku w zakresie umorzenia świadectw pochodzenia dla energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Zmiany mają w konsekwencji pozytywnie wpłynąć na wartość rachunków za prąd i odpowiadają na wielokrotnie zgłaszane apele przedsiębiorców i ekspertów. Nie opublikowano jednak jeszcze projektu nowych rozwiązań.
Inga Stawicka
18.08.2023
Energetyka
Wprowadzenie preferencyjnej stawki akcyzy na cydr należy ocenić pozytywnie. Jednak powinna ona dotyczyć wszystkich napojów klasyfikowanych jako cydr, żeby nie różnicować i nie rozdrabniać jednego produktu, opodatkowując go różnymi stawkami – pisze dr Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Jacek Matarewicz
18.08.2023
Akcyza

Termin wejścia w życie rejestru umów 500+ przesunięty

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Kierownicy ponad 50 tysięcy jednostek sektora finansów publicznych mogą odetchnąć z ulgą. "Rejestr umów 500 +”, który miał wystartować od 1 stycznia 2024 r., zostanie wdrożony znacznie później. Ministerstwo Finansów przyznaje, że zarówno przepisy jak i sama baza są niedopracowane. Chce do tego czasu znowelizować przepisy i stworzyć mechanizm, który zautomatyzują przesyłanie informacji do rejestru.
Robert Horbaczewski
18.08.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Lewiatan postuluje: Zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Radykalne uproszczenie sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców, poprzez wprowadzenie zryczałtowanej składki - proponuje Lewiatan w nowej kadencji parlamentu. Od 2022 roku, razem z Polskim Ładem, wprowadzona została reforma składki zdrowotnej: zniknęło odliczenie od podatku 7,75 proc. z 9 proc. zapłaconej składki, a przedsiębiorcy zaczęli płacić składkę, której wysokość uzależniona została od formy opodatkowania.
Grażyna J. Leśniak
18.08.2023
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Emeryt – właścicielem firmy

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła w Polsce o ponad 40 proc. Wśród tego grona 57,5 proc. to pracujące na emeryturze panie. Najczęściej emeryci są na umowach o pracę, ale wielu z nich decyduje się na założenie własnej działalności. W skali kraju na koniec grudnia 2022 roku aż 29 proc. pracujących emerytów prowadziło własną firmę.
Grażyna J. Leśniak
18.08.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Tylko w 2023 roku na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się 13 tys. odbiorców. Częściej w tym gronie znajdowali się odbiorcy indywidualni w gospodarstwach domowych, ale wśród decydujących się na wybór byli również klienci biznesowi. Urząd Regulacji Energetyki przypomina jednak, że przy sprawdzaniu ofert należy zachować szczególną ostrożność.
Inga Stawicka
18.08.2023
Rynek Energetyka
Kierowca wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe nie jest w podróży służbowej, a zatem nie ma prawa do diet i ryczałtu. Pomimo to, zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca może odliczyć koszty związane z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek. Kluczowy mechanizm dotyczący możliwości odliczenia kosztów związanych z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek wchodzi w życie już 19 sierpnia 2023 roku – pisze dr Michał Szypniewski.
Michał Szypniewski
18.08.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Wbrew intencjom, którymi kierował się resort sprawiedliwości przy tworzeniu projektu ustawy regulującej kwestie dotyczące franczyzy, część rozwiązań zawartych w przepisach może w przyszłości okazać się niekorzystna dla franczyzobiorców. Chodzi na przykład o możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy, która - choć w założeniu ma chronić franczyzobiorcę - może skończyć się roszczeniami odszkodowawczymi.
Inga Stawicka
18.08.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Spółka współpracująca z influencerem odliczy wartość przekazanych mu towarów, np. ubrań czy obuwia. Ale wartość świadczonej przez niego usługi reklamowej musi uznać za przychód - wynika z najnowszego wyroku WSA. Eksperci wskazują, że odrębną równie istotną kwestią jest rozliczenie samego twórcy internetowego. Zapłata za reklamę będzie dla niego najczęściej przychodem z działalności gospodarczej.
Monika Pogroszewska
18.08.2023
CIT PIT Prawo AI Małe i średnie firmy
Sejm głosował w czwartek nad zmianami w ponad 20 ustawach oraz przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum 12 października 2023 r. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenie do procedury cywilnej na stałe rozpraw zdalnych, wprowadzenia Centralnej Informacji Emerytalnej, rewitalizacji Odry, bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65 plus, zakazu sprzedaży energetyków dzieciom, 5 proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych oraz wprowadzenia "Lex knebel".
Monika Pogroszewska Robert Horbaczewski
17.08.2023
Samorząd terytorialny
Sejm przyjął w czwartek przepisy przewidujące 5-procentową, obowiązującą wstecznie od początku 2023 r., obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych, korzystających - w ramach określonych limitów zużycia - z zamrożonych cen.
mp/PAP
17.08.2023
Domowe finanse
Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie 2023 r. roku eksport wzrósł o 6,1 proc. (rok do roku), natomiast w imporcie zanotowano spadek o 3,2 proc. Dane teoretycznie nie są więc alarmujące, ale eksperci oceniają, że druga połowa roku może zapoczątkować kryzys w eksporcie, bo obecne wskaźniki nie są do końca miarodajne.
Inga Stawicka
17.08.2023
Prawo gospodarcze
W ciągu ostatnich 12 miesięcy 26 proc. jednoosobowych firm skorzystało z dodatkowego finansowania. Większość z nich przeznaczyła pieniądze na zakup towarów i spłatę swoich zobowiązań. Przedsiębiorstwa znajdujące się w trudniejszej sytuacji finansowej wyjątkowo częściej sięgały po zewnętrzne wsparcie – wynika z badania NFG „Barometr wydatków firmowych”.
Ret
17.08.2023
Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Polska gospodarka zwolni w 2023 r., ale nie ma mowy o recesji. Będziemy mieli wzrost PKB rzędu 1 proc. W 2024 r. PKB wzrośnie o co najmniej 3 proc. – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że w drugiej połowie tego roku inflacja będzie spadać.
mp/PAP
17.08.2023
Finanse publiczne
Na dzień 31 grudnia 2022 roku było w Polsce 1 004,4 tys. cudzoziemców wykonujących pracę. Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł 6,5 proc. Liczba cudzoziemców w tej grupie wzrosła o 27,3 proc. pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r. W tej liczbie 432,6 tys. stanowili cudzoziemcy wykonujący umowy cywilnoprawne – podał GUS.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2023
Rynek Prawo pracy
W nadchodzących latach, sektor nieruchomości komercyjnych zostanie objęty systemem obowiązkowego raportowania w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Informacje mają być dostępne zarówno na stronach internetowych przedsiębiorców, jak i w komunikatach przy zawieraniu umów czy w prospektach emisyjnych oraz rocznych i okresowych raportach - pisze Bartosz Clemenz, partner w Departamencie Nieruchomości Kancelarii DWF Poland Jamka sp.k.
Bartosz Clemenz
17.08.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie Nieruchomości

Koniec fundacji rodzinnych? Sejm zabiera swobodny obrót ziemią rolną

Spółki Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna
17 sierpnia Sejm planuje zakończyć prace nad przepisami, które pozbawią fundacje rodzinne prawa do swobodnego obrotu gruntami rolnymi oraz zakładania gospodarstw rolnych. Przedsiębiorcy i prawnicy nie mają wątpliwości, że w ten sposób politycy zaczynają "obrzydzać" przedsiębiorcom fundację. Lekką ręką chcą wyrzucić do kosza instytucję, która im wyszła.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.08.2023
Spółki Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna

Najem mieszkań w biznesie z 29-krotnie wyższą stawką podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Duże miasta już teraz pobierają najwyższą stawkę podatku od wynajmowanych mieszkań, jeśli właściciel jest przedsiębiorcą lub prowadzi tzw. najem krótkoterminowy – wynika z odpowiedzi samorządów na pytania Prawo.pl. Miasta powołują się na stanowisko Ministerstwa Finansów, a resort na zmiany w orzecznictwie. Jednak według ekspertów, tak wysoka stawka nie wynika z przepisów. W praktyce zapłacą za to lokatorzy.
Monika Pogroszewska
17.08.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki – również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy? Odpowiadamy, bo to ważne. Za nierespektowanie przez pracodawcę obowiązków może zostać ukarane karą grzywny w wysokości nawet 30 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
16.08.2023
Prawo pracy BHP
Inspekcja Handlowa badała, na ile skład deklarowany przez firmę na metce odzieżowej jest zgodny z rzeczywistością. Okazało się, że w ubraniach, które miały składać się w 80 proc. z wełny, są tylko sztuczne włókna. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił firmom zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd. Grozi im kara nawet w wysokości 10 proc. rocznego obrotu.
Inga Stawicka
16.08.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Choć o reformie planowania ostatnio mówi się bardzo dużo, to często pomija się fakt, że większość jej przepisów zacznie obowiązywać już jesienią. Będą to także regulacje dotyczące zintegrowanych planów inwestycyjnych. Już niebawem inwestorzy będą uprawnieni do składania wniosków o uchwalenie ZPI, a gminy zobowiązane do określonego działania - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.
Maciej Górski
16.08.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo

Wierzyciele nie zawsze chronieni przed niezbyt uczciwymi dłużnikami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Niektórzy dłużnicy nadużywają regulacji poprzez wykorzystywanie postępowania o zatwierdzeniu układu wyłącznie dla uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym. To wynik tego, że przepisy skupiają się obecnie bardziej na ochronie dłużnika, niż zabezpieczeniu wierzyciela. Problemem dla obu stron jest także długie rozpatrywanie wniosków o zatwierdzenie układu w sądach.
Regina Skibińska
16.08.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Już za miesiąc e-paragony w nowej formie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
15 września wchodzą w życie przepisy, które umożliwią wystawianie paragonów za pomocą nowej platformy Ministerstwa Finansów, tzw. HUB-u paragonowego. Kupujący - bez podawania swoich danych osobowych - zainstaluje na telefonie aplikację, która nada mu unikalny identyfikator i pozwoli odbierać paragony. Jednak nie w każdym sklepie będzie można skorzystać z nowego rozwiązania, ponieważ dla sprzedawców będzie ono dobrowolne.
Monika Pogroszewska
16.08.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
W 2022 roku wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w wieku 15-64 lata wyniósł w Polsce 65,4 proc., a w latach 2015-2022 wzrósł o 8,8 pkt proc. Wraz ze wzrostem zatrudnienia, spadał poziom bezrobocia wśród kobiet - twierdzi MRiPS. I powołuje się na posiadane dane szacunkowe, z których wynika, że w końcu maja 2023 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, z czego niemal 427,8 tys. kobiet.
Grażyna J. Leśniak
15.08.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
21 sierpnia upływa termin dla frankowiczów z Getin Noble Bank na zgłoszenie wierzytelności wobec banku. Nie warto jednak czekać. Prawnicy radzą, by zrobić to do soboty. tj. do 19 sierpnia. Zgłoszenie po tej dacie - choć nadal możliwe - będzie wiązać się z opłatą. Przy dłuższej zwłoce syndyk może nawet odmówić uwzględnienia wierzytelności w planie podziału.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.08.2023
Banki Kredyty frankowe
Rada UE i Parlament Europejski mają własne propozycje uregulowania domniemania istnienia stosunku pracy w przypadku cyfrowych platform pracy. W zależności od tego, która z propozycji zostanie przyjęta i stanie się prawem w Unii Europejskiej, pracodawcy zyskają większą lub mniejszą swobodę w kształtowaniu podstaw zatrudnienia. W efekcie, jak twierdzą prawnicy, skutki zmian dla naszego rynku pracy mogą nie ograniczać się tylko do pracowników platform cyfrowych.
Grażyna J. Leśniak
14.08.2023
Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Kierunek publicznej debaty na temat wskaźnika referencyjnego WIBOR coraz bardziej odrywa się od realiów prawnych i ekonomicznych, w jakich wskaźnik ten funkcjonuje. Coraz mocniej za to akcentuje się argumenty populistyczne, niekiedy nieprawdziwe, bądź wprost przemilcza się niewygodne fakty - pisze Zbigniew Minda, prezes zarządu GPW Benchmark S.A. 
Zbigniew Minda
14.08.2023
Banki Kredyty
Resort rozwoju w nowej wersji projektu mającego wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorców wycofał się z części kontrowersyjnych przepisów, m.in. w sprawie zmian w mediacjach dla przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że propozycja przepadnie całkowicie – do promowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów mają się przyczynić zmiany w spotkaniach informacyjnych. Prawnicy oceniają, że to zmiana na lepsze.
Inga Stawicka
14.08.2023
Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.