Wydłuży się lista procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce dopisać do listy procesów technologicznych, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, także prace związane z narażeniem na pył drewna, czy np. prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla.

11.12.2019

W piątek projekt styczniowej listy leków refundowanych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Kilka nowych leków psychiatrycznych stosowanych w leczeniu depresji i schizofrenii oraz nowy lek dla pacjentek z rakiem piersi pojawią się na styczniowej liście leków refundowanych. O tym, jak ma wyglądać projekt nowej listy Ministerstwo Zdrowia ma poinformować w piątek.

11.12.2019

Prezes Agencji Badań Medycznych podał się do dymisji

Opieka zdrowotna

Prof. Piotr Czauderna zrezygnował ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych. Z informacji przekazanych przez rzecznika Ministerstwa Zdrowia wynika, że przesłanką podjęcia takiej decyzji była chęć powrotu do pracy klinicznej oraz badań naukowych.

11.12.2019

Pilnie musimy uniezależnić rynek leków od chińskich dostawców

Opieka zdrowotna Farmacja

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i inne europejskie organizacje producentów leków zrzeszone w Medicines for Europe (M4E) i The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), apelują o wdrożenie rozwiązań zapobiegających brakom leków. Związek prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, ponieważ  pilnie musimy uniezależnić polskich pacjentów od chińskich dostaw.

10.12.2019

Nadal nie wiemy, jaki sens ma łączenie Szpitala Czerniakowskiego ze spółką Solec

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do tej pory władze Warszawy nie przedstawiły żadnych merytorycznych opracowań, na podstawie których można byłoby uznać, iż proces wchłonięcia Szpitala Czerniakowskiego przez Szpital na Solcu, a docelowo przez nowobudowany Szpital Południowy, przyniesie oczekiwane rezultaty, zarówno  w aspekcie finansowym, jak  przede wszystkim dla dobra mieszkańców Mokotowa – podkreśla Longina Kaczmarska

10.12.2019

Mniej ośrodków rozpatrzy odwołanie od orzeczenia o urlopie dla poratowania zdrowia

Kadry w oświacie Opieka zdrowotna

Zmieni się rozporządzenie dotyczące orzekania nauczycielskich urlopów dla poratowania zdrowia. Ma to związek z zamknięciem jednego z instytutów rozpatrujących odwołania od orzeczeń lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy. Na liście pozostaną już jedynie dwa podmioty, do których można złożyć takie odwołanie.

10.12.2019

Ratownicy medyczni będą mieć samorząd i 6 dni dodatkowego urlopu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ratownicy medyczni będą zawodem zaufania publicznego i otrzymają samorząd. Będzie także obowiązek prowadzenia rejestru ratowników w systemie teleinformatycznym. Ratownicy będą mogli liczyć również na 6-dniowy płatny urlop szkoleniowy. Jego wprowadzenie rocznie pracodawców może kosztować  blisko 14 mln złotych.

10.12.2019

Konieczne zmiany w prawach pacjenta - ale pojawią się też obowiązki

Pacjent Opieka zdrowotna

Obowiązująca od 10 lat ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wymaga zmian, bo diametralnie zmieniły się realia, w których działa służba zdrowia. Ministerstwo przyznaje, że trzeba wprowadzić nowe regulacje i zapowiada, że oprócz nowych praw dla pacjentów, mogą pojawić się w nich również obowiązki.

09.12.2019

Trwają prace nad ustawą o medycynie laboratoryjnej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Otrzymaliśmy zapewnienie, że ustawa o medycynie laboratoryjnej może liczyć na szybką ścieżkę legislacyjną – przekazała Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. KIDL podaje, że otrzymali informację, że resort zdrowia pracuje nad ustawą o medycynie laboratoryjnej. Ma się w niej znaleźć m.in. zapis o kształceniu przed i podyplomowym, a także o płatnym urlopie szkoleniowym.

06.12.2019

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - konkurs dla menedżerów wychodzących poza schematy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rozpoczyna się III edycja konkursu „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. O tym, kto i za co będzie w nim nagradzany rozmawiamy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 27 stycznia 2020 roku.

06.12.2019

Strategia onkologiczna z podatkiem cukrowym i wyższą akcyzą na papierosy   

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2021 r. dziewczynki mają być szczepione przeciwko rakowi szyjki macicy, a podatek cukrowy ma zostać wprowadzony w 2020 r. i będzie obejmował nie tylko produkty z cukrem, ale także syropem glukozowo-fruktozowym – to zmiany, które ma wprowadzić Narodowa Strategia Onkologiczna. Ministerstwo zdrowia na walkę z nowotworami przez dziesięć lat ma mieć dodatkowe 2,5 mld zł.

05.12.2019

Nowe przepisy mają podwoić skalę badań klinicznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W resorcie zdrowia trwają prace nad przepisami, które mają ułatwić firmom farmaceutycznym uzyskiwanie zgody na eksperymenty medyczne, by zwiększyć ich ilość w naszym kraju. Rynek badań klinicznych jest obecnie w Polsce wart 1 mld zł, ale według założeń autorów projektu, w ciągu pięciu najbliższych lat jego wielkość ma się podwoić.

05.12.2019

Producenci leku na cukrzycę mają czas do połowy stycznia, by zbadać ryzyko związane z jego zanieczyszczeniem

Opieka zdrowotna Farmacja

Do 15 stycznia 2020 r. producenci leków na cukrzycę zawierających metforminę mają czas na wykonanie analizy ryzyka potencjalnego wpływu zanieczyszczenia na zdrowie pacjentów, sprawdzenie poziomów tej substancji oraz modyfikację procesu ich wytwarzania. Resort zdrowia podkreśla, że pacjenci powinni przyjmować leki, bo nie ma zagrożenia dla ich życia i zdrowia

04.12.2019

Minister o zawartości leku na cukrzycę - to zawsze tam było

Opieka zdrowotna Farmacja

To nie zanieczyszczenie leku na cukrzycę, ale rozpoznanie w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. I dodał, że prawdopodobnie te substancje w leku występowały zawsze lub od długiego czasu.

04.12.2019

NSA: Wysyłka dokumentacji medycznej - tak, ale bez dopłat

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówka medyczna nie może pobierać od pacjentów opłaty, która godzi w ich prawa i interesy. Przesłanie dokumentacji medycznej kurierem jest dopuszczalne, ale tylko za zgodą pacjenta - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd dodał, że opłaty za wysyłkę powinny być adekwatne do realnych kosztów i zindywidualizowane.

04.12.2019

Zmiany w prawie ochrony zdrowia w 2020 r. Co czeka szpitale i przychodnie?

Opieka zdrowotna

Obowiązkowe wystawianie e-recept czy zmiany w zasadach prowadzenia dokumentacji medycznej - to tylko niektóre z nowości, które zaczną obowiązywać w 2020 r. O tym jak szpitale i przychodnie mają się przygotować do zmian w prawie ochrony zdrowia będzie można dowiedzieć się na szkoleniu online, które odbędzie się już 5 grudnia.

03.12.2019

Strategia onkologiczna z podatkiem cukrowym i wielką wymianą sprzętu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aż 80 proc. pacjentów w ciągu 10 lat ma zostać objętych opieką psychoonkologa. Zbudowana ma być sieć ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej dla pacjentów onkologicznych, a od 2021 r. wprowadzone szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewczynek, a od 2026 r. dla chłopów - to tylko niektóre założenia Narodowej Strategii Onkologicznej.

03.12.2019

Uczniowie i nauczyciele bez wsparcia psychologicznego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

System pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach mocno szwankuje. Brakuje specjalistów i pieniędzy – na orzeczenie trzeba czekać miesiącami. A same placówki oświatowe swoich psychologów traktują po macoszemu. To paradoks, bo właśnie one wraz z poradniami mają stać na pierwszej linii w walce z wzrastającą liczbą przypadków depresji u dzieci.

30.11.2019

Prof. Kochański: Testy genetyczne wymagają standardów

Opieka zdrowotna

Polski rynek badań genetycznych to „Dziki Zachód” - ceniła Najwyższa Izba Kontroli. O tym, że trzeba wypracować minimalne standardy dotyczące takich testów, w których będą opisane wymagania techniczno-organizacyjne oraz normy dotyczące personelu, rozmawiamy z prof. Andrzejem Kochańskim, nowym krajowym konsultantem ds. genetyki.

28.11.2019

System ochrony zdrowia wymaga dyskusji

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już w czwartek, 28 listopada, odbędzie się jesienna konferencja programowa Polskiej Federacji Szpitali. Spotkanie odbędzie się w hotelu Folwark w Nieporęcie. Będzie okazją do rozmów na temat wyzwań związanych z systemem ochrony zdrowia w Polsce.

27.11.2019