Z informacji rzecznika wynika, że w tym tygodniu na rynek trafi 200 tys., a na przykład w ostatnim tygodniu września kolejne 400 tys. Łącznie zagwarantowanych jest 1,8 mln dawek, a odnośnie kolejnych 200 tys. toczą się jeszcze rozmowy z firmami. - 200 tys. jest w ostatniej fazie uzgodnień i negocjujemy kolejne poszerzenie zakupu – powiedział.

Natomiast wiceminister zdrowia Maciej Miłkowsski poinformował, że na rynku w tym sezonie będą trzy szczepionki przeciw grypie. Jednocześnie zaznaczył, że od 1 września na liście leków refundowanych pojawiły się szczepienia refundowane. - W przypadku szczepionki VaxigripTetra, która jest trzeci rok w refundacji nadal pozostało to wskazanie dla pacjentów powyżej 65. roku życia, ale dołożyliśmy dodatkowo świadczenie, jako szczepionka bezpłatna dla pacjentów w wieku 75 plus. Odpłatność jest taka sama, jak była do tej pory, czyli 22,88 zł dla pacjenta, który ma wskazania i dla pozostałych 45,76 zł – wyjaśnił.

Czytaj także: Przychodnie boją się odpowiedzialności za walkę z pandemią>>


Wiceminister mówił także o szczepionce Influvac Tetra, która jest w połowie refundowana w tej samej "grupie limitowej" jak VaxigripTetra.- Pacjent płaci (za nią – PAP) prawie 25 zł, ale z odrębnymi wskazaniami refundacyjnymi, tj. dla pacjentów w wieku od 18 do 65 lat i dla pacjentów z ryzykiem większych powikłań grypowych, z rekomendacjami GIS – powiedział.
Zaznaczył, że obecnie następuje "istotna zbieżność wskazań refundacyjnych z zaleceniami głównego inspektora sanitarnego" dotycząca szczepień przeciw grypie, tzn. dla osób po transplantacji narządów, chorych na astmę oraz dla kobiet w ciąży.

Wiceminister wyjaśnił też, że refundowana będzie także w połowie szczepionka donosowa dla dzieci od 2-5 lat. Jej cena w tej grupie pacjentów ma wynosić 47,87 zł, a bez refundacji ok. 96 zł. - Tak że trzy szczepionki będą na rynku i będą one refundowane – podsumował wiceminister.