Rozporządzenie obowiązuje: Od czwartku wszyscy w maseczkach w pracy i miejscach publicznych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rozporządzenie wprowadzające obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Obowiązuje od czwartku 16 kwietnia i dotyczy zakładów pracy, biur, części wspólnych nieruchomości, a także ulic, sklepów, terenów zieleni. Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 4 i duchowni.

16.04.2020

Wojewoda kieruje lekarzy i pielęgniarki do walki z epidemią, czasem wbrew prawu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Na podstawie specustawy wojewoda mazowiecki oddelegował łącznie 130 lekarzy i pielęgniarek do innych szpitali, w których zabrakło personelu ze względu na epidemię koronawirusa. Medycy nie stawiają się jednak u nowych pracodawców, bo wśród powołanych są m.in. chronieni przez tę ustawę rodzice małych dzieci.

15.04.2020

Ozdrowieńcy zachęcani do dzielenia się osoczem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Regionalne centra krwiodawstwa poszukują ozdrowieńców koronawirusowych, którzy zechcieliby oddać osocze do kuracji chorych z COVID-19 w ramach nowej terapii. Na razie jednak minister zdrowia nie przewiduje obowiązku oddawania krwi.

15.04.2020

Opieka psychologiczna dla pacjentów hospicjów powinna być dostępna

Opieka zdrowotna Koronawirus

Pacjenci paliatywni powinni mieć możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej czy duszpasterskiej w czasie epidemii. Nawet za pomocą rozwiązań teleinformatycznych - piszą adwokat Sebastian Sikorski, lekarz Michał Florczak oraz magister prawa Mateusz Kruczkowski.

15.04.2020

Szpitale zdziesiątkowane przez koronawirusa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Placówki medyczne z powodu braku zarażonej koronawirusem lub przebywającej na zwolnieniach kadry medycznej, nie są w stanie sporządzić grafików dyżurów. Niektóre z nich zamykają nawet z tego powodu oddziały. Wojewoda kieruje zaś do tych miejsc nowy personel, który... się nie stawia. Za niewykonanie takiej decyzji grozi kara od 5 do 30 tysięcy złotych.

14.04.2020

MZ zamierza motywować pracowników ochrony zdrowia do pracy w jednym miejscu 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Zachęcamy pracowników ochrony zdrowia, aby nie pracowali w więcej niż jednym miejscu naraz - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I poinformował, że w tym tygodniu ministerstwo przedstawi rozwiązania, które od strony organizacyjnej i finansowej zapewnią im taką możliwość.

13.04.2020

Warto korzystać z porad w ramach telemedycyny

Opieka zdrowotna

Telemedycyna oszczędza czas lekarza i pacjenta. Dlatego w razie pogorszenia stanu zdrowia warto najpierw zadzwonić do lekarza i skonsultować się. Jeśli stan zdrowia nie wymaga osobistej wizyty pacjenta w przychodni, lekarz zdalnie może także wystawić receptę, zwolnienie czy skierowanie.

13.04.2020

Zaświadczenie o konieczności odbywania spacerów nie uchroni przed mandatem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Parki, lasy i bulwary pozostają zamknięte w czasie świąt. Dla wielu osób zmagających się ze stanami depresyjnymi, ale także tych zdrowych to problem, bo spacery wśród zieleni poprawiają samopoczucie. Lekarze przyznają, że pomysł zamknięcia lasów nie były trafiony, ale nie mogą wystawić swoim pacjentom zaświadczenia o konieczności spacerowania.

11.04.2020

Lekarz rodzinny może skierować na wiele badań

Opieka zdrowotna

Nie warto płacić za podstawowe badania prywatnie. Pacjent może poprosić o szereg badań w publicznej przychodni. Warto jednak pamiętać, że to medyk musi uznać, że są mu one rzeczywiście potrzebne

11.04.2020

Wszyscy w maseczkach? Potrzebne ułatwienia w produkcji

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia dostrzegł w końcu potrzebę wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochraniających nos i usta w przestrzeni publicznej. Lekarze i przedstawiciele branży handlowej przyznają, że to zwiększy skuteczność walki z epidemią. Rząd nie mówi jednak, jakie maseczki są bezpieczne, i nie gwarantuje, by ich ceny nie poszybowały w górę.

10.04.2020

Skierowanie do walki z epidemią na granicy pracy przymusowej

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy ustanowione do walki z epidemią pozwalają na skierowanie praktycznie każdego do związanych z tym prac, a taka decyzja nie wymaga nawet uzasadnienia. Natomiast jej niewykonanie będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości do 30 tys. zł. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy bez stanu nadzwyczajnego takie skierowanie jest w ogóle dopuszczalne.

10.04.2020

Pierwsze szpitale wprowadzają segregację pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Pierwsze szpitale na Śląsku niezakaźne wprowadzają segregację pacjentów na oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć. A pracownikom medycznym ma być regularnie mierzona temperatura ciała. To realizacja zalecenia ministra zdrowia i wojewody. Resort zdrowia poinformował, że zalecenia w tej sprawie wysłano do szpitali w całym kraju.

09.04.2020

W czasie epidemii wraca problem stwierdzenia zgonu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze rodzinni nie chcą jeździć do osób zmarłych poza szpitalem aby stwierdzać zgon, bo nie mają środków ochrony osobistej i boją się zarażenia koronawirusem. Przepisy nie są jasne, czy mają taki obowiązek. W trakcie sejmowych prac nad zmianami w tarczy antykryzysowej pojawił się pomysł, by w czasie epidemii wyznaczać lekarzy i dentystów do stwierdzania zgonu, gdy nastąpił on poza szpitalem i jest podejrzenie Covid-19, ale nie został uchwalony.

09.04.2020

Trwa walka z koronawirusem - pacjenci onkologiczni zaniepokojeni

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rząd zamierza przekształcać kolejne szpitale w monoprofilowe, czyli przeznaczone do leczenia tylko pacjentów z COVID29. Dla innych chorych szpitale zamykają się lub wstrzymują planowe przyjęcia. Pacjenci onkologiczni apelują, by nie zapominać o nich, bo oni nie mogą czekać na leczenie.

09.04.2020

Dane o pacjentach z COVID-19 będą zbierane w jednym miejscu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie bedzie prowadził Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID 19. Laboratoria i szpitale będą musiały raz na dobę wysyłać tam dane pacjentów, którym wykonywano testy w kierunku koronawirusa wraz z dokładnym opisem ich stanu klinicznego o choronach współistniejących.

08.04.2020

Lekarze mogą być teraz zwolnieni z odpowiedzialności za pomyłki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Skarb Państwa, samorządy czy szpitale – ich odpowiedzialność za błędy medyczne w czasie epidemii koronawirusa nie jest jednoznaczna. Lekarze i szpitale mogą być jednak z niej zwolnieni - pisze radca prawny Jarosław Witkowski. Jego zdaniem argumentem może tu być np. niedostępność zasobów potrzebnych do walki z epidemią.

08.04.2020

Szpitale nie zatrudniają na etaty, a personel bez maseczek może łatwo odejść

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Personel medyczny pozbawiony masek i fartuchów, pracujący na umowach o pracę nie może odstąpić od jej wykonywania ze względu na zagrożenie swego życia i zdrowia. Gros lekarzy w szpitalach pracuje jednak na umowach cywilnoprawnych i mogą oni powstrzymać się od pracy w niebezpiecznych warunkach, bez konieczności płacenia kar umownych.

08.04.2020

W aptekach może zabraknąć paracetamolu i ibupromu

Opieka zdrowotna Farmacja

Indyjskie zakłady farmaceutyczne, z których polscy producenci importują paracetamol i ibuprom, zaprzestały pracy z powodu epidemii koronawirusa. Nad aptekami zawisło więc widmo braków leków, a polskie firmy apelują o jak najszybsze wprowadzenie przez rząd zachęt ekonomiczno-prawnych do uruchomienia produkcji substancji czynnych w Polsce.

07.04.2020

Balicki: Każdy szpital prowadzi swoją politykę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Epidemia koronawirusa obnaża obecny kryzys organizacyjny szpitali, z których każdy musi walczyć z problemami na własną rękę. Dlatego placówki medyczne powinny być zarządzane regionalnie - mówi Marek Balicki, były minister zdrowia i szef pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

07.04.2020