Rozpoczęła się konferencja konferencja Liderzy Zmiany w Ochronie Zdrowia organizowana przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Wydarzenie otworzył we wtorek rano Adam Niedzielski minister zdrowia. - Konferencja odbywa się w trudnym czasie, bo  liczba zachorowań na COVID-19 przekracza 1000 dziennie. Najważniejsze w tej sytuacji, to działać odpowiedzialnie, eliminować fake newsy.  Pamiętajmy, że noszenie maseczki, dezynfekcja, dystans mają sens - powiedział minister Niedzielski.

Ewolucja w służbie zdrowia

Odnosząc się do tematyki konferencji podkreślił, że zagadnienie jakości opieki zdrowotnej  jest fundamentalną rzeczą. -Jestem zwolennikiem ewolucji  w systemie opieki zdrowia, a nie robienia rewolucji, z której wynikają koszty. Zagadnienie jakości powinno być tym co skoncentruje nasze działania na najbliższe lata. W połowie 2021 r. czeka nas reforma sieci szpitali i będziemy tu walczyć o jakość - powiedział minister Niedzielski.

Wskazał, że  chodzi o jakość kliencką, czyli o pacjenta, który nie powinien choćby czekać kilka godzin na przyjęcie w szpitalu tylko obsłużony na najwyższym poziomie i poinformowanym dokładnie o stanie zdrowia i o możliwościach leczenia.

 

Minister Niedzielski stwierdził też, że oprócz  jakości leczniczej ważna jest jakość zarządzania. - Poziom kompetencji naszych lekarzy i pielęgniarek jest bardzo wysoki. Zazdroszczę polskiej medycynie tylu cytowań w zagranicznej literaturze - wskazał minister Niedzielski. Jednocześnie wskazał, że jakość zarządzania w placówkach ochrony zdrowia pozostawia wiele do życzenia i jest wiele do zrobienia wiele w tej dziedzinie.