Nie każde zanieczyszczenie leku oznacza jego wycofanie z rynku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Co jakiś czas docierają do nas informacje o wadach jakościowych leków wzbudzając niepokój wśród pacjentów. Należy jednak pamiętać, że nie każda wada jakościowa leku skutkuje natychmiastową decyzją o jego wycofaniu z obrotu. O tym, kiedy leki muszą być wycofywane z obrotu wyjaśniają Ewa Rutkowska i Julia Łokaj

18.12.2019

Rząd obiecuje powrót do prac nad przepisami o opiece farmaceutycznej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuci, na wzór swych kolegów po fachu z innych państw, chcą mieć prawo do kontrolowania terapii jaką przyjmuje pacjent i ewentualnego jej korygowania. Z niecierpliwością oczekują na przepisy, które wprowadzą opiekę farmaceutyczną, ale na razie przygotowany jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu projekt utknął w zamrażarce rządowej.

17.12.2019

Został opublikowany projekt styczniowej listy leków refundowanych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekty styczniowych wykazów refundacyjnych. Od początku 2020 roku w refundacji znajdą się nowe leki np: dla diabetyków, chorych na astmę i depresję. W czwartek resort poda na konferencji, jakie nowe terapie będą refundowane dla chorych onkologicznych.

16.12.2019

Lekarze muszą ponownie upoważnić asystentów do wystawiania zwolnień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

E-zwolnienie w czasie wizyty może wystawić upoważniony przez lekarza asystent medyczny. Takie upoważnienie doktor wystawia na rok, a po upływie 12 miesięcy musi wystawić kolejne. Pod koniec roku zatem warto sprawdzić czy asystent jest nadal upoważniony do wystawiania e-ZLA.

16.12.2019

Wydłuża się czas wystawiania e-recept, podobno tylko chwilowo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało w poniedziałek o wydłużeniu się czasu wystawiania i realizacji e-recept. Centrum przeprasza za utrudnienia i zapewnia że analizuje sytuację. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia i NFZ przypominają, że od 8 stycznia będzie obowiązek wystawiania recept elektronicznych.

16.12.2019

Można wystąpić do sądu, gdy rodzic odmawia zdiagnozowania dziecka

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Nauczyciele alarmują, że nawet 30 proc. dzieci w każdej klasie ma jakieś problemy: emocjonalne, wychowawcze, rozwojowe, które wymagają wsparcia przez pedagoga lub psychologa. Tymczasem, jeżeli rodzice nie współpracują i nie chcą iść z dzieckiem do poradni, szkoła nie może ich do tego zmusić. O decyzję w tej sprawie można wystąpić do sądu.

16.12.2019

SN: Upomnienie dla niestarannego lekarza, który nie zapobiegł obumarciu płodu

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ginekolog naruszył zasady etyki poprzez brak staranności przy badaniu pacjentki w ciąży. Nie poświecił jej dość czasu i zamiast skierować na oddział szpitalny, zalecił powrót do domu, co było błędem zakończonym zgonem płodu - orzekł Sąd Najwyższy, utrzymując w mocy wymierzoną przez sąd lekarski karę upomnienia.

16.12.2019

Eksperci: Centra zdrowia psychicznego przynoszą efekty

Opieka zdrowotna

Z pomocy lekarzy psychiatrów rocznie korzysta ok. 1,2 mln Polaków, ale na milion mieszkańców przypada zaledwie 90 psychiatrów, co plasuje nasz kraj na przedostatnim miejscu w UE. Pomóc mógłby dalszy rozwój centrów zdrowia psychicznego - potrzebne są jednak regulacje prawne i pieniądze.

14.12.2019

Zaledwie 34 ugody zawarto w komisjach do błędów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

W 2018 r. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych w ponad 250 sprawach stwierdziły, że doszło do błędów. Niestety, ugody między poszkodowanym pacjentem a placówką medyczną lub ubezpieczycielem zostały zawarte w zaledwie 34 sprawach. - Ten model orzekania o zdarzeniach medycznych jest kompletnie nieefektywny, trzeba go zmienić  – uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

14.12.2019

Szpital zapłaci 140 tys. zł za chustę w brzuchu

Opieka zdrowotna

Do 140 tys. zł podwyższył Sąd Apelacyjny w Lublinie wysokość zadośćuczynienia, jakie ma zapłacić szpital z Tomaszowa Lubelskiego pacjentce, której po operacji pozostawiono w brzuchu serwetę z gazy. W sprawie toczył się też proces karny w którym stwierdzono niedopełnienie obowiązków przez instrumentariuszkę.

14.12.2019

Formularze zgody na operację są za bardzo skomplikowane

Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz więcej jest spraw o błędy medyczne, jednak przepisy z zakresu prawa medycznego nie są jasne i powodują wiele wątpliwości. Kłopotliwe są zwłaszcza formularze zgody na zabieg, które podpisują pacjenci przed operacją.  

13.12.2019

Nowa generacja leków na cukrzycę, depresję na styczniowej liście leków refundowanych

Opieka zdrowotna Farmacja

Nowe leki dla chorych na depresję, dla cukrzyków oraz poszerzenie terapii dla dzieci z astmą i pokrzywką – takie nowości znajdą się na liście leków refundowanych obowiązującej od stycznia. Będą na niej także nowości dla chorych onkologicznych m.in. dla pacjentek z rakiem piersi. Szczegóły mamy poznać w przyszłym tygodniu.

13.12.2019

Z konta w banku dostęp do portalu pacjenta

Opieka zdrowotna

Osoby leczące się w jednej z prywatnych sieci prowadzących placówki ochrony zdrowia mogą już korzystać z usługi mojeID do potwierdzenia swojej tożsamości, aby uzyskać dostęp do portalu pacjenta i aplikacji mobilnej. Wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem banku.

13.12.2019

ZUS: Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się sukcesem

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W okresie od 1 grudnia 2018 roku, kiedy weszły elektroniczne zwolnienia lekarskie, czyli e-ZLA, do końca listopada 2019 roku lekarze wystawili 25,1 mln elektronicznych zwolnień. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tej formie wystawianych jest 99,99 proc. takich zaświadczeń.

13.12.2019

Chcemy nagrodzić dobre praktyki, które podnoszą jakość w ochronie zdrowia 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wznawiamy konkurs „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. Tym razem chcemy docenić placówki medyczne, które osiągają najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do poniesionych nakładów. Do 27 stycznia 2020 r. szukamy liderów, którzy nie boją się odważnych i innowacyjnych rozwiązań - mówi Alicja Pollesch, członek zarządu i dyrektor strategiczny Wolters Kluwer Polska.

13.12.2019

Mało czasu na podłączenie gabinetów i szpitali do systemu e-zdrowie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Z danych resortu zdrowia wynika, że zaledwie 55 proc. placówek medycznych podłączyło się do systemu e-zdrowie, jednak podmioty lecznicze mają obowiązek zrobić to nie później niż do 31 grudnia 2019 r. Dla właścicieli praktyk lekarskich została udostępniona możliwość automatycznego założenia konta w aplikacji gabinet.gov.pl, bez konieczności składania wniosku o dostęp do niej za pomocą standardowej procedury o podłączenie do platformy P1

13.12.2019

Wydłuży się lista procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce dopisać do listy procesów technologicznych, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, także prace związane z narażeniem na pył drewna, czy np. prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla.

11.12.2019

W piątek projekt styczniowej listy leków refundowanych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Kilka nowych leków psychiatrycznych stosowanych w leczeniu depresji i schizofrenii oraz nowy lek dla pacjentek z rakiem piersi pojawią się na styczniowej liście leków refundowanych. O tym, jak ma wyglądać projekt nowej listy Ministerstwo Zdrowia ma poinformować w piątek.

11.12.2019

Prezes Agencji Badań Medycznych podał się do dymisji

Opieka zdrowotna

Prof. Piotr Czauderna zrezygnował ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych. Z informacji przekazanych przez rzecznika Ministerstwa Zdrowia wynika, że przesłanką podjęcia takiej decyzji była chęć powrotu do pracy klinicznej oraz badań naukowych.

11.12.2019

Pilnie musimy uniezależnić rynek leków od chińskich dostawców

Opieka zdrowotna Farmacja

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i inne europejskie organizacje producentów leków zrzeszone w Medicines for Europe (M4E) i The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), apelują o wdrożenie rozwiązań zapobiegających brakom leków. Związek prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, ponieważ  pilnie musimy uniezależnić polskich pacjentów od chińskich dostaw.

10.12.2019