Cieszyński: Wkrótce użytkownicy bankowości elektronicznej będą przechodzić do kont pacjenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nie uda się doprowadzić w tym roku do przechodzenia z bankowości elektronicznej do Internetowego Konta Pacjenta, ale będzie to możliwe najpóźniej na początku 2020 r. - deklaruje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I mówi m.in. o pracach nad nad nową funkcjonalnością, dzięki której, gdy pacjent kupi lek, który został wycofany z rynku, otrzyma on informację o tym smsem oraz mailem.

20.11.2019

Mapa specjalistycznych usług medycznych może usprawnić służbę zdrowia na Śląsku

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Dzięki niej miasta aglomeracji górnośląskiej mogłyby się podzielić prowadzeniem poszczególnych oddziałów specjalistycznych, co obniży koszty i pozwoli utrzymać najlepiej funkcjonujące i wyposażone oddziały. Mapa to na razie koncepcja, nad którą pracują eksperci przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów.

19.11.2019

Rusza proces przeciwko TVP za sugestię, że praca lekarki na misji to drogie wakacje

Opieka zdrowotna

We wtorek rozpocznie się proces dr Katarzyny Pikulskiej, jednej z organizatorów i czołowych uczestników protestu głodowego rezydentów z 2017 r., w jej sporze sądowym z TVP dotyczącym pokazania jej udziału w misji humanitarnej w Kurdystanie. Lekarkę popiera Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

18.11.2019

Pośpiech i niedbalstwo przyczynami błędów medycznych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze popełniają błędy medyczne nie tylko dlatego, że brakuje im czasu i działają w pospiechu. Często do zabiegów podchodzą niedbale i mechanicznie, przez co wycinają nie ten organ co trzeba. A gdy do błędu medycznego już dojdzie, konsekwencją jest proces cywilny o odszkodowanie, ale może być też postępowanie karne. 

18.11.2019

Zmienią się dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia skierowało w piątek do konsultacji projekt rozporządzenia, które określa nowe normy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM). Normy te są ważne w kontekście rozwoju sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza planowanej sieci 5G.

15.11.2019

Za dwa lata obowiązkowa akredytacja w patomorfologii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 2023 roku tylko zakłady patomorfologii akredytowane przez Centrum Monitorowania Jakości będą mogły prowadzić badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  W przyszłym roku mają powstać standardy badań patomorfologicznych, a pierwsze akredytacje mają być wydawane pod koniec 2021 r.

15.11.2019

Tomasz Latos - znów przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia

Opieka zdrowotna

Tomasz Latos, poseł PiS, po raz kolejny został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia. W czwartek podczas pierwszego posiedzenia komisji wybrano też pięciu jej wiceprzewodniczących – trzech z PiS i dwóch z KO. 

14.11.2019

NIK: W szpitalach dokumentacja medyczna bez odpowiedniej ochrony

Opieka zdrowotna RODO

Pacjent niechcący zabrał dokumentację medyczną innego chorego z poradni, w szpitalu mężczyzna z zaburzeniami psychicznymi ukradł z pomieszczenia rejestracji trzy kartoteki pacjentów – dwóch nie odnaleziono. W 9 z 24 skontrolowanych szpitali papierowa dokumentacja pacjentów na oddziałach była przechowywana w niezamykanych szafkach lub na półkach

14.11.2019

Cukrzyca – ukryta pandemia bez kompleksowego leczenia  

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2018 r. na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych Polaków, a w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło 14 proc. takich chorych. W ubiegłym roku na leczenie tej choroby wydaliśmy 2 miliardy złotych. Zdaniem organizacji pacjenckich potrzebne jest wprowadzenie kompleksowej opieki diabetologicznej.

14.11.2019

NSA: Za poczęstowanie dopalaczem też należy się kara

Prawo karne Opieka zdrowotna

​Sprawa dotyczyła ponownego zatrucia się małoletniego dopalaczami podczas pobytu w szpitalu. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał argumentów ukaranego i stwierdził, że jako wprowadzenie do obrotu należy uznać udostępnienie dopalacza w jakiejkolwiek formie i celu osobie trzeciej, odpłatnie lub nieodpłatnie.

13.11.2019

Ubezpieczeni z krótkim stażem dłużej poczekają na zasiłek chorobowy

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów potwierdza: rząd chce wydłużyć okres oczekiwania na zasiłek chorobowy z obecnych 30 dni przy ubezpieczeniu obowiązkowym i 90 dni przy dobrowolnym, do odpowiednio: 90 i 180 dni. To jedna z dwóch planowanych na 2020 r. zmian, które ograniczą dostępność zasiłków. Zdaniem ekspertów, to fiskalizacja systemu - kosztem ochrony ubezpieczeniowej.

13.11.2019

Jeden koncern ma przetwarzać polskie osocze na leki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nadwyżki osocza pobieranego od polskich honorowych krwiodawców – w sumie chodzi ok. 200 tysięcy litrów rocznie – są teraz sprzedawane za zagranicę. To się ma zmienić. W Ministerstwie Zdrowia zapadła decyzja, by w przetargu wyłonić jedną firmę, która z nadwyżki osocza będzie produkować leki dla Polski. Jednak, by ogłosić taki przetarg, trzeba zmienić przepisy kilku ustaw.

12.11.2019

Złagodzą przepisy, by ściągnąć do pracy lekarzy cudzoziemców

Opieka zdrowotna

Ponad 1600 lekarzy z innych państw pracuje w Polsce. Najwięcej, bo 470 pochodzi z Ukrainy, ale są także specjaliści z Niemiec, Rosji, Litwy, Syrii, Szwecji, Czech i USA. Ministerstwo Zdrowia chce, by było ich więcej, bo mamy ogromne braki kadrowe. Dlatego zamierza złagodzić przepisy dotyczące zatrudniania w naszym kraju lekarzy obcokrajowców.

08.11.2019

E-receptę już wystawiamy, ale opór pracowników towarzyszy niemal każdej nowej procedurze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już jesteśmy gotowi do wystawiania recept w wersji elektronicznej, które będzie obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. Wszyscy lekarze zostali przeszkoleni. Tylko w październiku wystawiliśmy ich ponad 1300, czyli ok. 40 proc. ogółu – dodaje Agnieszka Ogonowska, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

08.11.2019

W Polsce jest 2,5 miliona pracoholików i ponad milion zakupoholików

Pacjent Opieka zdrowotna

Blisko jedną dziesiątą Polaków można zaliczyć do grupy osób uzależnionych od pracy. 27 tysięcy osób uprawia hazard patologiczny. Żyje wśród nas także ponad milion zakupoholików. To wyniki najnowszych badań dotyczących uzależnień behawioralnych występujących wśród Polaków przygotowanych przez CBOS.

07.11.2019

Kara nawet 5 tysięcy złotych za brak podłączenia do platformy P1

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówkom medycznym, które nie spełnią obowiązku podłączenia się do systemu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych będzie grozić kara 5 tysięcy złotych. W opinii resortu zdrowia wprowadzenie nowych kar jest konieczne, że względu na obowiązek wystawiania e-recept i e-skierowań.

06.11.2019

Teleporady nie odciążą służby zdrowia

Opieka zdrowotna

Pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon. Teoretycznie chory nie będzie musiał wychodzić z domu, żeby uzyskać poradę. Lekarze rodzinni podkreślają jednak, że nie zdołają odbierać wszystkich telefonów, a na porady mogą przede wszystkim liczyć pacjenci, których historię choroby dobrze znają.

06.11.2019

Nowe przepisy skomplikują handel wyrobami medycznymi

Opieka zdrowotna

Projektowane przepisy, dotyczące reklamy wyrobów medycznych - mają obowiązywać po 26 maja 2020 r. Niestety, nie są jasne. Producenci i importerzy nie wiedzą, jak będą mogli prezentować sprzęt w szpitalach czy na konferencjach naukowych, by nie być posądzonymi o złamanie przepisów i nie narazić się na karę nawet 2 milionów złotych.

05.11.2019