SN: Niedorozwój umysłowy nie był skutkiem błędu lekarzy

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Dziecku nie należy się odszkodowanie i renta za błąd lekarski - orzekł Sąd Najwyższy. - Niezadowolenie z opinii biegłych, którzy nie stwierdzili związku między chorobą a diagnozą i niewłaściwym leczeniem nie może być powodem powołania kolejnego biegłego, jako dowodu - dodał sąd.

29.10.2019

POZ Plus, czyli 1 proc. pacjentów koordynowanych przez lekarza rodzinnego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do projektu POZ Plus, który wprowadza koordynowany model opieki nad chorymi zapisanymi do lekarza rodzinnego przystąpiło do tej pory 37 placówek medycznych z 16 województw. Programem łącznie objęto 286 tys. osób, co stanowi niecały 1 proc. zapisanych w podstawowej opiece zdrowotnej pacjentów.

28.10.2019

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów

Opieka zdrowotna Farmacja

Przyjęcie projektu przez Komitet Stały Rady Ministrów jest kolejnym etapem procesu legislacyjnego - podkreśla Naczelna Rada Aptekarska. Samorząd podaje, że jeśli nie zajmie się nim obecny rząd, nie ma przeszkód, aby rozpatrzył go nowo powołany gabinet. NRA liczy na to, że w nieodległym czasie projekt zostanie skierowany do sejmowej komisji zdrowia

28.10.2019

Czekają nas rewolucyjne zmiany w branży wyrobów medycznych 

Opieka zdrowotna Farmacja

Z dniem 26 maja 2020 r. bezpośrednie zastosowanie w Polsce i innych krajach UE znajdzie większość przepisów MDR, czyli unijnego rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych. Rozporządzenie to zastępuje dotychczasowy system prawny, współtworzony głównie przez dwie dyrektywy unijne o wyrobach medycznych (MDD) i aktywnych wyrobach medycznych do implantacji (AIMDD).

28.10.2019

Szpitale wolą zatrudnić doktora ze Wschodu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali nie mają już na podwyżki dla polskich lekarzy - czekają, aż rząd ułatwi doktorom zza granicy podejmowanie pracy w Polsce. Teraz zatrudniają jako sanitariuszy m.in. Białorusinów i czekają aż ci nostryfikują dyplom. Egzaminy są trudne, ale części z nich udaje się tego dokonać.

26.10.2019

Polskim szpitalom nie wychodzą wspólne zakupy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zakupy grupowe w ochronie zdrowia się nie udały. Są tylko pojedyncze przypadki, gdy grupy szpitali nabyły coś wspólnie - np. rękawiczki jednorazowe. Dzięki temu, towar był tańszy nawet o 20 procent. Problem tkwi m.in. w tym, że każda lecznica ma inne wymagania w przetargu.

25.10.2019

EKUZ traci moc, czyli jak się leczyć, gdy dojdzie do bezumownego Brexitu

Opieka zdrowotna

Gdy dojdzie do bezumownego Brexitu, osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego utracą prawo do posługiwania się tym dokumentem w celu skorzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Zdrowia zaleca się, by przed udaniem się na terytorium tego państwa wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

24.10.2019

Będą kolejne spotkania z fizjoterapeutami i dyrektorami NFZ

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister zdrowia w środę podał, że planowane są kolejne spotkania z fizjoterapeutami i diagnostami oraz dyrektorami NFZ, by omawiać dalej sytuację w poszczególnych placówkach. Według szefa resortu do końca roku większość placówek powinna uregulować sprawy związane z płacami z tymi grupami medycznymi.

23.10.2019

Bez wysłuchania do zakładu psychiatrycznego - RPO wnosi kasację

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Sąd umieścił podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym jako osobę niepoczytalną, która nie może odpowiadać za zarzucane mu przestępstwa. Nie dochował jednak obowiązku wysłuchania go, choć biegli lekarze uznali, że może on stawać przed sądem. W ocenie RPO to było błędem, dlatego wniósł kasację.

23.10.2019

Szpitale chciałyby leczyć odpłatnie, ale boją się reakcji NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektorzy placówek medycznych, które są mocno zadłużone, z chęcią podreperowaliby swoje budżety udzielając świadczeń komercyjnych, ale boją się konsekwencji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczególnie, że były już przypadki zerwania kontraktu w takiej sytuacji.

23.10.2019

Terenowe stacje sanitarne będą podlegać centrali

Opieka zdrowotna

Główny Inspektor Sanitarny – kierując Państwową Inspekcją Sanitarną – zyska wobec niej nowe kompetencje i będzie decydował o kierunkach jej działania, ale także bezpośrednio będzie nadzorował placówki terenowe. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

22.10.2019

ABW przywraca do pracy ciężarną funkcjonariuszkę

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Mogliśmy zwolnić funkcjonariuszkę tuż przed porodem, ale zmieniamy decyzję - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po interwencji RPO Agencja twierdzi, że robi to z uwagi na konstytucyjną wytyczną ochrony macierzyństwa.

22.10.2019

NIK: Słabe wyniki programu aktywizacji seniorów

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Realizowany od 2012 r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych nie osiągnął zakładanego celu, czyli poprawy jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

22.10.2019

Fizjoterapeuta zbada i wystawi kartę indywidualnej opieki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Fizjoterapeuta udzielający świadczeń zdrowotnych w ramach praktyki zawodowej będzie zobowiązany do prowadzenia karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej. Będzie mógł także wydawać zaświadczenia, orzeczenia i opinie. To konsekwencja tego, że od początku 2019 r. mogą samodzielnie badać pacjenta i planować jego terapię.

22.10.2019

Zamknięto prawie tysiąc przychodni lekarzy rodzinnych

Opieka zdrowotna

W ostatnich latach zniknęło z mapy Polski prawie tysiąc placówek lekarzy rodzinnych. Można powiedzieć, że placówki lekarzy rodzinnych umierają w Polsce po cichu! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.Te przychodnie, które nadal funkcjonują, borykają się z kolejnymi obciążeniami.

21.10.2019

Polacy chorują na grypę, ale nie szczepią się - będzie obowiązek?

Opieka zdrowotna

Lekarze i dentyści zaszczepili się przeciwko grypie w ramach akcji „Lekarze dają przykład”. To jednak nie rozwiąże problemu niskiej wyszczepialności w Polsce. W naszym kraju przeciwko grypie szczepi się 4 proc. społeczeństwa, w Japonii i USA - 90 proc. By to zmienić, należałoby wpisać szczepionki przeciwko grypie do kalendarza szczepień obowiązkowych

19.10.2019

Samorząd lekarski też podaje STOP NOP do prokuratury za wpis o "cichej eutanazji"

Opieka zdrowotna

Naczelna Rada Lekarska także złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec zamieszczenia na portalu internetowym Facebook w ramach konta społecznościowego, którym dysponuje Stowarzyszenie STOP NOP posta sugerującego jakoby lekarze anestezjolodzy w polskich placówkach służby zdrowia doprowadzali do śmierci pacjentów.

18.10.2019

Niecałe 40 proc. placówek gotowych do wystawiania e-recepty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawie 8 tysięcy podmiotów leczniczych jest gotowa do wystawiania e-recepty. To niecałe 40 proc. szpitali i przychodni, która do końca roku będzie musiała się podłączyć do systemu P1. Od 8 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty będą w Polsce wystawiane - poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo Farmaceutyczne - tylko w takiej postaci.

17.10.2019

Obietnice wyborcze za nami, co teraz czeka nas w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Bilans najważniejszych zmian, decyzji i planowanych rozwiązań w polskim systemie ochrony zdrowia – to będzie główny temat sesji inauguracyjnej XV Forum Rynku Zdrowia. Nie zabraknie także analizy wniosków i rekomendacji z wybranych debat i raportów o ochronie zdrowia w Polsce.

17.10.2019