Łukasz Szumowski, minister zdrowia poinformował, że wspólnie z MSWiA oraz policją resort zdrowia wypracował mechanizm objęcia opieką osób w kwarantannie. Zapowiedział także wprowadzenie kontroli, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w wyznaczonym miejscu.

- Wiemy, że część z tych osób może być samotna, w wieku podeszłym lub może wymagać pomocy. W związku z tym wspólnie z ministerstwem spraw wewnętrznych i polską policją wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są w kwarantannie - poinformował szef MZ.

 


Łukasz Szumowski zaznaczył, że policjanci będą codziennie pukać do drzwi osób przebywających w kwarantannie i pytać, czy czegoś nie potrzebują, a także sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny.

-Z punktu widzenia ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa to jest niezwykle istotne i ważne, żebyśmy bardzo odpowiedzialnie i poważnie podchodzili do kwarantanny. To nie jest czas wolny, czas kiedy możemy wyjść do sklepu, z psem na spacer lub pójść po bułki. To jest czas, kiedy musimy być w domu, w miejscu gdzie powinniśmy przebywać" - powiedział.

Niektóre szpitale zaś ograniczają liczbę planowych przyjęć pacjentów. Leczą tylko przypadki nagłe>>