Każdy pasażer, u którego podczas kontroli sanitarnej na granicy będzie można podejrzewać koronawirusa, zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności - poinformował w poniedziałek komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga.

W poniedziałek na konferencji prasowej z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego Straży Granicznej Tomasza Pragi premier zapowiedział, że w ciągu dwóch, trzech dni wdrożone zostaną kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, a także w pociągach i portach. Trwają też inne prace przeciwdziałająe epidemii.

Epidemia koronawirusa na granicy Czech i Niemiec

Jak wyjaśnił komendant Praga, w ramach kontroli najpierw mierzona będzie temperatura kierowcy i wszystkich pasażerów. - Potem dokonywana będzie weryfikacja karty podróżnego z dokumentem tożsamości i osoby przedstawiającej nam te dokumenty do weryfikacji - poinformował. Jego zdaniem, jeśli wszystko będzie w porządku, to ten proces będzie bardzo krótki.

Podkreślił jednocześnie, że jeżeli przytrafi się osoba, u której będzie można podejrzewać koronawirusa, to pojazd, którym się porusza zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności.

 

Tomasz Praga zaznaczył, że w tych działaniach, oprócz straży granicznej, bierze udział także policja, KAS, ITD, a także wojsko, resort zdrowia i wojewodowie. - Mówimy o ogromnym ruchu na granicy zewnętrznej, czyli z Rosją, Białorusią, Ukrainą. Tam mamy w tej chwili ruch około 140 tys. podróżnych razem z lotniskami - wskazywał Praga.

Epidemia koronawirusa na pozostałych granicach

Kontrolami granicznymi będą objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno przejście na granicy z Czechami. - W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne również – zaznaczył premier Morawiecki. Wskazał przy tym, że na początku kontrole obejmą przede wszystkim transport autobusowy i autokarowy. Podkreślił przy tym, że mają być one prowadzone tak, by nie zakłócać płynności ruchu na granicy.

Premier dodał, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną także wdrożone w pociągach i w portach.