Komunikat zamieszczony na stronie internetowej sądu w Janowie Lubelskim informuje, że jego działalność została zawieszona do 24 marca tego roku decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego w Janowie Lubelskim. Pracownicy sądu zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Korespondencję sądową należy kierować zastępczo do Sądu Okręgowego w Zamościu.

Ma to związek z tym, że w środę potwierdzono przypadek zarażenia koronawirusem kobiety w wieku od 50 do 60 lat, która zgłosiła się sama do odpowiednich służb i trafiła do szpitala w Janowie Lubelskim. Prawdopodobnie zaraziła się od ona syna, który przyjechał z Wielkiej Brytanii. Została przewieziona do szpitala klinicznego w Lublinie na oddział zakaźny. Jej stan jest ciężki.

Z Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że chodzi o zachorowanie na Covid 19  pracownicy Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim. Resort potwierdził że decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego placówka  została zamknięta do 24 marca. Zarządzono również obowiązkową kwarantannę pracowników. 38 osób pozostaje pod opieką epidemiologów.

Czytaj: Premier: Szkoły zamknięte na dwa tygodnie>>
 


Maski, dezynfekcja, wydzielone sale

W innych sądach w kraju na razie nie podejmuje się tak daleko idących decyzji, ale np. w warszawskim Sądzie Okręgowym wdrożono szereg rozwiązań w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa; m.in. pracownicy biur: obsługi interesanta oraz podawczego i straży sądowej otrzymali maseczki ochronne, żele antybakteryjne i jednorazowe rękawiczki. Żele antybakteryjne otrzymała również każda komórka organizacyjna tego sądu. Warszawski sąd zaopatrzył się też w kombinezony ochronne i pełne maski przyłbicowe 6900.
 

W sądzie wydzielono też salę do przesłuchiwania poprzez wideokonferencję osób, które wróciły z kraju uznanego przez GIS za szczególnie niebezpieczny. Sąd wyodrębnił również specjalną izolatkę, zaopatrzoną w lampę antybakteryjną. We wszystkich toaletach zawieszono też informację o właściwym myciu rąk.

Czytaj: Sąd przed koronawirusem się nie ustrzegnie>>

Potrzebne procedury dla sądów

Warszawski sąd okręgowy zwrócił się też do resortu sprawiedliwości, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, o nadesłanie procedur na wypadek objęcia budynku sądu kwarantanną oraz na wypadek ewentualnego zamknięcia sądu. Do ministra sprawiedliwości wystąpiono również o podjęcie inicjatywy ustawodawczej umożliwiającej wyznaczenie innego sądu właściwego do rozpoznawania pilnych spraw w przypadku braku możliwości orzekania w budynkach sądu lub przez sędziów tego sądu.

Resort zaleca stosowanie procedur sanitarnych

W odpowiedzi na ten apel, Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło w środę zalecenia. Wynika z nich, że w sądach, placówkach penitencjarnych i prokuraturach  stosowane są procedury profilaktyki, w tym wzmożonej higieny, ograniczania kontaktów z osobami, które wracają z zagranicy z rejonów zagrożeń, ochrony zdrowia osób pracujących, osadzonych i interesantów.
Jak poinformowano, dzisiaj w resorcie sprawiedliwości odbyły się video konferencje  z dyrektorami i prezesami sądów w całej Polsce, podczas, których wszystkie placówki raportowały wdrożone procedury bezpieczeństwa, w tym odsuwanie od pracy sędziów i pracowników wracających z miejsc zagrożonych epidemią  koronawirusa, prowadzenie video przesłuchań świadków, ograniczanie udziału publiczności w rozprawach, stosowanie telepracy w przypadkach potencjalnego zagrożenia, umiejscowienie płynów odkażających dla interesantów i personelu przed niektórymi placówkami czy też decyzje o sprawdzaniu temperatury interesantów.
Ograniczanie kontaktów i odpowiedzialne informowanie o kręgu zagrożenia, jest bardzo ważnym i zalecanym sposobem przeciwdziałania epidemii, wdrażanym we wszystkich placówkach resortu sprawiedliwości.