Polacy chorują na grypę, ale nie szczepią się - będzie obowiązek?

Opieka zdrowotna

Lekarze i dentyści zaszczepili się przeciwko grypie w ramach akcji „Lekarze dają przykład”. To jednak nie rozwiąże problemu niskiej wyszczepialności w Polsce. W naszym kraju przeciwko grypie szczepi się 4 proc. społeczeństwa, w Japonii i USA - 90 proc. By to zmienić, należałoby wpisać szczepionki przeciwko grypie do kalendarza szczepień obowiązkowych

19.10.2019

Samorząd lekarski też podaje STOP NOP do prokuratury za wpis o "cichej eutanazji"

Opieka zdrowotna

Naczelna Rada Lekarska także złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec zamieszczenia na portalu internetowym Facebook w ramach konta społecznościowego, którym dysponuje Stowarzyszenie STOP NOP posta sugerującego jakoby lekarze anestezjolodzy w polskich placówkach służby zdrowia doprowadzali do śmierci pacjentów.

18.10.2019

Niecałe 40 proc. placówek gotowych do wystawiania e-recepty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawie 8 tysięcy podmiotów leczniczych jest gotowa do wystawiania e-recepty. To niecałe 40 proc. szpitali i przychodni, która do końca roku będzie musiała się podłączyć do systemu P1. Od 8 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty będą w Polsce wystawiane - poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo Farmaceutyczne - tylko w takiej postaci.

17.10.2019

Obietnice wyborcze za nami, co teraz czeka nas w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Bilans najważniejszych zmian, decyzji i planowanych rozwiązań w polskim systemie ochrony zdrowia – to będzie główny temat sesji inauguracyjnej XV Forum Rynku Zdrowia. Nie zabraknie także analizy wniosków i rekomendacji z wybranych debat i raportów o ochronie zdrowia w Polsce.

17.10.2019

ZUS bezprawnie odsyła pacjentów do lekarzy po potwierdzenie dokumentacji z oryginałem

Opieka zdrowotna

Pacjenci ubiegający się o świadczenia 500 PLUS dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, nagminnie odsyłani są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu potwierdzenia kopii dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem. - Taka praktyka jest pozbawiona podstaw prawnych - podkreśla Bożena Janicka

16.10.2019

Nowe zasady dotyczące wystawiania dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej i papierowej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Elektroniczna postać dokumentacji medycznej ma być podstawowa. Jeśli pacjent przyjdzie z wynikami badań w postaci papierowej, to będzie można w e-dokumentacji odnotować udostępnione informacje, a później dokumenty oddać pacjentowi lub zniszczyć. Cel jest jeden: chodzi, by stopniowo eliminować z obiegu dokumentację w postaci papierowej.

15.10.2019

NSA: Badania psychologiczne w ramach medycyny pracy bez VAT

Pacjent VAT Prawo pracy Opieka zdrowotna

Konsultacje psychologiczne realizowane w ramach badań profilaktycznych na zlecenie lekarza medycyny pracy są zwolnione z VAT. Dotyczy to także badań kierowców wykonujących transport drogowy oraz kandydatów na instruktorów i instruktorów nauki jazdy. Nie ma bowiem podstaw faktycznych i prawnych, by różnicować zakres badań psychologicznych ‒ orzekł NSA.

15.10.2019

Koniec z lekarzami w reklamie wyrobów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Zakaz reklamowania wyrobu medycznego skierowanego głównie do dzieci, ale także koniec z osobami udającymi lekarzy w reklamie – to tylko niektóre zmiany proponowane w projekcie ustawy o wyrobach medycznych. Zakłada on też uruchomienie elektronicznej bazy wyrobów i zastąpienie przepisów karnych wysokimi karami administracyjnymi.

11.10.2019

Prezes NFZ: Premie finansowe najlepiej dopingują do zmian w systemie 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

NFZ wprowadza kolejne premie finansowe za konkretne działania, na razie najwięcej dla lekarzy rodzinnych. O tym, dlaczego lepiej zamiast kija dawać marchewkę, by zachęcić szpitale i przychodnie lekarzy rodzinnych do pożądanych, zmian - mówi serwisowi Prawo.pl Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. 

11.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

Pacjenci walczą o życie, a minister zdrowia obiecuje budynki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Rada Ministrów zadecydowała o wdrożeniu programu rewitalizacji Centrum Onkologii w Warszawie, a minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Opolu, obiecał miliard złotych na najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie. To całkowite niezrozumienie potrzeb pacjentów – alarmuje Agata Polińska

10.10.2019

Samorządy festynami i pogadankami walczą z uzależnieniami

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Władze samorządowe nierzetelnie realizują zadania dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków - ocenia Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie. Zamiast programów o sprawdzonej skuteczności, finansowane są głównie pogadanki, konkursy, wycieczki czy festyny. Izba apeluje do Ministerstwa Zdrowia o doprecyzowanie przepisów

10.10.2019

Ponadpartyjny pakt dla zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Liderzy czterech największych sił politycznych PiS, KO-PO, PSL, SLD uzgodnili priorytety zdrowotne na najbliższe lata. W podpisanym Pakcie dla Zdrowia 2030 znalazło się 11 punktów. Wśród nich m.in.: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, obowiązkową profilaktykę oraz opiekę psychiatryczną blisko domu dla najmłodszych pacjentów.

09.10.2019

Dostępność do leków biologicznych w Polsce jest najgorsza w UE

Opieka zdrowotna Farmacja

Według ekspertów dostępność do leków biologicznych w Polsce jest najgorsza w Unii Europejskiej. Tymczasem są one dla wielu chorych jedyną szansą na normalne życie. Konkurencja na rynku obniżyła ceny tych terapii, dzięki czemu można objąć leczeniem biologicznym większą liczbę pacjentów.

09.10.2019

NFZ chce premiować lekarzy za profilaktykę i kierowanie pacjentów na badania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Jeśli 20 procent pacjentów zapisanych do lekarza rodzinnego wykona badania profilaktyczne, otrzyma on premię. Gdy będzie dobrze prowadził pacjenta z cukrzycą i ten nie będzie miał zaostrzeń choroby - dostanie za niego trzy razy większe pieniądze. Bonusy już są za wypisywanie dużej liczby e-recept, a od nowego roku mają być premie za większą liczbę zleceń na badania.

09.10.2019

Nowy przepis doprecyzuje termin realizacji e-recept

Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wyznaczyć czas na realizację elektronicznej recepty, ale nie dłuższy niż rok. Jeśli tego nie zrobi, pacjent będzie miał miesiąc na wykupienie leku. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji.

05.10.2019

Minister: Fizjoterapeuci dostali po 370 zł podwyżki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Z analiz resortu dotyczących podwyżek dla fizjoterapeutów, diagnostów i techników wynika, że średnia podwyżka wyniosła 370 zł brutto – poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przedstawiciele tych grup zawodowych nie wierzą w te dane i zapowiadają eskalację protestu płacowego.

02.10.2019

Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców już pomaga

Kadry w oświacie Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Pod numerem telefonu 800-080-222 można uzyskać fachową pomoc psychologów, pedagogów i prawników. We wtorek zaczęła działać całodobowa i bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów. Problemami dzwoniących zajmują się doświadczeni eksperci z Fundacji ITAKA.

01.10.2019

Warszawa: Szpital Południowy ruszy, bo przejmie kontrakt i kadrę z Solca

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Stołeczny ratusz buduje na Ursynowie Szpital Południowy na ponad 300 łóżek. Nie ma jednak szans, by nowa placówka otrzymała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo obowiązuje sieć szpitali. Rozwiązaniem ma być przeniesienie kadry medycznej i umowy z NFZ z innej miejskiej placówki - szpitala na Solcu.

30.09.2019

PiS prezentuje wyborczą "piątkę dla zdrowia"

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wzrost nakładów na służbę zdrowia, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie, Fundusz Modernizacji Szpitali oraz miliard złotych na centrum onkologii - taki program pod hasłem "piątka dla zdrowia" zaprezentowało w sobotę Prawo i Sprawiedliwość.

28.09.2019