Komunikat, jaki wystosował Główny Inspektor Sanitarny w poniedziałek, 2 marca 2020 roku, adresowany jest do profesjonalistów medycznych i jest związany z koronawirusem. Komunikat dostępny jest na stronach internetowych sanepidu.
Przypomnijmy, że o rozważenie wprowadzenia zakazu organizacji imprez masowych zwrócił się w minionym tygodniu Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Postulował także odwołanie zbliżających się imprez, a także wstrzymanie wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia.
W związku z zagrożeniem koronawirusem w ubiegłym tygodniu przekazano, że zaplanowany pierwotnie na początek marca V Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) w Katowicach odbędzie się w nowym terminie – od 17 do 18 czerwca.

 


W poniedziałek rząd przedstawił w Sejmie informację ws. koronawirusa. Przedstawiciele rządu i PiS przekonywali, że służby są przygotowane na wypadek pojawienia się w Polsce koronawirusa. Opozycja oceniała m.in., że rząd niewystarczająco informuje, jak zachować się gdyby wybuchła epidemia.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od tego czasu zakażenia odnotowano m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.

Czytaj również: Nadzwyczajne środki do walki z koronawirusem z obawami biznesu w tle