Więcej chorych na raka jest objętych leczeniem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W tym roku resort zdrowia wyda 11,2 mld zł na świadczenia w zakresie onkologii. To o 3 mld więcej niż w 2015 r. Leczeniem onkologicznym objętych jest zaś 33 tys. pacjentów - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

18.02.2020

W Ministerstwie Zdrowia kolejne spotkanie z lekarzami rezydentami

Opieka zdrowotna

Tematem wiodącym rozmów były nakłady na ochronę zdrowia. Poruszono też kwestie zbyt długich kolejek do specjalistów i nieodwoływanych wizyt, tzw. "no show" oraz wzrostu płac. Kolejne spotkanie planowane jest na przełom lutego i marca.

17.02.2020

Leki z ulgą w PIT, ale suplementy już nie zawsze

Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna

Przepisy o uldze rehabilitacyjnej dają prawo do odliczenia wydatków na zakup leków. Skorzystać z nich mogą niepełnosprawni i ich opiekunowie. Inaczej trzeba jednak traktować suplementy diety. Odliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy produkt ma cechy leku i jest dopuszczony do obrotu.

14.02.2020

Coraz mniej przeszczepień narządów, a więcej potrzebujących

Opieka zdrowotna

Liczba osób oczekujących na przeszczepienie narządów wzrosła z 1,5 tys. w 2014 roku do 1959 w 2020. Jednocześnie spadła liczba potencjalnych dawców. Wszystko przez to, że szpitale, które mają potencjał donacyjny, nie zachęcają rodzin do pobrania narządu od ich bliskich zmarłych.

12.02.2020

Kardiolog i endokrynolog będą mogli przyjąć więcej pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 marca tego roku rząd znosi limity przyjęć do poradni kardiologicznej, endokrynologicznej, ortopedycznej i neurologicznej. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił poradniom specjalistycznym za każdego pacjenta, którego przyjmą. Obecnie kolejki do tych specjalistów są kilkumiesięczne.

10.02.2020

Błędy przy poprawianiu urody, a w tle spory lekarzy z kosmetyczkami

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Zarówno lekarze jak i kosmetyczki, którzy wykonują zabiegi medycyny estetycznej, dopuszczają się błędów. Ci pierwsi dają jednak większą gwarancję bezpieczeństwa dla poszkodowanych, bo można na nich zgłaszać skargi do lekarskich rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Jednak w odniesieniu do praw i obowiązków w tej dziedzinie obu zawodów jest wciąż wiele niejasności.

10.02.2020

Tylko uproszczenie przepisów ułatwi pomoc bezdomnym

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Z problemem osób bezdomnych łatwiej uporają się organizacje pozarządowe niż odpowiedni rzecznik rządu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej przeznaczyć na efektywną pomoc dla takich osób – uważa Mirosława Widurek, przewodnicząca Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

08.02.2020

Nowela o Państwowej Inspekcji Sanitarnej odrzucona przez Senat

Opieka zdrowotna

Nowela przewiduje zmiany w strukturze organizacyjnej sanepidu i zakłada likwidację Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA. Za odrzuceniem było 51 senatorów, 45 było przeciw, od głosu wstrzymała się jedna osoba. Ustawa zostanie ponownie przekazana do Sejmu.

06.02.2020

SA: Ukryli, że poważnie choruje - nie mogą powołać się na upływ czasu

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Pacjent dowiedział się o nosicielstwie wirusa HCV po blisko dwóch dekadach od zakażenia go w stacji krwiodawstwa. Wystąpił do sądu z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko Skarbowi Państwa. Sąd pierwszej instancji uwzględnił zarzut przedawnienia roszczenia. Innego zdania był Sąd Apelacyjny w Warszawie, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

04.02.2020

Podejrzani o zakażenie wirusem z Chin mogą być objęci przymusową kwarantanną

Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarz może przymusowo zatrzymać w szpitalu pacjenta podejrzanego zarażeniem koronawirusem, a gdyby pacjent odmawiał współpracy, może wezwać na pomoc policję. Na razie nie stwierdzono go w Polsce, ale szpitale nie do końca są gotowe na walkę z epidemią, bo brakuje m.in. maseczek dla pacjentów.

03.02.2020

NIK: Rekordowe wydatki NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej, a kolejki wciąż duże

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia w 2018 roku po raz pierwszy przeznaczył na świadczenia opieki zdrowotnej ponad 80 mld zł, jednak pacjenci w zasadzie nie odczuli zmian w dostępności świadczeń. Liczba wszystkich osób oczekujących na świadczenia spadła, ale wzrosła np. liczba oczekujących i czas oczekiwania na rehabilitację.

03.02.2020

Spotkanie z rezydentami przesunięte, powód - koronawirus

Opieka zdrowotna

Planowane na poniedziałek 3 lutego spotkanie lekarzy rezydentów i kierownictwa Ministerstwa Zdrowia odwołano. Resort zapowiada nowy termin i tłumaczy się sytuacją związaną z działaniami zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego.

02.02.2020

W Rzymie wyizolowano koronawirus

Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia Roberto Speranza poinformował, że to wiadomość o znaczeniu "globalnym" i, że dzięki temu łatwiej będzie go leczyć. Koronawirus został wyizolowany w rzymskim szpitalu zakaźnym.

02.02.2020

Zgoda pacjenta służy także do jego przygotowania do badania i zabiegu

Pacjent Opieka zdrowotna

Zgoda pacjenta, czyli zgoda na przeprowadzenia badania, zabiegu lub innej procedury medycznej, jest aktem ściśle regulowanym. W jaki sposób może na poprawiać wyniki leczenia - tłumaczy dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

02.02.2020

Są zalecenia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Opieka zdrowotna Koronawirus

W szpitalach i na oddziałach zakaźnych mają zostać wydzielone izolatki zapewniające izolację oddechową, a pomieszczenia pełniące funkcje punktu konsultacyjnego lub Izby Przyjęć powinny być zabezpieczone w środki ochrony osobistej termometry, pulsoksymetr - zaleca krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

01.02.2020

WHO: Międzynarodowy alert w związku z koronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. To wymaga skoordynowanej reakcji państw - wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

31.01.2020

SN: Nie jest łatwo wykazać, że dokumentację medyczną sfałszowano 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powódka twierdziła, że pozwany szpital nieprawidłowo ją leczył. Wskazywała, że dołączona do akt dokumentacja medyczna była niekompletna. Tego rodzaju twierdzenia nie okazały się przekonujące. Wpisy dotyczące diagnostyki powódki nie zostały skutecznie zakwestionowane - orzekł Sąd Najwyższy.

31.01.2020

MEN nie chce obowiązku szczepień przy rekrutacji do przedszkoli

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie widzi podstaw, aby zmieniać ustawowe kryteria rekrutacji do publicznego przedszkola pod kątem obowiązkowego szczepienia dziecka - tak resort zareagował na postulaty w tej sprawie zgłaszane przez niektóre samorządy. Także RPO sugerował ustawowe mobilizowanie rodziców do obowiązkowych szczepień dzieci.

30.01.2020

Lekarze rodzinni popierają zmiany w leczeniu bólu, ale boją się biurokracji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rodzinni nie chcą zakładać pacjentom specjalnych kart do terapii leczenia bólu, twierdząc, że minister zdrowia nakłada na nich nowe obowiązki biurokratyczne. Takie stanowisko przedstawili w ramach konsultacji projektu przepisów, które mają wprowadzić standard organizacyjny leczenia bólu.

30.01.2020