Nie ustaje dyskusja na temat zasadności szczepień ochronnych po wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy podczas debaty w TVP, w czasie której wyznał, że nie szczepi się na grypę i nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi.

Antyszczepionkowcy w nieustającym sporze z lekarzami

Cegiełkę w tę dyskusję dołożyła teraz decyzja Prokuratury Rejonowej  Warszawa-Mokotów, która to zdecydowała, że nie będzie wszczynała dochodzenia w sprawie komunikatu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach STOP NOP z 2019 r. W październiku ubiegłego roku antyszeczepionkowcy napisali na Facebooku, że lekarze anestezjolodzy w polskich placówkach służby zdrowia doprowadzali do śmierci pacjentów. W związku z tym prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) ze wszystkimi prezesami okręgowych rad lekarskich złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokuratorzy z Warszawy uznali właśnie jednak, ze brak jest  interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu występku prywatnoskargowego.

Czytaj w LEX: Zasady podejmowania przez JST uchwały dot. dodatkowych punktów dla szczepionych dzieci w rekrutacjach do przedszkoli >  


W opinii samorządu lekarskiego Prokuratura zareagowała nieadekwatnie. - Tego rodzaju treści są szkodliwe nie tylko dla środowiska medycznego, ale przede wszystkim dla pacjentów. Podważają zaufanie wobec lekarzy oraz wzbudzają obawy przed korzystaniem z opieki medycznej, co jest groźne dla stanu zdrowia obywateli- uważa prof. Andrzej Matyja, prezes NRL.

Zdaniem środowiska lekarskiego to właśnie interes społeczny przemawia za tym, aby karygodne zachowania, które zostały zasygnalizowane prokuraturze spotkały się z szybką i stanowczą reakcją właściwych organów państwa. - Lekceważenie hejterskich zachowań i pobłażliwość jedynie rozzuchwalają sprawców. Na to nie może być zgody - uważa prof. Matyja

Czytaj omówienie w LEX: Obowiązkowe szczepienia ochronne służą w walce z epidemiami  >

Argumenty lekarzy przeciwko antyszczepionkowcom

Temat szczepień, głównie dzięki ruchom antyszczepionkowym, nieustannie wywołuje kontrowersje i wątpliwości. Lekarze wskazują, że antyszczepionkowcy nie mają podstaw do tego aby twierdzić, że szczepionki szkodzą zdrowiu. - W najlepszym przypadku mówi się o nieskuteczności, w najgorszym o autyzmie, który - mimo wielu prac badawczych - nie został ani potwierdzony, ani naukowo powiązany ze szczepieniami - wskazuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i lekarz rodzinny.

Czytaj w LEX: Instrumenty przymusu stosowane wobec osób podejrzanych oraz chorych na choroby zakaźne(w tym COVID 19) >