- Na listę refundacyjną wchodzą nowe szczepionki dla pacjentów, by przeciwdziałać grypie. To są dwie nowe szczepionki – donosowa dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Będzie ona w połowie refundowana. Dodatkowo szczepionka dla dorosłych, do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach i dla kobiet w ciąży – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Dodatkowo też na wrześniowej liście znalazły się po raz pierwszy darmowe leki dla kobiet w ciąży - insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe, progesteron – powiedział.

 

Na liście lek dla pacjentów ze schizofrenią – Latuda

Kolejną nowością na liście refundacyjnej jest lek dla pacjentów ze schizofrenią. - Przez bardzo wiele lat nie było dla tych pacjentów żadnych nowych leków na liście. Obecnie pojawił się nowy lek, który ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa i może być stosowany przez pacjentów cierpiących na tę chorobę i jednocześnie mających np. choroby kardiologiczne, cukrzycę. Na to oczekiwali pacjenci i specjaliści – wyjaśnił wiceminister. 

Na liście pojawiał się także lek o nazwie Qarziba dla młodych pacjentów z neuroblastomą. Dodatkową możliwość refundacji mają też otrzymać pacjenci onkologiczni. 

- Jest nowe wskazanie leku na chłoniaki (Adcetris), leki dla pacjentów z białaczką szpikową i ostra białaczką limfoblastyczną (Ponatinib) czy z małopłytkowością dla dzieci (Nplate). Pacjenci, którzy korzystają z programu lekowego w zakresie przetaczania immunoglobulinami otrzymają kolejne opcje w podaniu podskórnym (Hizentra). Jeśli chodzi o leczenie raka płuca, to będzie można korzystać z nowego leku Alunbrig i poszerzono wskazania dla Opdivo. W terapii celowanej czerniaka umożliwiono leczenie najnowszym połączeniem lekami Mektovi i Braftovi oraz Opdivo i Yervoy może być stosowane w terapii skojarzonej – wskazał wiceminister.

Czytaj: Finansowanie szczepionek tylko dla wybranych>>

Terapia lekowa w zakresie raka piersi

Zaznaczył też, że uzupełniono terapię lekową dotyczącą raka piersi. - Teraz wszedł kolejny lek i ostatni Verzenios i po poszerzeniu również wskazań dla Kisqali. Tym samym zakończyliśmy po roku od rozpoczęcia refundacji cały program dla tej grupy pacjentek – podkreślił wiceszef resortu zdrowia.

W chorobach autoimmunologicznych dodano kilka opcji terapeutycznych – we wrzodziejącej chorobie jelita grubego oraz w łuszczycowym zapaleniu stawów dopuszczono terapię doustną lekiem Xeljanz, a w łuszczycy ciężkiej dodano dwa nowe leki z grupy inhibitorów IL-23 – Skyrizi i Tremfya.