Rząd zwiera szeregi przed nadchodzącym sezonem grypowym, który w tym roku jest też sezonem koronawirusowym. Aby zmniejszyć choć jedną falę epidemii, czyli grypy, na którą jest szczepionka, Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, tuż przed odejściem z resortu zapowiedział, że NFZ zrefunduje medykom szczepionkę przeciwko grypie.

Refundacja szczepionki przeciwko grypie dla aptekarzy

Co to w praktyce oznacza? -Decyzją Ministerstwa Zdrowia wszystkie osoby pracujące z pacjentami w podmiotach mających kontrakt z NFZ, a także farmaceuci i technicy pracujący w aptekach skorzystają w tym roku z bezpłatnych szczepień na grypę. - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Podkreśla, że NFZ będzie także refundował szczepionkę farmaceutom. Wycena świadczenia polegającego na refundacji szczepionek przeciwko grypie medykom, jest obecnie przygotowywana przez NFZ.

Czytaj w LEX: Zmiany w realizacji i rozliczaniu umów o udzielanie świadczeń w związku z epidemią koronawirusa - ułatwienia dla świadczeniodawców >

Szczepionka przeciwko grypie, którą produkuje MZ,  produkowana jest przez SANOFI AVENTIS o nazwie VAXIGRIP TETRA. To czterowalentna szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion), inaktywowana, we wskazaniu refundacyjnym czynne uodpornienie osób powyżej 65 roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce; poziom odpłatności 50

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność za błąd medyczny w czasie epidemii >

Sami zainteresowani, którzy mają zostać objęci refundacją, nie kryją entuzjazmu. Ucieszyli się zwłaszcza farmaceuci. Natomiast lekarze wskazują też, że są pewne grupy zawodowe, którym NFZ także powinien refundować szczepienie przeciwko grypie.
Służby mundurowe, policjanci, strażacy, a także nauczyciele, opiekunowie w przedszkolach powinni mieć bezwzględnie refundowaną szczepionkę, gdyż przemawiają za tym względy epidemiologiczne. Te osoby mają codziennie styczność z szeregiem dzieci i dorosłych, mogą się od nich zarażać wirusem i transmitować go później dalej - uważa Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra i prezes fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń. Dodaje, że szczepionka powinna być refundowana także pacjentom DPS-ów.

Czytaj w LEX: Tarcza 4.0 – wsparcie dla publicznych podmiotów leczniczych >

Refundacja szczepionki przeciwko grypie uwiarygodnia ją

Na razie jednak o objęciu szczepieniem przeciwko grypie kolejnych grup zawodowych nie ma mowy. Choć sama szczepionka nie jest bardzo droga, bo kosztuje ok. 40 zł, to jednak refundowanie jej przez państwo uwiarygodnia ją. - To jest sygnał dla ludzi, że jeśli państwo refunduje szczepionkę, a szczepienia są masowe, to warto ją przyjąć bo jest to coś wartościowego, za co Państwo płaci a nie jest to marketing firm farmaceutycznych-wskazuje Paweł Grzesiowski.

Czytaj w LEX: Opieka w izolatoriach - zadania lekarza i pielęgniarki >

Według wskazań medycznych, przeciwko grypie powinny się szczepić dzieci, osoby w wieku 65+ i te z chorobami przewlekłymi.  Resort zdrowia nie zapowiada jednak refundacji szczepienia dla tych grup. Finansują je zaś niektórym mieszkańcom samorządy realizujące programy profilaktyki zdrowotnej.

Ale i tak lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego w całej Polsce obserwują większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie, niż dotychczas. Chociaż szczepionka na obecny sezon najprawdopodobniej będzie we wrześniu, pacjenci już teraz pytają, kiedy będą mogli skorzystać z tej formy profilaktyki.

 

-Takie telefony w pełni wakacji w poprzednich latach nie zdarzały się zbyt często. Teraz koledzy lekarze z różnych regionów kraju sygnalizują, że znacznie więcej pacjentów deklaruje chęć szczepienia. Mam nadzieje, że to dobry prognostyk na jesień i przeciwko grypie zaszczepi się więcej niż te ok. 4 proc., z jakimi mieliśmy dotąd do czynienia. Podkreśla, że jeszcze przed kilkoma laty wyszczepialność przeciwko grypie była i tak większa, ale ruchy anytyszczepionkowe przyczyniły się do jej zmniejszenia - wskazuje Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarz rodzinny z Porozumienia Zielonogórskiego.

Zobacz w LEX: Zadania podmiotów leczniczych i personelu medycznego w związku z epidemią koronawirusa >

Wiele osób boi się COVID-19, a ponieważ na tę chorobę szczepionki nie ma, chcą przynajmniej zabezpieczyć się przed grypą.
– W informacjach na temat koronawirusa podkreśla się od początku, że najbardziej zagrożone są osoby z chorobami współistniejącymi, m.in. kardiologicznymi czy cukrzycą. To też ta sama grupa, dla której najgroźniejsza jest grypa. W czasie epidemii ci pacjenci czują się więc podwójnie zagrożeni i są to obawy uzasadnione. Warto mieć też na uwadze, że każda infekcja obniża odporność i powoduje, że człowiek staje się bardziej podatny na choroby. Po przejściu grypy łatwiej „złapać” nie tylko koronawirusa, ale i ok. 200 innych wirusów, wywołujących objawy grypopodobne - podsumowuje Małgorzata Stokowska-Wojda.

Powikłania grypy tj. zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie płuc - też mogą być śmiertelne dla pacjenta.

Czytaj w LEX: Zadania oraz nowe wzory deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ >

Refundacja szczepionki przeciwko COVID-19

Były wiceminister zdrowia Łukasz Szumowski, składając dymisję, zapowiedział, że już w grudniu może być dostępna szczepionka przeciwko COVID-19. Obecnie naukowcy pracują nad nią w kilku miejscach na świecie, w tym w USA i Chinach.

Minister zdrowia powołał kilka dni temu Zespół do spraw zakupu szczepionki przeciwko chorobie COVID-19. Zespół ma m.in. ocenić zasadność zakupu przez Polskę poszczególnych szczepionek przeciwko COVID-19, monitorować sytuację międzynarodową i dostępność szczepionki.

Czytaj w LEX: Ograniczenia w udzielaniu świadczeń przez personel medyczny mający kontakt z pacjentami z koronawirusem >

-Wspólny zespół negocjacyjny, składający się z przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz siedmiu państw członkowskich, w tym Polski (pozostałe to Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Niderlandy i Szwecja), doszedł do porozumienia z firmą Astra Zeneca opracowującą tzw. szczepionkę oxfordzką. Porozumienie zostało wynegocjowane dla wszystkich państw członkowskich i podlega obecnie ostatnim formalnością przed podpisaniem. Jednocześnie Zespół zakończył również wstępne negocjacje z dwiema firmami (Sanofi oraz Johnson & Johnson), w ramach których ustalono ogólne założenia przyszłych umów. Zespół będzie teraz negocjował zapisy poszczególnych umów- Iinformuje rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia,

Ale eksperci są sceptyczni.-W mojej ocenie mało realne jest aby ta szczepionka pojawiła się w grudniu. Raczej na wiosnę 2021 r. Obecnie kilka prototypowych szczepionek jest w trakcie III fazy badań klinicznych, która zazwyczaj trwa około rok. Zresztą nawet jeśli pierwsi stworzą ją Amerykanie to mają do zaszczepienia 300 mln obywateli u siebie. Za granicę sprzedadzą ją w drugiej kolejności - podsumowuje Paweł Grzesiowski

Czytaj w LEX: Kształcenie podyplomowe lekarzy po nowemu >