Zdaniem lekarzy, jesienią, już po kilku tygodniach, dojdzie do zamykania gabinetów z powodu zakażeń lekarzy i personelu medycznego. Poinformowano także 4 września br., że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl.

Według MZ strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie zmierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.

Izolacją pokieruje lekarz rodzinny

Nowością na polskim gruncie jest jednak fakt, że lekarze rodzinni zostają włączani w pracę przy zwalczaniu epidemii. Choćby przez to, że mają decydować czy pacjenta można zwolnić z izolacji domowej. – Jednym z elementów strategii Ministerstwa Zdrowia na jesienną walkę z koronawirusem jest uprawnienie lekarzy rodzinnych do zlecania testów. Do końca sierpnia ma powstać strategia. Zostało powołanych pięć podzespołów działających w ramach specjalnego zespołu do spraw opracowania strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Czytaj: Coraz więcej wiadomo o strategii walki jesienią z koronawirusem>>

A lekarze rodzinni oponują. - Na nas się nakłada nowe obowiązki i nawet nikt nas nie pyta o zdanie. W sezonie jesienno- zimowym będziemy mieli i tak dużo pracy związanej z wirusem grypy, ze szczepieniami nad nią i nie wiem jak wobec tego mam jeszcze się zajmować epidemiologią i COVID-19 – zaznacza Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

 

Sprawdź również książkę: Wykonywanie zawodu lekarza a prawo karne >>