W opinii PPOZ trwające od wielu dni problemy z wystawianiem e-zwolnień oraz sprawdzaniem uprawnień pacjentów w e-WUŚ dziwią lekarzy PPOZ. 

– Przecież to nie są nowe programy. E-zwolnienia obowiązują od kilku lat, a eWUŚ jeszcze dłużej! Nie wiadomo z jakiego powodu wszystko przestało działać jak należy. Najgorsze jednak jest to, że w tak trudnej sytuacji ZUS wymaga od lekarzy sprawnego realizowania e-obowiązków! Skierował do nas instrukcję „postępowania w przypadku problemów z  podpisywaniem e-ZLA  certyfikatem ZUS”. Dla wystawienia e-ZLA lekarz ma dokonać czyszczenia przeglądarek, których używa i pamięci swoich komputerów. To prawdziwy labirynt wskazówek: zresetować, wyczyścić, kliknąć, aktualizować, wybrać, wyszukać. To kpina! Ta instrukcja pokazuje, że nikt nie liczy się z czasem lekarzy oraz ich możliwościami – podkreśla prezes PPOZ.

 

Trzeba zawiadomić firmę o chorobie, gdy lekarz wystawi e-zwolnienie - czytaj tutaj>>

 


Zwolnienia na przechodzą

Zdaniem lekarzy PPOZ – nawet gdyby postępowali według instrukcji, to i tak w przypadku osób, których PESELE kończą się na zero, e-zwolnienia nie przechodzą. Powód?

- ZUS dokonał również zmiany kreatora zwolnień e-ZLA , który nie daje się realizować. W aplikacji systemu jest błąd przez nas nie do przeskoczenia. Owszem, możemy wystawiać pacjentom zwolnienia papierowe, ale po co, skoro i tak nie da się go zinformatyzować? Jak mamy to wszystko zrobić? – pyta Bożena Janicka.

Pismo do ministra zdrowia

W związku z pogłębiającym się bałaganem w e-systemach świadczeniodawcy PPOZ wystosowali pismo do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz do wiadomości Marleny Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

- Lekarze mają leczyć swoich pacjentów, system e-zdrowia miał im to usprawnić i pomóc, ale niestety sytuacja jest odwrotna, uniemożliwia codzienną pracę lekarzom, w szczególności lecznictwa otwartego, gdzie codziennie są sprawdzane setki tysięcy pacjentów w systemie e-WUŚ i wystawiane tysiące zwolnień e-ZLA. Wnioskujemy o pilną interwencję i umożliwienie nam normalnej pracy – apeluje o pilną interwencję Bożena Janicka.

ZUS: Pracujemy nad rozwiązaniem niedogodności

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS podał, że obecnie pracują nad rozwiązaniem wszelkich niedogodności przy wystawieniu e zwolnień. W najbliższym czasie ta kwestia zostanie rozwiązania. Wyjaśnił, że w przypadku problemów przy wystawieniu e-zla certyfikatem ZUS zalecamy w pierwszej kolejności wyczyścić podręczną pamięć przeglądarki. Na stronie ZUS można znaleźć wszelkie instrukcje w tej sprawie.