Jak mówił, dynamicznie przyrasta liczba podmiotów, które wystawiły chociaż jedną e-receptę. Czerwiec był rekordowym miesiącem – przystąpiło do tego systemu prawie 400 podmiotów i jest ich już ponad 1100. Ale są też takie podmioty, które podłączyły się do systemu i dopiero czekają, żeby zacząć wystawiać e-recepty.

Czytaj w LEX: Termin ważności recepty >

Minister zachęca, żeby zacząć wystawiać je w lipcu, bo jest na to specjalne dofinansowanie z NFZ. - To istotne, żeby wraz z nowymi możliwościami do tych podmiotów trafiło wsparcie. Warunkiem jest wystawienie do końca lipca chociaż jednej recepty. To są środki, które udało się zaoszczędzić dzięki systemowi e-zwolnień. I te środki wracają do systemu - mówił Cieszyński.

Czytaj: Pierwsza e-recepta wystawiona w Siedlcach>>
 

Podczas konferencji podsumowującej wyniki badań "E-Polacy" wiceminister zdrowia poinformował też, że sukcesem zakończyło się wprowadzenie usługi e-zwolnienia, którą wdrożył Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Wiele osób nas ostrzegało: że się nie uda, że to za wcześnie. Tymczasem prawie 100 proc. zwolnień jest już wystawianych w tej wygodnej elektronicznej formie – powiedział.

Czytaj w LEX: Kontrola zwolnień lekarskich - nowe narzędzia kontroli >

Mówił także, że kolejne usługi, którymi może pochwalić się Ministerstwo Zdrowia to: e-recepty, e-skierowania, elektroniczna dokumentacja medyczna i portal z informacjami dla pacjenta. Według wiceministra katalog e-usług jest szeroki i oferta się poszerza. "Wykorzystujemy też rozwiązania, które stworzył NFZ, tzw. zintegrowany informator pacjenta. Korzysta z niego około miliona użytkowników. Najbliższą przyszłością jest e-dokumentacja medyczna. Informacje o wynikach badań i wszystkich zdarzeniach mają być przekazywane nie tylko przez państwową służbę zdrowia, ale również przez placówki świadczące usługi prywatne" – zapowiedział Cieszyński.

Czytaj w LEX: E-recepta - jej realizacja i znaczenie w aptece >