Samorząd apeluje o uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty

Prawo gospodarcze Zawody medyczne Farmacja

W imieniu 34 tys. farmaceutów, zwracam się z gorącym apelem o pomoc w przyspieszeniu prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty - z takim apelem do polityków wystąpiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. I przypomniała, że taki projekt został opracowany przez zespół powołany w 2016 r. przez ówczesnego ministra zdrowia.  

08.07.2019

Lekarze nie chcą pracować na oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia o szpitalnych oddziałach ratunkowych nakłada na lekarzy więcej obowiązków i większą odpowiedzialność. Ponieważ obawiają się, że nie sprostają tym obowiązkom i obawiają się sankcji karnych, pracujący w SOR-ach lekarze masowo rezygnują z pracy.

08.07.2019

Rząd będzie wdrażać kolejne rozwiązania e-zdrowia 

Prawo AI Opieka zdrowotna

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się przygotowanym projektem ustawy dot. wdrażania rozwiązań e-zdrowia. Wśród założeń projektu jest m.in. włączenie funkcjonalności z zakresu ochrony zdrowia, jak e-recepty, do aplikacji e-Obywatel.

07.07.2019

Pilotaż sieci onkologicznej także na Podlasiu i Pomorzu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dwa kolejne województwa – podlaskie i pomorskie – mają być objęte program pilotażowym, którego celem jest przetestowanie nowego modelu organizacji opieki onkologicznej. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do konsultacji. Obecnie pilotaż jest realizowany w woj. dolnośląskim i świętokrzyskim.

06.07.2019

Szpitale będą lepiej karmić pacjentki w ciąży

Koniec z suchym chlebem i kawałkiem mielonki na oddziałach patologii ciąży? Resort zdrowia chce wdrożyć wnioski NIK i określić standardy posiłków szpitalnych. W projekcie rozporządzenia określono również stawkę, którą szpitale powinny przeznaczyć na ten cel.

05.07.2019

Szpitale powracają pod skrzydła powiatów

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Samorządy odzyskują skomercjalizowane placówki medyczne i oddane pod zarząd zewnętrznym firmom. Te nie radzą sobie z nimi, nie inwestują i zamykają oddziały, a czasem nawet porzucają szpitale. Teraz powiaty muszą znaleźć pieniądze na uregulowanie długów tych placówek i sposoby na ich racjonalne prowadzenie.

05.07.2019

Rzecznik praw dziecka upomina się o opatrunki dla cierpiących dzieci

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Państwo musi zrobić wszystko, co możliwe, by pacjenci cierpiący na pęcherzowe oddzielanie się naskórka, w tym bardzo wiele dzieci, nie ponosili dodatkowych kosztów związanych z zakupem np. opatrunków - stwierdził Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i zwrócił się o pilne podjęcie działań przez Ministerstwo Zdrowia.

04.07.2019

Przymusowe leczenie odwykowe wymaga radykalnych zmian

Opieka zdrowotna

Eksperci alarmują, że system leczenia odwykowego przeciwalkoholowego jest niewydolny i kosztowny, dlatego wymaga zmian. Podkreślają, że teraz pacjenci udają, że się leczą, a terapeuci udają, że leczą. Pojawił się postulat, by na wzór anglosaski, wprowadzić odpłatność za leczenie.

04.07.2019

MZ: Prawie wszyscy lekarze wystawiają już e-zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawiono już 2,3 mln e-recept i prawie 100 proc. zwolnień w Polsce wystawianych jest elektronicznie – poinformował w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I zapowiedział dalsze działania wprowadzające e-usługi w służbie zdrowia.

03.07.2019

Jest ustawa, nie ma samorządu - psychologowie bez prawa do zawodu?

Opieka zdrowotna

Uchwalona 13 lat temu ustawa o zawodzie psychologa nigdy nie zaczęła być stosowana, bo nie powołano samorządu zawodowego psychologów, który ma dawać prawo do wykonywania zawodu - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że problem jest zarówno w przypadku biegłych psychologów, jak i np. psychologów szkolnych.

02.07.2019

Jakub Berezowski pełnomocnikiem do spraw rozwoju kadr medycznych w MZ

Opieka zdrowotna

Do zadań pełnomocnika do spraw rozwoju kadr medycznych w Ministerstwie Zdrowia należeć będzie m.in. prowadzenie dialogu z przedstawicielami związków zawodowych i samorządów zawodów medycznych oraz praca koncepcyjna nad rozwiązaniami, które pomogą zoptymalizować rozwój kadr medycznych w Polsce.

01.07.2019

Ponad dwie trzecie lekarzy zapowiada zredukowanie czasu pracy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Według ankiety Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy 69 proc. lekarzy deklaruje, że zredukuje czas pracy, a 6 proc. z nich zamierza wypowiedzieć umowy o pracę. OZZL ponawia wezwanie do wszystkich lekarzy o ograniczenie zatrudnienia do jednego etatu i wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out.

01.07.2019

Późne wykrycie choroby to też błąd medyczny

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Zdarza się, że lekarze źle odczytują badania rezonansem magnetycznym czy wyniki cytologii. W efekcie pacjent zamiast leczyć się na wczesnym etapie choroby, poddaje się terapii gdy jest już za późno na zupełne wyzdrowienie. Za opóźnienie w wykryciu choroby, może jednak dostać odszkodowanie.

01.07.2019

Od poniedziałku zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna

W poniedziałek 1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające m.in. zmiany w zasadach zarządzania szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i wprowadzenie ujednoliconego systemu segregacji medycznej przy wykorzystaniu narzędzia TOPSOR.

29.06.2019

Niemcy chcą zabronić „leczenia” z homoseksualizmu, w Polsce nadal dozwolone

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Niemiec chce ustawowego zakazu tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Jeszcze w roku 2019 zostanie przygotowany projekt i ruszy proces legislacyjny. W Polsce również podejmowane są próby wprowadzenia zakazu „leczenia” z orientacji seksualnej.

29.06.2019

Także w Warszawie już trudniej wykonać legalną aborcję

Opieka zdrowotna

Połowa warszawskich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi nie wykonała w 2017 r.  i od początku 2019 żadnego zgodnego z prawem przerwania ciąży. Jedynie 6 z 14 placówek przeprowadza zabiegi legalnej aborcji, a jeden powołuje się na klauzulę sumienia - wynika z raportu Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pn. „Prześwietlamy szpitale”.

28.06.2019

Leczenie odwykowe w dwa lata - nierealny przepis utrudnia terapię

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Sąd może zobowiązać osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego. Mankamentem sądowej procedury jest to, że po wydaniu przez sąd prawomocnego postanowienia postępowanie wykonawcze musi być umorzone po dwóch latach. Tymczasem alkoholizm to przewlekła choroba – podkreślają eksperci.

28.06.2019

Minister zapowiada reformę psychiatrii dziecięcej

Opieka zdrowotna

Zmieniamy całkowicie dziecięcą opiekę psychiatryczną - zapowiedział w środę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. I zadeklarował, że zmiany na lepsze powinny być odczuwalne już w przyszłym roku. Zastrzegł jednak, że nie będzie szybkiego przyrostu liczby psychiatrów dziecięcych

26.06.2019

NIK: Pacjenci coraz więcej dopłacają do wyrobów medycznych na zlecenie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Obowiązujące zasady finansowania wyrobów medycznych utrudniają dostęp do nich i przyczyniają się do niegospodarnego wydatkowania środków publicznych. Limity finansowania przez NFZ w wielu przypadkach nie zmieniły się od wielu lat. Brakuje standardów jakości tych wyrobów oraz rejestru tych wyrobów, z którego mogliby korzystać pacjenci - to tylko niektóre pokontrolne wnioski NIK.

26.06.2019