Zamiast lekarza, zbada nas pielęgniarka

Zawody medyczne

Pielęgniarki mogą już wypisywać recepty i wystawiać zlecenia na wyroby medyczne. W pierwszym kwartale tego roku mają jednak zyskać nowe uprawnienie - poradę pielęgniarską - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Pielęgniarka będzie mogła przyjąć pacjenta, zbadać go, czy skierować na badania laboratoryjne. Narodowy Fundusz Zdrowia osobno zapłaci za taką wizytę.

08.01.2019

Już prawie wszyscy lekarze wystawiają e-zwolnienia

Opieka zdrowotna

W całym kraju ponad 99 proc. lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia – poinformowała w poniedziałek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Jej zdaniem lekarze docenili korzyści, jakie niesie elektronizacja i zauważyli, że ich obowiązki uległy dzięki temu ograniczeniu.

07.01.2019

Prostszy dostęp do wyrobów medycznych

Opieka zdrowotna

Pacjenci, którym przysługują wyroby medyczne - m.in. aparaty słuchowe czy pompy insulinowe - będą mogli potwierdzić uprawnienia do korzystania z refundacji przez internet - w oddziale NFZ. Dotychczas taka weryfikacja dokonywana była się aż trzykrotnie - przez lekarza, urzędnika Funduszu i w aptece lub sklepie.

05.01.2019

Dzieci z Mazowsza i Podlasia pozbawione opieki psychiatrycznej w szpitalach

Opieka zdrowotna

Na początku roku 2019 dzieci z województwa mazowieckiego i podlaskiego, na którego obszarze nie ma oddziałów psychiatrycznych dla tej grupy pacjentów, zostaną całkowicie pozbawione dostępu do stacjonarnej opieki psychiatrycznej – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich

02.01.2019

Kompleksowa opieka w raku piersi ma zacząć działać w tym roku

Opieka zdrowotna

Kobiety w Polsce, u których podejrzewa się raka piersi nie mogą teraz liczyć na szybką diagnostykę, a później leczenie zgodne z najnowszymi standardami. Zmienić to ma utworzenie tzw. Breast Cancer Units, czyli ośrodków proponujących wielospecjalistyczne podejście do pacjentki. Teraz mamy takie nieliczne jednostki i jest ich zdecydowanie za mało.

02.01.2019

O zakażenie najłatwiej w szpitalu

Opieka zdrowotna

Placówki medyczne są źródłem zakażeń m.in. dlatego, że oszczędzają na zakupach jednorazowego sprzętu, a personel medyczny nie myje rąk i nie dezynfekuje stetoskopów. Nieprzestrzeganie procedur coraz częściej ma swój finał w sądzie - jednak to pacjent musi udowodnić, że został zakażony w szpitalu.

29.12.2018

Leki dla pacjentów onkologicznych i chorych na SMA na nowej liście leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Za darmo będzie dostępny lek dla wszystkich chorych na SMA, pojawią się także nowe terapie dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową oraz dla chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca – to tylko niektóre nowości, które przynosi lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

27.12.2018

Nowelizacja prawa farmaceutycznego związana z dyrektywą fałszywkową

Farmacja

Nowe kompetencje nadzorcze Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ale także rozszerzenie katalogu obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność wytwórczą, importową oraz hurtową z powodu wprowadzania tzw. dyrektywy fałszywkowej zawiera projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne.

27.12.2018

Internet obowiązkowy w miejscu stacjonowania karetek i dyspozytorniach

Opieka zdrowotna

W każdym miejscu stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego i w dyspozytorniach medycznych będzie musiał być dostęp do sieci internetowej – to jeden z wymogów, który wprowadza projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego.

27.12.2018

Pacjenci coraz dłużej czekają na odszkodowania

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wydłuża się czas trwania procesów o błędy medyczne - w ciągu ostatnich lat już o blisko osiem miesięcy. To przede wszystkim efekt braku biegłych, którzy mają przygotowywać dla sądów ekspertyzy. Do tego wielu z nich woli współpracować z prokuraturą, niż z sądami.

27.12.2018

Ubezpieczyciele chętniej zawierają ugody z poszkodowanymi pacjentami

Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz częściej szpital i ubezpieczyciel kończą polubownie spory z pacjentami. Zwłaszcza, jeśli są pewni, że do błędu medycznego doszło z winy personelu medycznego. Przegrana sprawa oznacza dla nich coraz częściej milionowe odszkodowania, a dodatkowo - konieczność pokrycia kosztów wieloletniego procesu.

24.12.2018

Chorujące grupowo pielęgniarki nie popełniły przestępstwa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki z Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, które walcząc wiosną tego roku o podwyżki masowo poszły na zwolnienia lekarskie, nie popełniły przestępstwa – uznała lubelska prokuratura umarzając postępowanie karne. Zdaniem prokuratora nie doszło też do zagrożenia dla pacjentów szpitala.

21.12.2018

Szpitale zapłacą za cyberbezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Każdy szpital, który ma oddział ratunkowy i należy do tzw. sieci – zgodnie z ustawą o cyberbezpieczeństwie – powinien zostać zakwalifikowany jako operator usług kluczowych. Aż dla 250 lecznic oznacza to nowe wydatki i obowiązki. Będą musiały m.in. stworzyć dokumenty związane z cyberbezpieczeństwem i co dwa lata przeprowadzać specjalistyczne audyty, które mogą kosztować ok. 100 tysięcy złotych.

21.12.2018

Senatorowie za zmianami w dostępie do informacji medycznej

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Bez poprawek Senat przyjął zmianę ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Umożliwia ona osobom bliskim dostęp do dokumentacji medycznej zmarłego, także wówczas, gdy za życia nie upoważnił ich do wglądu do niej.

20.12.2018

Optymistyczne wnioski z pilotażu w psychiatrii dla dorosłych

Opieka zdrowotna

Spada liczba hospitalizacji i samobójstw u dorosłych, bo pacjent w kryzysie od razu otrzymuje pomoc, a nie jest zapisywany na wizytę za trzy miesiące – to pierwsze wnioski z pilotażu nowego modelu opieki nad dorosłymi w kryzysie psychicznym, który trwa pół roku.

20.12.2018