Obowiązkowa akredytacja w patomorfologii ma pomóc w walce z kiepską jakością badań

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od 1 stycznia 2021 r. akredytacje dla zakładów patomorfologii. Ich badania, to podstawa leczenia nowotworów, tymczasem brakuje przestrzegania standardów - m.in. postępowania z próbkami. Problem w tym, że patomorfologów jest za mało i wprowadzenie akredytacji może spowodować, że spadnie liczba wykonywanych badań

29.01.2019

Lekarze rodzinni nie chcą orzekać o zdolności do uprawiania sportu

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia stanowczo sprzeciwiają się nałożeniu na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz przez zawodników między 21. a 23. rokiem życia.

28.01.2019

Stomatolodzy chcą zwrotu kosztów za urządzenia do usuwania rtęci

Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do premiera w sprawie kosztów związanych z separatorami amalgamatu. Od początku tego roku obowiązuje przepis, który wymaga od prawie wszystkich gabinetów stomatologicznych zainstalowania urządzenia do usuwania rtęci ze ścieków. Taki sprzęt posiada zaledwie 5 proc. placówek, a musi je kupić ponad 30 tys. praktyk.

28.01.2019

Mało o zdrowiu w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego

Opieka zdrowotna

23 stycznia 2019 r. minął termin konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 – jednego z ważniejszych dokumentów, który będzie kształtował rozwój kraju w nadchodzącej dekadzie. Problemy ochrony zdrowia zostały w nim dostrzeżone na wysokim poziomie ogólności. Przeciwnie do innych działów gospodarki brak natomiast wskazań, jak te problemy należy rozwiązać podkreśla Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

25.01.2019

Ostrzeżenia o szkodliwości alkoholu dla kobiet w ciąży mają być na każdej butelce

Opieka zdrowotna

Na butelkach z alkoholami mają się pojawić etykiety z ostrzeżeniem, że jego spożywanie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących. Zdaniem senatorów proponujących takie zmiany dzięki temu ma spaść odsetek kobiet, które spożywają alkohol w ciąży. Producenci alkoholu i ich importerzy zastanawiają się jak będą mieli zrealizować ten obowiązek.

25.01.2019

Pacjenci skarżą się na długie kolejki i niewłaściwe zachowanie personelu

Opieka zdrowotna

Zbyt długi czas oczekiwania na wizytę lub operację, brak skutecznego leczenia, ale także problemy z dokumentacją medyczną, w której brakowało danych lub informacje były nieczytelne – to najczęstsze problemy, z którymi dzwonili pacjenci na infolinię Rzecznika Prawa Pacjenta.

24.01.2019

Zmiana unijnych przepisów byłaby szansą dla firm farmaceutycznych z Polski

Farmacja

Europosłowie z Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego zdecydowali wczoraj, 23 stycznia 2019 r., o zniesieniu 5-letniego ograniczenia w produkcji na eksport poza UE odpowiedników leków, którym wygasła ochrona patentowa. Jeśli przepisy zostaną przyjęte przez cały Parlament Europejski, krajowe firmy farmaceutyczne będą mogły na równi konkurować na rynkach krajów trzecich z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.

24.01.2019

Dyrektywa fałszywkowa – apteki i producenci mają z nią problem

Farmacja

Od 9 lutego br. wchodzi obowiązek związany z umieszczaniem na opakowaniach leków specjalnych kodów i ich skanowaniem m.in. w aptekach i hurtowniach, czyli tzw. dyrektywa fałszywkowa. Problem polega na tym, że nadal nie ma przepisów przejściowych.

23.01.2019

Sprzedaż papierosów w Polsce zagrożona coraz bardziej

Opieka zdrowotna

Rząd we wtorek – ku zaskoczeniu branży - nie przyjął projektu ustawy wprowadzającej przepisy wykonujące tzw. dyrektywę tytoniową. Przepisy są pilnie potrzebne, bo po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Bez takiego systemu żadna paczka papierosów nie będzie mogła opuścić fabryki.

22.01.2019

Lekarski związek skarży do TK "ustawę Szumowskiego" o podwyżkach

Opieka zdrowotna

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o uznanie, że niektóre przepisy wprowadzające podwyżki dla lekarzy specjalistów i rezydentów są niezgodne z zasadami wynikającymi z Konstytucji. Według OZZL naruszają one zasadę państwa prawnego i zasadę równości.

22.01.2019

Od marca mają wzrosnąć wyceny za diagnostykę medyczną 

Zawody medyczne

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiedział, że od marca zostaną zwiększone wyceny procedur medycznych realizowanych przez diagnostów. Nie wskazał kwot, o jakie wzrosną wyceny, ani procentowego wzrostu. Wyjaśnił, że szczegóły przygotuje i przedstawi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

22.01.2019

Dzięki nowej linii orzeczniczej bliscy ofiar błędów medycznych mogą liczyć na odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Rodziny osób, które zostały sparaliżowane lub są niepełnosprawne w wyniku błędu medycznego, nie mogły dotychczas liczyć na finansową rekompensatę. Na korzystne dla nich wyroki sądów pozwala niedawna uchwała Sądu Najwyższego, a jednej z takich konkretnych spraw dotyczy skierowana właśnie przez prokuratora generalnego do SN skarga nadzwyczajna.

21.01.2019