Od soboty trzeba zacząć śledzić fałszywe leki, ale system w powijakach

Farmacja

W sobotę 9 lutego mija termin wdrożenia tzw. dyrektywy fałszywkowej i od tego dnia wszystkie leki muszą mieć specjalne kody, a apteki czytniki, by je odczytać. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale na trzy dni przed godziną „zero” 30 proc. z nich nadal nie uzyskało dostępu do platformy umożliwiającej weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

06.02.2019

Fundusz Sprawiedliwości da pieniądze na klinikę Budzik dla dorosłych

Opieka zdrowotna

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, sfinansuje utworzenie Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” otrzyma na ten cel ponad 37 mln zł. To pozwoli wybudować i w pełni wyposażyć nowoczesną placówkę w Warszawie

06.02.2019

Segregacja i numerki w SOR mają przyśpieszyć przyjmowanie pacjentów

Opieka zdrowotna

Szpitale będą mogły podzielić się dyżurami. Tak, by codziennie nie wszystkie musiały mieć w pełnej gotowości zespołu na bloku operacyjnym. By poprawić obsługę w szpitalnych oddziałach ratunkowych mają być wprowadzone także jednolite zasady segregacji pacjentów oraz numerki – takie jak na poczcie.

05.02.2019

NFZ z armią kontrolerów

Opieka zdrowotna

W Narodowym Funduszu Zdrowia zostanie utworzony korpus kontrolerski, a uprawnienia kontrolne zostaną skupione w ręku prezesa Funduszu. Planowane zmiany zakładają także uproszczenie i przyspieszenie procedur kontrolnych poprzez ograniczenie dokumentowania ustaleń z kontroli do jednego dokumentu - wystąpienia pokontrolnego.

05.02.2019

Każda paczka papierosów z unikalnym kodem

Opieka zdrowotna

Producent lub importer wyrobów tytoniowych przeznaczonych na polski rynek będzie musiał wystąpić o niepowtarzalny identyfikator oraz stosować odpowiednie zabezpieczenia, służące do śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Takie zmiany zakładają przepisy, które we wtorek w końcu zostały przyjęte przez rząd. Z niecierpliwością czeka na nie branża tytoniowa, bo bez takich oznaczeń nie będzie można sprzedać żadnej nowej paczki papierosów po 20 maja br.

05.02.2019

Szykuje się rewolucja w suplementach diety

Opieka zdrowotna

Za wprowadzenie na rynek nowego suplementu producent będzie musiał zapłacić. Wymagane będzie podanie dokładnego składu takiego preparatu i wyraźne oznaczenie na opakowaniu, że to suplement, by odróżniał się od leków. Planowane są też wysokie kary za wprowadzanie pacjentów w błąd w reklamie - np. gdy aktor, udając lekarza, sugeruje, że tego rodzaju specyfik leczy, a to nieprawda - dowiedziało się Prawo.pl. 

05.02.2019

W marcu wzrost wycen, by pomóc szpitalom powiatowym

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że chce, by od 1 marca nastąpił wzrost wycen, by w ten sposób istotnie poprawiły się bilanse szpitali, zwłaszcza powiatowych. A prezes NFZ Andrzej Jacyna podał, że planowane są zmiany wycen w internie, chirurgii ogólnej, szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć i nocnej pomocy lekarskiej.

04.02.2019

Dziki rynek medycyny estetycznej niesie wiele zagrożeń

Opieka zdrowotna

Nieświadome kobiety coraz częściej padają ofiarami błędów popełnianych przez pseudospecjalistów medycyny estetycznej podczas powiększania ust lub wypełniania zmarszczek. Coraz więcej takich spraw trafia do kancelarii prawnych, ale nie są to łatwe sprawy, bo sfera ta nie jest dobrze uregulowana prawnie.

04.02.2019

Diagności laboratoryjni dostaną klauzulę sumienia, choć o nią nie proszą

Zawody medyczne

Diagnosta laboratoryjny – powołując się na klauzulę sumienia – będzie mógł odmówić wykonania badania. Zmienić się mają także przepisy, zgodnie z którymi to szpital czy przychodnia będzie musiał poinformować pacjenta, gdzie indziej może uzyskać świadczenie, którego ze względu na sprzeciw sumienia, odmówił lekarz lub pielęgniarka.

01.02.2019

Mała dawka tomografii ma pomóc szybciej wychwycić raka płuca

Opieka zdrowotna

Pacjenci z grup ryzyka mają otrzymywać niskie dawki promieniowana w tomografii komputerowej i dzięki temu szybciej będzie można wykryć niepokojące zmiany. Taki program przesiewowy w raku płuca ma się rozpocząć w tym roku. Będą w nim mogli wziąć udział palacze oraz osoby, którzy rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat.

31.01.2019

Nowe prawo i pieniądze dla szpitali na pozbycie się barier dla niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Szpitale i przychodnie mają likwidować bariery, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym. Mogą na ten cel dostać dofinansowanie, a jednocześnie przygotowywanych jest wiele przepisów dotyczących nie tylko likwidacji barier architektonicznych, ale także wprowadzających obowiązek dostępności cyfrowej stron internetowych szpitali.

31.01.2019

Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w oparciu o poradnie

Opieka zdrowotna

Trzy poziomy ma mieć nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Opierać się ma na współpracy szkoły z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i ze specjalistami ochrony zdrowia. Zmiany w psychiatrii dla dzieci i młodzieży są pilnie potrzebne, bo sytuacja jest tragiczna. Są jednak wątpliwości czy poradnie, które już teraz są przepełnione, będą w stanie wziąć na siebie dodatkowe zadania.

31.01.2019

Raport: Żyjemy krócej niż w UE, za to szybciej tyjemy i więcej palimy

Opieka zdrowotna

Najdłużej żyją mężczyźni w Rzeszowie, a najkrócej w Piotrkowie Trybunalskim. Różnica między tymi miastami wynosi aż 7 lat. W przypadku kobiet, najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku - ponad 84 lata, a najkrócej Rudy Śląskiej – ok. 78 lat. Polski trzydziestolatek z wyższym wykształceniem będzie żył nawet do 3,5 roku krócej, niż jego rówieśnik z Europy Zachodniej.

30.01.2019

Rząd nie przyjął projektu, nie wiadomo jak realizować dyrektywę tytoniową

Opieka zdrowotna

Po raz drugi na posiedzeniu rządu nie został przyjęty projektu ustawy wprowadzającej przepisy wykonujące tzw. dyrektywę tytoniową. Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Problem polega na tym, że tego systemu nie można wprowadzić bez tego projektu.

29.01.2019

Monitoring będzie możliwy w salach dla chorych

Opieka zdrowotna

Przepis, w myśl którego w pokojach z łóżkami dla chorych dopuszczalna byłaby się instalacja urządzeń umożliwiających obserwację pacjentów, przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wymagań, jakie muszą spełnić pomieszczenia, w których wykonuje się działalność leczniczą.

29.01.2019

Obowiązkowa akredytacja w patomorfologii ma pomóc w walce z kiepską jakością badań

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od 1 stycznia 2021 r. akredytacje dla zakładów patomorfologii. Ich badania, to podstawa leczenia nowotworów, tymczasem brakuje przestrzegania standardów - m.in. postępowania z próbkami. Problem w tym, że patomorfologów jest za mało i wprowadzenie akredytacji może spowodować, że spadnie liczba wykonywanych badań

29.01.2019

Lekarze rodzinni nie chcą orzekać o zdolności do uprawiania sportu

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia stanowczo sprzeciwiają się nałożeniu na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz przez zawodników między 21. a 23. rokiem życia.

28.01.2019

Stomatolodzy chcą zwrotu kosztów za urządzenia do usuwania rtęci

Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do premiera w sprawie kosztów związanych z separatorami amalgamatu. Od początku tego roku obowiązuje przepis, który wymaga od prawie wszystkich gabinetów stomatologicznych zainstalowania urządzenia do usuwania rtęci ze ścieków. Taki sprzęt posiada zaledwie 5 proc. placówek, a musi je kupić ponad 30 tys. praktyk.

28.01.2019