- Szczepienie przeciw COVID-19 jest jedynym sposobem na pokonanie pandemii i powrót do normalnego życia. Koronawirus to nie tylko mniej lub bardziej łagodna choroba. To epidemia, wobec której osoby odpowiedzialne za Polskę muszą działać zdecydowanie. Brak oczekiwanego poziomu wyszczepienia Polaków może spowodować, że rządzący nie będą mieli wyboru i wprowadzą kolejne obostrzenia, a ich konsekwencje znów będą bolesne dla społeczeństwa i niekorzystne dla gospodarki – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Czytaj również: MZ zachęca do szczepień, MEiN określa, jak zorganizować je w szkole>>
 

Nowa odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień 

Nowy spot - Zaszczep się i żyj normalnie! W piątek, 20 sierpnia, ukazał się nowy spot, w którym do szczepienia przeciw COVID-19 zachęcają Polaków jego bohaterowie: mama ucznia oraz lekarz. W spocie wykorzystano specjalny zabieg przesuwania obrazów, dzięki któremu przechodzimy z normalnego, szczęśliwego życia do lockdownu. Zestawienie tych dwóch rzeczywistości dosadnie pokazuje różnicę pomiędzy światem otwartym, bez koronawirusa, a światem zamkniętym z powodu obostrzeń. To odbiorca ma zdecydować, w którym świecie chce żyć. Zaszczep się i żyj normalnie! – przekonuje główna bohaterka, mama ucznia, który cieszy się z powrotu do szkoły.

W nowym spocie dowiadujemy się, że co 3. uczeń cierpi z powodu izolacji Problem izolacji dzieci powstały w wyniku nauczana zdalnego to dodatkowy mocny akcent spotu. Rodzice dzieci uczących się zdalnie dostrzegają wiele negatywnych konsekwencji takiego trybu nauczania. Jak wskazują badania CBOS-u więcej niż co trzeci rodzic (36 proc.) obserwuje u swoich dzieci trudności z nauką i przyswajaniem wiedzy, a blisko co trzeci (31 proc.) – zahamowanie rozwoju lub regres i utratę wcześniej nabytych umiejętności. 

9/10 pacjentów szpitali, chorych na COVID-19, to osoby niezaszczepione.

 W drugiej części spotu występuje dr Michał Sutkowski, doświadczony lekarz, od początku obecny przy chorych na COVID-19. Wychodząc z sali na intensywnej terapii, ubrany w szpitalny uniform, zwraca się bezpośrednio do odbiorcy i mówi o skutkach nieszczepienia się. Dramatyczne statystyki dotyczące hospitalizacji osób chorych na koronawirusa wzmacniają cały przekaz i zwracają uwagę odbiorcy na skalę skutków, jakie niesie za sobą nieszczepienie się przeciw COVID-19.

- Zarejestruj się na szczepienie. Nie odkładaj decyzji o szczepieniu. Już dzisiaj zadzwoń na infolinię 989 lub wyślij sms o treści SzczepimySie pod numer 880 333 333. Możesz też skorzystać z e-Rejestracji na pacjent.gov.pl lub umówić się bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie gov.pl/szczepimysie. Obecnie wiele punktów szczepień posiada wolne terminy, dlatego możesz dowolnie zaplanować miejsce i czas szczepienia. Dodatkowo, szczepionkę możesz przyjąć w różnych miejscach – np. pierwszą w miejscu zamieszkania, a drugą w miejscu, gdzie przebywasz na wakacjach – przypomina CIR w komunikacie.

Pobrać można też bezpłatną aplikacje „mojeIKP” i skorzystać z wielu możliwości, jakie daje. Aplikacja „mojeIKP” jest bezpłatna i umożliwia m.in. rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19. Użytkownicy telefonów z systemem Android mogą pobrać aplikację w Google Play, a właściciele urządzeń z iOS - w AppStore.

 

Sprawdź również książkę: MERITUM Prawo medyczne w ochronie zdrowia ebook >>


Ponad 35 milionów wykonanych szczepień w Polsce

W Polsce wykonano ponad 35,6 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 18,3 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,9 mln osób – dane według raportu szczepień przeciwko COVID-19 https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19 .

Spot „Zaszczep się i żyj normalnie!” można obejrzeć pod linkiem -> https://www.youtube.com/watch?v=e5fOV372eLQ