NIK: Niebezpieczne substancje w leczeniu zwierząt bez nadzoru

Farmacja

Przepisy nie precyzują, kto powinien sprawować nadzór nad obrotem i stosowaniem w leczeniu zwierząt produktów leczniczych, które zawierają substancje o działaniu odurzającym lub psychotropowym. W rezultacie nie robi tego ani Inspekcja Weterynaryjna, ani Inspekcja Farmaceutyczna. Najwyższa Izby Kontroli zwraca uwagę, że ta luka wymaga zmiany prawa.

07.03.2019

Cztery lata diagnozuje się w Polsce raka jajnika

Opieka zdrowotna

Prawie cztery lata minęły od zgłoszenia się pacjentki do lekarza rodzinnego z podejrzanymi objawami do zdiagnozowania u niej raka jajnika. W przypadku raka płuca maksymalny czas diagnozowania wyniósł 783 dni. To wyniki raportu, w którym prześledzono jak przebiega leczenie pacjenta od momentu, gdy pojawi się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do diagnozy. Najwięcej czasu tracimy na powtórne badania i stanie w kolejkach do kolejnych specjalistów.

07.03.2019

Lekarze: Przez błąd ministerstwa każdego młodego sportowca trzeba kierować do specjalisty

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Od 1 marca lekarze rodzinni zyskali możliwość wystawiania młodym sportowcom zaświadczeń o stanie ich zdrowia. Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia uważają jednak, że przez błąd Ministerstwa Zdrowia, mimo zmiany przepisów, wciąż muszą kierować młodych sportowców na konsultację specjalistyczną do poradni medycyny sportowej.

06.03.2019

Pijemy nowocześnie, a ustawa alkoholowa z PRL-u

Opieka zdrowotna

Spożywamy tyle samo alkoholu w przeliczeniu na głowę co w latach 80., ale są to inne trunki. Kiedyś 70 proc. stanowiła wódka, dziś prawie tyle samo pijemy piwa. Eksperci twierdzą, że potrzebna jest nowa ustawa alkoholowa. Ta obowiązująca została uchwalona w PRL-u i nie uwzględnia aktualnych problemów np.: sprzedaży alkoholu przez internet

06.03.2019

Normy sanitarne dla szpitali surowe, ale nie zawsze stosowane

Opieka zdrowotna

Mamy restrykcyjne przepisy dotyczące wymagań sanitarnych, jakie mają spełniać szpitale i przychodnie. Mimo to nadal działają oddziały, na których na 25 łóżek są dwie łazienki. To możliwe, ponieważ prawo pozwala szpitalom wystąpić po opinię sanepidu, czy nie zagrażają bezpieczeństwu, ta jednak dla nich nie jest wiążąca. I dlatego choć nie spełniają wymogów, nadal działają.

06.03.2019

Sankcje i obowiązki dla pacjentów podzieliły organizacje pacjenckie

Opieka zdrowotna

Prezes Fundacji Alivia zrezygnował z prac zespołu ds. praw i obowiązków pacjenta przy ministrze zdrowia z powodu „braku transparentności jego prac”. Szkoda, bo zespół właśnie kończy trwające od kilku miesięcy prace nad opracowaniem propozycji ustawowych regulacji prawnych dotyczących praw i obowiązków pacjenta.

05.03.2019

Minister: Wcześniejsze odmrożenie kwoty bazowej jest możliwe

Finansowanie zdrowia

Jeśli mamy kwotę bazową odmrozić w styczniu 2020 r., możemy rozważyć wcześniejsze dojście do takiego gwałtownego wzrostu wynagrodzeń – podał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - Możemy do tego dojść etapowo. Kierunek jest słuszny i dobry, diabeł tkwi w szczegółach.

04.03.2019

Szpitalom brakuje pieniędzy na programy lekowe

Finansowanie zdrowia

Kolejne szpitale zgłaszają, że nie mają pieniędzy na zakup drogich leków podawanych w programach lekowych, ponieważ NFZ nie ma pieniędzy na sfinansowanie leków. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podkreśla, że wszystkie umowy dotyczące programów lekowych zostaną rozliczone do końca marca.

04.03.2019

Zaćma, rezonans i tomografia bez limitów od kwietnia

Finansowanie zdrowia

Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usunięcia zaćmy będą finansowane bez limitów – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort zakłada, że dzięki temu zmniejszą się kolejki do tych zabiegów. Szacuje, że będzie to kosztowało kilkaset milionów złotych. 

04.03.2019

NIK: Po zmianach w prawie znikające leki pozostaną w Polsce

Opieka zdrowotna Farmacja

Proponowane przez rząd zmiany w Prawie Farmaceutycznym oraz w niektórych innych ustawach będą skutecznie przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski - uznaje Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśla, że uwzględniają one rekomendacje z jej kontroli.

04.03.2019

Minister: Trzeba wyrównywać standardy opieki medycznej

Opieka zdrowotna

Mówi się, że kod pocztowy jest równie ważny, co kod genetyczny. W Polsce mieszkańcy małych i średnich miast żyją krócej. Musimy dać szansę ludziom ze wszystkich regionów Polski - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas zorganizowanej w Gdańsku konferencji

28.02.2019

RPO pyta, dlaczego na Podkarpaciu nie ma przerywania ciąży

Opieka zdrowotna

W 2017 r. w Polsce wykonano 1057 legalnych zabiegów przerwania ciąży, ale ani jednego w województwie podkarpackim. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich może to wskazywać na brak rzeczywistego dostępu do legalnej aborcji w tym regionie. - To narusza prawa pacjentek - stwierdza Rzecznik

27.02.2019

Anestezjolodzy do sądów nie chodzą

Opieka zdrowotna

Lekarze zajmujący się znieczuleniami nie popełniają błędów medycznych, bo działają według standardów pracy określonych rozporządzeniem ministra zdrowia. To opinia środowiska zawodowego, ale prawnicy zajmujący się błędami medycznymi przyznają, że trafia do nich stosunkowo mało skarg na anestezjologów.

26.02.2019

Lek humira jednak będzie na marcowej liście refundacyjnej

Farmacja

W poniedziałek ukazał się projekt marcowej listy leków refundowanych. Nie ma niej nowości. Ale jest ważna informacja dla 1700 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Jak powiedział Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, na marcowej liście znajdzie się humira, bo została podpisana kontynuacja leczenia w dwóch programach lekowych z użyciem tego leku.

25.02.2019

Pediatra wypisze receptę na książkę, bo działa na dzieci jak lek

Ruszyła kampania społeczna „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Akcja promuje codzienne czytanie książek dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Już wkrótce - w ramach pilotażu - pierwsze „recepty na książki” wypiszą pediatrzy w 20 przychodniach na Pomorzu i w Opolu.

25.02.2019