Przy okazji ostatnich zmian w Sejmie specustawy dotyczącej koronawirusa, posłowie znowelizowali też ustawę o świadczeniach  pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Teraz przepisy jednoznacznie wskazały, że lekarz może zdalnie pacjentowi wystawić e-zwolnienie. W zmienianej regulacji, nad którą pracuje właśnie Senat, jest wskazane, że lekarz może wystawić L-4 bez przeprowadzenia osobistego badania lub badania za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności stanu zdrowia ubezpieczonego.

To istotna zmiana. Dotychczas nie było jasno wskazane, czy lekarz może wystawię e-zwolnienie pacjentowi gdy nie badał go osobiście. Wielu lekarzy owszem udzielało teleporad, wystawiało e-recepty, ale już ostrożniej podchodziło do e- zwolnień z obawy przed kontrolami ZUS.

E-zwolnienie zdalne z oporami

Niemniej jednak, zdaniem prawników, dotychczas lekarze też mieli takie możliwości. -Aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz normy Kodeksu Etyki Lekarskiej przewidują możliwość podejmowania czynności przez lekarzy, w tym badania, czy orzekania o stanie zdrowia, w drodze tzw. telemedycyny, w tym art.  3 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 05 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty - mówi adwokat Karol Kolankiewicz. Jego zdaniem nie powinno budzić wątpliwości, że od paru lat lekarz może wykonywać swoje czynności zawodowe w tym wydawać opinie i orzeczenia lekarskie także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.  

Sprawdź w LEX: Czy pracodawca może nie przyjąć zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza po wystąpieniu nieobecności?  >

 

Mecenas Kolankiewcz wskazuje, że przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki Społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim z dnia 10 listopada 2015 r. nie zabraniają lekarzowi oceny stanu zdrowia pacjenta pod kątem tego, czy jest niezdolny do pracy, przy pomocy środków porozumiewania się na odległość.

Sprawdź w LEX: Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jeśli zwolnienie ma w systemie status do weryfikacji? >