Budowa gmachu liczącego ok. 8 tys. m kw. trwała dwa lata.

"Spełniły się nasze marzenia. Myślę, że brakowało nam tej przestrzeni, brakowało nam tego wyposażenia, brakowało nam tego powietrza. W tej chwili otworzyła się dla nas olbrzymia szansa - myślę, że to będzie taki skok w nową jakość, skok w XXI wiek" - powiedział rektor.

"To co jest tutaj, w tym nowym gmachu, jest nieporównywalne z tym czym dysponowaliśmy jeszcze dwa lata temu. Zyskaliśmy przestrzenie do realizacji praktycznie wszystkich oczekiwań studentów - od malarstwa, rysunku, po multimedia. To kompleks pomieszczeń, których nasza uczelnia bardzo potrzebowała" - dodał prof. Cygan.

Polecamy:  II Konferencja Nauki i Szkolnictwa Wyższego (22.10.2015) >>>

Nowy budynek stanął na zrewitalizowanych terenach pomiędzy rektoratem przy ulicy Raciborskiej 37, w którym niegdyś mieściło się wojskowe kasyno a gmachem przy ulicy Koszarowej. "Dzięki temu Akademia Sztuk Pięknych dorobiła się prawdziwego kampusu" - podkreślała uczelnia.

W ponad 150 pomieszczeniach nowej siedziby ulokowano m.in. pracownie malarstwa, rysunku, rzeźby, technologii oraz scenografii. Jest tam także studio filmowe – nowoczesna przestrzeń do realizacji filmowych, fotograficznych, a także pracownia do działań multimedialnych. Są też dwie nowoczesne modelarnie dla studentów wzornictwa.

Jak w każdym gmachu przeznaczonym dla studentów, nie zabrakło pracowni komputerowych, sal wykładowych, pomieszczeń biurowych oraz liczącej prawie 380 m kw. wielofunkcyjnej sali.

W skrzydle budynku, który będzie dostępny dla każdego (w tym m.in. dla mieszkańców Katowic), znajdują się sala audytoryjno - kinowa dla ponad 100 osób, nowoczesna biblioteka z czytelnią, lokal gastronomiczny, przestrzenie galeryjne oraz sklep dla plastyków. Są też pokoje gościnne.

Prof. Cygan zaznaczył, że w sali kinowej będą się odbywały prezentacje filmowe oraz inne wydarzenia kulturalno-artystyczne. "Ta część budynku jest z założenia dostępna dla publiczności" - powiedział i dodał, że dotyczy to również dziedzińca.

Gmach wybudowano za ok. 42 mln zł. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach rozpoczęło w nowym roku akademickim łącznie ok. 600 studentów, w tym ponad 80 na pierwszym roku studiów. (PAP)