Wśród ponad trzydziestu ekip studentów, które wezmą udział w zawodach, jest kilkanaście z Polski.

Studenci Politechniki Białostockiej konstruowaniem łazików zajmują się od kilku lat. Brali już, z dobrym skutkiem, udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge organizowanych w Stanach Zjednoczonych w stanie Utah.

Białostocka drużyna trzy razy wygrała te zawody: w 2011 roku z łazikiem Magma 2, w 2013 i 2014 - z łazikiem Hyperion. W tym roku, z łazikiem #next, zajęła czwarte miejsce.

Ten łazik jest większy od wcześniejszych, bo poprzednie pojazdy nie były w stanie pokonać niektórych przeszkód. Dla potrzeb wrześniowych zawodów (5-6 września) w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, konstrukcja podwozia, po nieznacznym zredukowaniu wagi, jest wyposażana w nowy manipulator, studenci pracują też nad poprawą systemu komunikacji.

Zgłoszone łaziki wezmą udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby.

To druga edycja tej imprezy. W pierwszej wzięło udział dziesięć drużyn.

European Rover Challenge to zawody nie tylko łazików marsjańskich, ale także robotów wykorzystywanych przez wojsko czy policję. Wśród pokazów zaplanowano m.in. starty rakiet, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie. (PAP)