Nowopowstały budynek wraz z jego nowoczesnym wyposażeniem – jak podkreślił prorektor UMCS prof. Ryszard Dębiński – nie tylko poprawia warunki lokalowe do studiowania i prowadzenia badań, ale stwarza także lepsze możliwości współpracy z różnymi firmami i wspierania rozwoju gospodarczego regionu i miasta.„Program badań i dydaktyki, który tu będzie realizowany, wpisuje się w profil działania firm, które są zainteresowane nowymi technologiami, wykorzystaniem nowych metod badawczych, rozwojem teleinformatyki, telemedycyny i wielu, wielu innych” - powiedział Dębiński.

Budynek Instytutu Informatyki to jeden z najnowocześniejszych budynków w Lublinie. Wykonany jest głównie ze szkła i stali. Ma sześć kondygnacji, a jego łączna powierzchnia użytkowa to ponad 5,5 tys. metrów kwadratowych. Są w nim sale dydaktyczne, wykładowe, konferencyjne, aula, biblioteka, różnego rodzaju pracownie, m.in. pracownia sztucznej inteligencji, pracownia robotyki.

Na elewacji gmachu zainstalowano nowoczesny system wizualizacji oświetlenia budynku – diody ledowe zamontowane na zewnątrz, za oknami, pozwalają na różnorodną, kolorową iluminację świetlną gmachu. Budynek posiada też m.in. zautomatyzowany system sterownia klimatyzacją i nowoczesny system zabezpieczeń przed włamaniem. Obiekt wyposażony jest w nowoczesną aparaturę naukową i sprzęt, urządzono m.in. 100 stanowisk komputerowych.

Budowa kosztowała ponad 42 mln zł. Ponad 27 mln stanowiła dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, resztę dołożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z rezerwy celowej na współfinansowanie projektów realizowanych ze środków europejskich.
W ramach inwestycji zbudowano również parking na 142 miejsca, przebudowano sąsiadujący budynek, w którym mieszczą się sale i laboratoria Instytutu Fizyki UMCS, oraz połączono go z nowym gmachem Instytutu Informatyki.

Budynek Instytutu Informatyki UMCS został wyróżniony nagrodą trzeciego stopnia w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa roku 2011” w grupie budynków na cele nauki i kultury.

Informatyka jest jednym z najbardziej popularnych kierunków na UMCS. W ostatnich kilku latach na pierwszy rok studiów przyjmowano 250-300 osób
PAP - Nauka w Polsce