SW opracowała rok temu projekt nowego munduru polowego przeznaczonego przede wszystkim dla funkcjonariuszy pionu ochrony Służby Więziennej, który ma zastąpić obowiązujące od 1968 r. niebieskie moro.

"Chcemy zmienić kolorystykę, ale chcemy też stworzyć przyjazny dla funkcjonariusza mundur polowy. Zastanawialiśmy się, czy to jest właściwy projekt, bo o ile jesteśmy w stanie określić funkcjonalność munduru, to w przypadku kroju, designu i kolorystyki chcieliśmy posiłkować się studentami ASP w Łodzi" - powiedział zastępca dyrektora Biura Kwatermistrzowsko-Inwestycyjnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, ppłk Marek Cieślik.

Dzięki współpracy z Katedrą Ubioru łódzkiej ASP przeprowadzono wśród studentów konkurs na opracowanie projektu wzorów wyposażenia polowego dla funkcjonariuszy. Studenci mieli zaproponować kolorystykę oraz zmodernizować prototypy przedstawione przez SW pod względem estetycznym i funkcjonalnym.

Konkurs obejmował m.in. modernizację koszulki polo, koszulki z długim rękawem, spodni, bluzy, kurtki z nieprzemakalną podpinką, butów, czapki letniej oraz zimowej. Propozycje młodych projektantów miały być dopasowane do kolorów występujących w obowiązującym umundurowaniu służbowym.

Spośród 10 studenckich propozycji I nagrodę przyznano projektowi Klaudii Markiewicz. II miejsce zajął projekt Martyny Sowik, a III - Małgorzaty Juskowiak. O wyborze konkretnych prac zdecydowała przede wszystkim funkcjonalność proponowanych rozwiązań - poinformował rzecznik ASP Jarosław Skotnicki. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się w środę w Centrum Nauki i Sztuki ASP.

W zwycięskim projekcie Klaudia Markiewicz zaproponowała dwie kolorystyki munduru oscylujące wokół odcieni zieleni oraz beżu. "Kolorystyka musi być dopasowana do funkcji, musi być stonowana, poważna, bo funkcjonariusz musi budzić szacunek" - powiedziała Markiewicz.

Przyznała, że przed projektowaniem studenci zapoznali się ze specyfiką pracy w SW - w Areszcie Śledczym w Łodzi mogli podglądać pracę funkcjonariuszy. Otrzymali też szczegółowe wytyczne dotyczące munduru m.in. jak powinny wyglądać spodnie, ile powinno być kieszeni, jaka jest wielkość radiotelefonu czy, w którym miejscu powinien być on przymocowany.

Studenci w swych projektach mogli wykazać się przede wszystkim w opracowaniu kolorystyki i detali. "Ważną rolę w projekcie odgrywają lamówki, wykończenia, kołnierze, przeszycia oraz dobór i proporcje kolorystyki" - zaznaczyła Markiewicz. Przyznała, że inspirację czerpała m.in. z historii umundurowania więziennego w Polsce.

Cieślik przyznał, że część pomysłów ze zwycięskich projektów jest do przeniesienia na wzór nowego umundurowania polowego SW. "Myślę, że to będzie kompilacja 2-3 projektów studentów ASP i naszego wcześniejszego projektu" - ocenił.

Według niego uszyte zostanie umundurowanie według co najmniej dwóch projektów opracowanych przez studentów. Dopiero wtedy określone zostanie, które ich elementy wejdą do nowych mundurów. Te będą następnie przez 3 - 6 miesięcy testowane przez kilkuset funkcjonariuszy w trzech wybranych Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych.

Dopiero po zebraniu opinii funkcjonariuszy i dopracowaniu projektu, oraz zmianie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości określającego wyposażenie polowe, nowe mundury staną się standardowym wyposażeniem funkcjonariuszy, głównie pionu ochrony SW. "W mojej ocenie cały proces testowania umundurowania i legislacji powinien zakończyć się w 2016 roku" - zaznaczył ppłk Cieślik.

W SW pracuje obecnie ponad 27,5 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 16,1 tys. w pionie ochrony. (PAP)