"Już po raz szósty zapraszamy pracodawców z Łodzi i regionu do zafundowania staży - a tak naprawdę do znalezienia sobie pracowników, bo ok. 60 proc. uczestników programu znajduje stałe miejsce zatrudnienia w firmie, która organizowała staż. To obopólna korzyść - dla pracodawców, którzy mogą przetestować potencjalnych pracowników oraz dla młodych ludzi, którzy mogą zarobić na wakacje - staż to minimum 900 zł za miesiąc - i zdobyć zatrudnienie" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak zaznaczyła prezydent, program "Młodzi w Łodzi" rozwija się - w 2015 r. liczba oferowanych staży podwoiła się w porównaniu do poprzedniego roku. Ponad 160 miejsc dla studentów i absolwentów przygotowało 55 firm. Z 80 proc. stażystów podpisano dłuższe umowy o pracę.

Dyrektor łódzkiego oddziału Fujitsu David Dean podkreślił, że jego firma zaangażowała się w program stażowy od początku jego istnienia, gdyż znakomicie wpisuje się on w plany rozwojowe Fujitsu.

"Przez te lata nasz oddział rozwinął się od jednego pracownika, którym byłem ja, do ponad tysiąca zatrudnionych. W ramach programu +Młodzi w Łodzi+ przyjęliśmy ok. 50 stażystów; połowa z nich otrzymała od nas kontrakty w działach RIM (ang. remote infrastructure management - zdalne zarządzanie infrastrukturą) oraz badań i rozwoju. Plany zakładają, że w ciągu najbliższych trzech lat centrum Fujitsu w Łodzi będzie zatrudniać dwa tysiące osób - będziemy nadal współpracować z uczelniami i magistratem, by pozyskiwać najzdolniejszych" - dodał.

W ramach projektu magistrat prowadzi kampanię promocyjną i rekrutację kandydatów. Przedsiębiorstwa są zobowiązane do ufundowania przynajmniej jednego płatnego stażu wakacyjnego. Nabór pracodawców trwa do końca lutego.

Do tej pory udział zgłosiły m.in. Veolia, Poldem, Accenture, Fujitsu. Oferta staży jest różnorodna - od prostych prac biurowych, poprzez stanowiska wymagające znajomości języków obcych czy specjalistycznych procesów IT. Obok dużych firm stażystów poszukują też niewielkie agencje kreatywne oraz Miejska Pracownia Urbanistyczna. (PAP)