Cykl wykładów otwartych pracowników Instytutu Historii UJ rozpocznie się 19 lutego wykładem prof. Stanisława Sroki "Sprowadzenie Krzyżaków na ziemie polskie w świetle najnowszych badań". Spotkania adresowane są do młodzieży licealnej i nauczycieli, ale także do wszystkich pasjonatów historii.
 
Jak informuje w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka UJ, Katarzyna Pilitowska, celem wykładów jest przedstawienie w sposób syntetyczny i uporządkowany informacji dotyczących węzłowych problemów z uwzględnieniem najnowszych wyników badań. Do wygłoszenia wykładów zostali zaproszeni najlepsi specjaliści w danej dziedzinie historii, wybierani spośród profesorów cieszących się wśród studentów opinią znakomitych wykładowców.
 
"Mamy nadzieję, że udział w spotkaniach będzie okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy historycznej, lecz również okaże się pomocny w przygotowaniach do olimpiady historycznej i egzaminu maturalnego" - zaznaczają organizatorzy.
 
26 lutego odbędzie się wykład prof. Macieja Salamona "Wschód i Zachód - u zarania dziejów Polski". Z kolei 19 marca w ramach cyklu odbędzie się spotkanie z Maciejem Łuczykime, byłym ambasadorem RP na Węgrzech, połączone z projekcją filmu o losach polskich uchodźców na Węgrzech w okresie II wojny światowej. W dalszych terminach zaplanowano spotkania dotyczące losów innowierców i heretykow w Rzeczpospolitej, o narodzinach kapitalizmu w Europie, postawach Polaków wobec zaborców, a także o tym, ile jest państw we współczesnym świecie.
 
Wykłady są organizowane w auli Instytutu Historii UJ, w Collegium Witkowskiego (ul. Gołębia 13), w Auli i. Ks. Józefa Tischnera o g. 17.