Są wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Finanse samorządów

Na stronach internetowych wojewodów ogłoszone zostały wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To listy zadań zgłoszonych przez gminy wraz z kwotami przyznanymi na ich realizację. Pieniądze będą przeznaczane na inwestycje jak budowa żłobków, przedszkoli czy dróg oraz inne niezbędne lokalnie działania.

31.03.2021

Nie wszystkie nieruchomości przedsiębiorcy są związane z działalnością gospodarczą

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Dorobek orzeczniczy Trybunału Konstytucyjnego od wielu lat kształtuje zasady regulujące podatek od nieruchomości w nie mniejszym stopniu niż ustawodawca. Najnowszy wyrok TK wpisuje się w tę tradycję, dając wielu podatnikom szansę na istotne ograniczenie ponoszonych obciążeń podatkowych – pisze dr Adam Kałążny z Deloitte.

29.03.2021

Masz garaż, nie zbierasz tam śmieci – nie musisz mieć umowy o odbiór odpadów

Finanse samorządów Administracja publiczna

Właściciele garaży wolnostojących, gdy parkują tam samochód i nie wytwarzają śmieci, wbrew sugestiom władz niektórych gmin, nie są zobowiązani do zawarcia umowy dotyczącej odbioru odpadów komunalnych. Jeśli gmina przyjdzie z kontrolą, właściciel musi jednak wykazać, że na nieruchomości nie powstają odpady.

27.03.2021

Samorządy, NGO i wszyscy zainteresowani zaproszeni do dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

W poniedziałek ruszają wysłuchania publiczne Krajowego Planu Odbudowy. Budzi on wiele zastrzeżeń środowisk samorządowych i społecznych. Zarzucają pomijanie grup, które wymagają szczególnego wsparcia w czasie i po pandemii. Swoje uwagi i postulaty przedstawiają też organizacje pozarządowe.

20.03.2021

Rząd prosi samorządy o ulgi dla firm, a samorządy piszą w tej sprawie do rządu

Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do ministra finansów o zwrócenie się do samorządów o przychylne podejście do wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulg podatkowych. Minister pisze do prezesów regionalnych izb obrachunkowych, organów nadzoru nad finansami samorządów. Tymczasem samorządy warmińsko-mazurskie proszą premiera o wsparcie.

18.03.2021

Powiaty: Naprawdę będziemy odholowywać hulajnogi elektryczne?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich martwi się tym, że procedowana właśnie przez Senat ustawa mająca uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych przewiduje, że do ich usuwania z dróg znajdą zastosowanie… normalne reguły z art. 130a Prawa o ruchu drogowym, czyli dotyczące usuwania na przykład samochodów. - To absurdalne „strzelanie z armaty do wróbla” - ocenia Związek.

18.03.2021

Związek województw wytyka braki w Umowie Partnerstwa

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne

Zarząd Związku Województw RP uważa, że projekt Umowy Partnerstwa w obecnym kształcie nie pomoże w przygotowaniu programów regionalnych na lata 2021-2027. W pierwszej kolejności powinien być znany zakres wsparcia z poziomu krajowego, a potem zaprogramowanie komplementarnego wsparcia na poziomie regionu.

12.03.2021

Samorządy: Krajowy Plan Odbudowy dyskryminuje metropolie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Unia Metropolii Polskich ustosunkowała się krytycznie do opracowanego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy. W ocenie prezydentów 12 największych polskich miast dokument, który ma być podstawą wydatkowania – do 2026 r. – prawie 60 mld euro dyskryminuje miasta i ich obszary metropolitalne, wielokrotnie czyniąc z nich beneficjentów drugiej kategorii.

12.03.2021

Finanse samorządów potrzebują stabilizacji, ale niezależnie od budżetu państwa

Finanse publiczne Finanse samorządów

Przy zmianie systemu finansowania samorządów ważne jest zadbanie o zachowanie ich niezależności i samodzielności finansowej. Jednak zdaniem samorządowców nie służy temu proponowane przez rząd powiązanie wysokości dochodów z dynamiką PKB lub innymi wskaźnikami tempa rozwoju gospodarczego kraju. Samorządy nie chcą też być zależne od transferów z rządu, bo za kilka lat mogą ponosić skutki obecnej dekoniunktury.

12.03.2021

Faktury VAT z błędnymi nazwami miast wymagają korekty

Finanse publiczne Finanse samorządów

Błędy w nazwach miast na prawach powiatu na fakturach VAT powodują, że są one nieprawidłowo wystawione w pozycji nabywca – sprzedawca. Przepisy wskazują, że należy używać nazwy „miasto na prawach powiatu”, a nie „gmina”. Aby poprawić nieścisłości, księgowych czeka wiele pracy – od wystawienia faktur korygujących, aż po konieczność złożenia korekty JPK_VAT.

08.03.2021

W pomocy firmom rząd wysługuje się samorządami

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Przepisy tarczy antykryzysowej dają gminom możliwość zwalniania firm z podatku od nieruchomości. Samorządy mogą też odraczać termin płatności lub rozkładać daninę na raty. Rząd, mimo że sam nie obniżył podatków państwowych, ani nie wprowadził żadnych zwolnień, oczekuje, że będą to czynić samorządy. Zwolnienia są jednak rzadkie, bo powodują znaczne uszczuplenia budżetów gmin.

05.03.2021

Rząd zapowiada szukanie nowych źródeł finansowania samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Trzeba znaleźć nowe źródła finansowania samorządów, samorządy muszą też wykorzystywać środki finansowe, które będą w najbliższym czasie rozdysponowane w ramach Krajowego Programu Odbudowy i programu nowego ładu – mówi Michał Cieślak, minister odpowiedzialny w rządzie za rozwój samorządu. Nie podał jednak szczegółów przygotowywanej przez rząd reformy.

04.03.2021

Problemy z interpretacją przepisów o VAT i nowe obowiązki zmorą gmin

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.

01.03.2021

W 2021 bez podwyżek dla nauczycieli - ZNP negatywnie o projekcie

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Po raz pierwszy od kilku lat w 2021 roku nie będzie żadnych podwyżek dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli w 2021 r. Podkreśla, że pensje nauczycieli powinny wzrosnąć o co najmniej 10 proc.

26.02.2021

Rząd zapowiada reformę systemu finansów samorządowych

Finanse samorządów

Obecny system finansowania samorządów funkcjonuje 16 lat i z uwagi na dynamiczne zmiany w otoczeniu gospodarczym i prawnym wymaga dostosowania do obecnych realiów – mówił w czwartek wiceminister finansów podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Samorządowcy podchodzą do tych zapowiedzi z rezerwą.

25.02.2021

Subwencja oświatowa może i rośnie, ale na chodnik nie starczy

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Kwotowo subwencja oświatowa wzrasta z każdym rokiem, tyle że nieproporcjonalnie do zwiększających się wydatków, jakie samorządy ponoszą na oświatę. A te do szkół dokładają drugie tyle z własnych budżetów - z roku na rok coraz więcej. Stąd rosnąca liczba pozwów o wyrównanie poniesionych na edukację kosztów oraz pretensje do premiera, według którego gminy wydają subwencję na inne cele.

25.02.2021

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie zwiększony

Finanse samorządów

Rząd planuje zwiększenie środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale i tak nie starczy na wszystkie złożone wnioski. Trwa analiza zgłoszeń od samorządów w ramach trzeciego rozdania funduszu, wyniki mają być znane w połowie marca. W tym czasie rozstrzygnięty ma też zostać Rządowy Fundusz Rozbudowy Dróg. Samorządowcy ponaglają, by móc ogłaszać przetargi.

24.02.2021

Przez niejasne przepisy sprawozdania finansowe części gmin mogą być nierzetelne

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Część gmin może prezentować zniekształcone wyniki finansowe. Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących VAT i wykazywania przychodów i wydatków w sprawozdaniach. Niektóre samorządy pokazują kwoty netto, inne brutto. Powoduje to, że rzeczywisty obraz ich finansów nie jest prawidłowy, a ewentualny deficyt przedstawiony nieprawdziwie.

22.02.2021

Morskie farmy wiatrowe zapłacą dodatkowy podatek

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ustawodawca od dłuższego czasu szukał sposobu na opodatkowanie morskich farm wiatrowych. Jako usytuowane na morzu, nie podlegały i nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Od 18 lutego będą jednak płaciły dodatkową opłatę koncesyjną. Jak twierdzą eksperci, w praktyce, mimo innej nazwy, będzie to typowy podatek - zamiast do gmin, trafi jednak do budżetu państwa.

15.02.2021

Podatek od urządzeń technicznych posiadających części budowlane wciąż budzi wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Orzecznictwo dotyczące podatku od nieruchomości od urządzeń technicznych nie jest jednolite. Szczególnie ostatnie wyroki odbiegają od wypracowanego przez lata stanowiska. W praktyce w stosunku do takich samych lub bardzo podobnych obiektów możliwe jest wyróżnienie dwóch, przeciwstawnych linii orzeczniczych – pisze Patrycja Pazik z Deloitte.

10.02.2021