Miasta chcą PESEL-i przy głosach na budżet obywatelski, a to sprzeczne z prawem

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Przy głosowaniach na projekty w ramach budżetu obywatelskiego wiele miast żąda od oddających głos podania numeru PESEL czy numeru telefonu. Tymczasem może to być niezgodne z prawem. Przedstawiciele miast uważają jednak, że takie dane chronią przed wielokrotnym głosowaniem przez te same osoby i nie zamierzają rezygnować z tego wymogu.

09.02.2021

Gmina ma wpływ na wysokość podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Wpływy z niego stanowią znaczący dochód dla budżetu gminy. Ustawodawca pozostawia więc pewien zakres swobody w jego ustalaniu przez radę gminy. Organ ten ma bowiem kompetencję do określenia stawek podatku. Nie mogą one jednak przekroczyć ustanowionych przez prawodawcę granic.

05.02.2021

Rządowe dotacje psują samorząd i państwo

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Dotacje centralne rozdzielane samorządom z klucza partyjnego to psucie państwa, kolejny element rozmontowywania demokracji i niszczenie samorządności - uważają eksperci i samorządowcy, komentując zasady dzielenia rządowych funduszy. A bez samorządu nie ma państwa. Tymczasem są też problemy z przejrzystością działań władz lokalnych.

30.01.2021

Dotacje rządowe dla samorządów – bez formalnych pism i uzasadnień

Finanse samorządów

Trwa kolejny nabór do Funduszu Inwestycji Lokalnych. Próbują w nim sił samorządy, którym nie udało się uzyskać pieniędzy w poprzednim rozdaniu. Niestety, nie dostały też oceny i punktacji, czego w ich projektach zabrakło. Tymczasem z informacji przedstawicieli rządu wynika, że przepisy uchwały nie przewidują trybu pisemnego uzasadniania sposobu rozpatrzenia złożonych wniosków.

22.01.2021

Fundusze UE dla samorządów - rząd zaczyna dzielenie pieniędzy na lata 2021-2027

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus

Zachowanie w planach nowej unijnej perspektywy finansowej analogii do poprzednich edycji i utrzymanie udziału procentowego dla regionalnych programów pozwoli samorządom na kontynuowanie planów, których nie zdążyły lub nie mogły zrealizować. Podział środków wskazuje, że więcej pieniędzy trafi do obszarów słabiej rozwiniętych.

20.01.2021

Rząd uruchamia wsparcie dla gmin górskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Uruchamiamy plan wsparcia dla gmin górskich, w ramach, którego trafi do nich miliard złotych - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. A we wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Przeszło 700 mln zł z tej pomocy ma być przeznaczone na inwestycje. Program ma dotyczyć ok. 200 gmin.

12.01.2021

Samorządy zabiegają o rządowy Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządowcy chcą, by każda słaba gmina wiejska czy miejsko-wiejska otrzymywała co roku przynajmniej 1 mln zł, dzięki czemu będzie mogła szybko nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Mają też pomysł, skąd wziąć pieniądze: z VAT-u od inwestycji samorządowych, NFOŚ, subwencji ekologicznej czy budżetu państwa.

11.01.2021

Pieniądze są na wagę złota, ale nie burzą przeszkód w budowie dróg

Finanse samorządów Budownictwo

Samorządy potrzebują pieniędzy na drogi i dobrze oceniają każdą formę wsparcia. Oprócz pustych kas są też inne problemy – trudno spełnić kryteria konkursowe lub nie przystają one do potrzeb. Przeszkodą na wsi jest też nieuregulowany stan prawny gruntów. Tymczasem dodatkowe obowiązki, jak budowa kanałów technologicznych, kosztują, a nie zawsze są potrzebne.

07.01.2021

Gminy popegeerowskie mogą już składać wnioski o wsparcie

Finanse samorządów

Rząd wesprze finansowo gminy, w których funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. W programie przewidziano 250 mln złotych, a pieniądze będzie można wydać na kanalizację, drogi, biblioteki czy zabytki. Preferowane będą inwestycje zainicjowane przez mieszkańców gminy, sołtysów czy organizacje pozarządowe. Nabór już ruszył i potrwa do 12 lutego.

04.01.2021

Miastem być – wieś z szansą na rozwój, ale obawy są

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Kiedy wieś staje się miastem, ludzie boją się wzrostu podatków i opłat. Lokalne władze uspokajają, że podwyżek nie będzie. W uzyskaniu statusu miasta upatrują szanse na dodatkowe źródła finansowania, przyciągnięcie inwestorów i nowych mieszkańców. To również prestiż i szersze możliwości, bo trudno o budowę obwodnicy na wsi. Ale też nowe zobowiązania - remonty dróg czy chodników.

31.12.2020

Specustawa wydłużająca do końca 2023 roku rozliczanie funduszy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus

W środę 23 grudnia weszła w życie specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Po zmianie przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.

23.12.2020

Prof. Swianiewicz: Konstrukcja rządowych transferów ma wpływ na autonomię samorządów

Finanse samorządów Koronawirus

W niektórych programach dla samorządów kryteria rozdziału środków są niezbyt precyzyjnie określone i w dowolnych momentach administracja rządowa może wpływać - podejmując arbitralne decyzje - na to, w jaki sposób te środki będą udostępniane. Ten sposób najsilniej ogranicza autonomię lokalną – mówi prof. Paweł Swianiewicz,

21.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia

Finanse samorządów Budownictwo

Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ustawa ułatwi podmiotom leczniczym uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego.

18.12.2020

Wybór instytucji obsługującej PPK wymaga porozumienia z przedstawicielami załogi

Finanse samorządów Emerytury i renty PPK

To wójt decyduje, czy wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała pracowniczymi planami kapitałowymi każda jednostka organizacyjna gminy, dokona samodzielnie, czy też zostanie przeprowadzony jeden, wspólny wybór takiej jednostki. Od 1 stycznia 2021 roku ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie jednostki sektora finansów publicznych.

18.12.2020

Senat proponuje zwiększenie udziału samorządów w dochodach z PIT

Finanse samorządów PIT

Senat zdecydował w czwartek o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który ma zwiększyć udział samorządów w dochodach z PIT. Celem projektu przygotowanego przez grupę senatorów ma być wyrównanie ubytków w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, spowodowanych wprowadzeniem w 2019 r. zmian w ustawie o podatku dochodowym

17.12.2020

Gminy mogą dłużej stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.

16.12.2020

Samorządy chcą ujawnienia ocen wniosków odrzuconych w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Według samorządowców podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają też, że rząd kierował się kryterium przynależności politycznej samorządowców. Apelują o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków.

16.12.2020

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

16.12.2020

Samorządy oszczędzają na kadrach – tną podwyżki, nagrody, premie i etaty

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wstrzymane podwyżki, dodatki, premie czy nagrody, zamrożone wakaty – finansowy kryzys w samorządach bezpośrednio wpływa na sytuację pracowników urzędów i jednostek podległych. Samorządowcy nie ukrywają, że jeżeli będzie jeszcze gorzej, mogą być zmuszeni do zwolnień czy blokad dodatkowych wynagrodzeń. Niestety, w wielu instytucjach nie będzie też w tym roku świątecznych prezentów.

15.12.2020

Wydatki na rozwój wyróżniają najlepsze samorządy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina Kleszczów koło Bełchatowa, miasto i gmina Polkowice, a także miasta Krynica Morska i Świnoujście - zwyciężyły w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich. Warszawa znalazła się dopiero na drugim miejscu w kategorii miast, a zaraz za stolicą uplasowało się Opole.

14.12.2020