1200 zł za drugi samochód - parkować w miastach coraz trudniej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ograniczanie samochodów w miastach można nazwać trendem, bo decyduje się na nie coraz więcej samorządów. Zaczyna się od poszerzenia stref płatnego parkowania, wzrostów opłat. Utrudnienia skierowane są także do mieszkańców, na przykład warszawska drastyczna podwyżka abonamentu za parkowanie drugiego samochodu.

16.10.2020

Dochody z udziałów miast w podatkach wciąż spadają

Finanse samorządów CIT PIT

Spadek dochodów miast z tytułu udziału w podatku PIT wynosi blisko 7 procent rok do roku, a dochodów z CIT – prawie 8 procent – wynika z badań prowadzonych przez Związek Miast Polskich. Analizy dotyczą finansów miast po trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu z identycznym okresem sprawozdawczym z lat 2018 i 2019 w ujęciu kwartalnym.

14.10.2020

Związek miast: Żądajcie rekompensaty ubytków w dochodach własnych

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Prezydenci i burmistrzowie są wzywani do apeli do posłów i senatorów w sprawie systematycznego osłabienia finansów samorządowych. - Brak rekompensat i zmniejszenia nałożonych obowiązków narusza Konstytucję RP, która gwarantuje adekwatność zasilania finansowego do zakresu nałożonych zadań – pisze do nich prezes Związek Miast Polskich.

12.10.2020

OSP w małych gminach pomagają w czasie epidemii, a trudno je utrzymać

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ograniczenie budżetów samorządów wpływa także na bezpieczeństwo mieszkańców i ograniczenie w mniejszych gminach wydatków na ochotnicze straże pożarne, które są podstawą do pomagania mieszkańcom przy epidemii tam, gdzie nie ma straży gminnych.

12.10.2020

Rozwój regionalny i fundusze UE niepewne po zmianach w rządzie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne

Są obawy samorządowców o politykę regionalną po likwidacji resortu funduszy. Czy będzie traktowana tylko jako źródło finansowania różnych działań, czy też wyznacznik celów rozwoju przy wykorzystaniu unijnych środków UE? Jest też ryzyko paraliżu wykonywania zadań z powodu połączenia zarządzania i audytu. A to grozi problemami jeszcze w obecnej perspektywie.

08.10.2020

Resort finansów potwierdza - samorządy stracą na zmianach w podatkach bez rekompensaty

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Estoński CIT będzie kosztował samorządy 1,3 miliarda złotych tylko w pierwszym roku, nie przewidziano dla nich rekompensaty za spadek wpływów – mówił w Sejmie wiceminister finansów. Dla budżetu państwa będzie to koszt 4,3 mld zł. MF potwierdza, że samorządy nie mogą liczyć na rekompensaty.

07.10.2020

Samorządy bez rekompensaty, zapowiadają wystąpienie do TK

Finanse samorządów

Fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy, jakie prowadzili samorządowcy z wiceministrem finansów Sebastianem Skuzą w sprawie rekompensaty ubytków budżetowych, które będą skutkiem projektu nowelizacji ustawy o podatkach PIT, CIT i ryczałcie. Resort nie przewiduje rekompensaty.

06.10.2020

Skarbnik: Najbardziej niepokoi, że samorządom ubyło dochodów własnych

Finanse samorządów

Niepokojące jest to, że samorządom ubyło dochodów własnych, między innymi z podatków, bo to z nich realizują zadania własne. Zmiany legislacyjne, które powodują spadek dochodów z PIT są najbardziej szkodliwe, bo powodują, że wieloletnie prognozowanie finansowe, które jest obowiązkiem samorządów, staje się działaniem iluzorycznym – mówi Mariusz Konopka,

02.10.2020

Zmiany w PIT, CIT i ryczałcie kosztem samorządów, które nie wykluczają prośby o weto

Finanse samorządów

Rząd po raz kolejny przygotował projekt ustawy, który znacząco uszczupla dochody własne samorządu, nie przewidując jednocześnie żadnej rekompensaty z tego tytułu. To nowelizacja ustawy o podatku PIT, CIT oraz o ryczałcie. Samorządowcy chcą jeszcze rozmawiać o zmianie projektu z ministrem finansów – spotkanie ma się odbyć do końca tygodnia.

30.09.2020

Samorządy tracą dochody - inwestycje i remonty pierwsze do redukcji

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Kryzys zmusił miasta do korekt budżetów, ale też do rezygnacji z inwestycji lub przesunięć „na później”. Nie będzie na przykład rewitalizacji parku, remontu drogi, opóźni się budowa linii tramwajowej czy kładki. Próbują łatać dziury w budżetach, ale przez kolejne zmiany w prawie podatkowym i pandemię, wyciekają im miliony. A prognozowane są dalsze ubytki.

30.09.2020

Ostatnie dni drugiej tury naboru do Funduszu Inwestycji Lokalnych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Jeszcze tylko do 30 września samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje, również na wkład własny do inwestycji, na pomoc firmom i ich pracownikom. W puli jest 6 mld złotych.

28.09.2020

WSA: Biznes na kościelnej nieruchomości nie pozbawia zwolnienia z podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Kościelne nieruchomości, które są przeznaczone na cele mieszkalne, mogą być zwolnione z podatku. Bez znaczenia jest jednak ich faktyczne wykorzystanie. Dlatego też jednoczesne prowadzenie tam działalności gospodarczej nie przekreśla mieszkalnego przeznaczenia i nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

25.09.2020

Delikt czy zobowiązanie - trwa spór o dotacje dla niepublicznych przedszkoli

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Miasta walczą, by przez nieprecyzyjne prawo nie straciły ogromnych kwot z własnych budżetów na rzecz przedszkoli niepublicznych. Chodzi o sprawę uzupełnienia dotacji sprzed lat. Niestety, jak dotąd wykładnia jest niekorzystna dla samorządów. Z kolejną skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego wystąpił właśnie Przasnysz.

23.09.2020

Problematyczne opodatkowanie parkingów na dachach budynków

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości parkingów, które zlokalizowane są na dachach budynków cały czas jest źródłem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jednoznacznego rozstrzygnięcia brak. Problem dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych, galerii handlowych, a nawet biurowców i firm działających w branży nieruchomości komercyjnych – pisze Filip Kaplita z Deloitte.

22.09.2020

Nadwyżka w ciągu roku, deficyt na koniec - prawdziwy obraz finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Spadek dochodów własnych i niższa w tym roku nadwyżka to oznaki pogorszenia finansów samorządów. Na oko dobre dane z resortu finansów z półrocza nijak się mają do wyniku finansowego na koniec roku, gdy zamiast nadwyżki jest deficyt. Obraz „fałszują” dochody z zadań zleconych, jak 500 plus, które wpływają do kas gmin i natychmiast z nich wypływają.

22.09.2020

Trudny start centralnej obsługi szkół w Łodzi

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Wprowadzaniu Centrum Usług Wspólnych Oświaty w Łodzi od początku towarzyszy chaos i niepokoje. Obecnie zaniepokojeni są dyrektorzy liceów, które wkrótce mają być obsługiwane przez Centrum. Poziom tej obsługi od początku budził niepokój i niezadowolenie pracowników oświaty.

21.09.2020

Najem dla turystów wciąż bolączką miast, chcą zmian w prawie i kontroli

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Miasta, nie tylko polskie, coraz głośniej domagają się kontroli nad najmem krótkoterminowym. Mieszkańcy coraz częściej alarmują o uciążliwościach jak hałas, zagrożenie dla zdrowia, a nawet powolny zanik sklepów. Zdaniem samorządowców konieczna jest też ochrona legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.

19.09.2020

Powiaty: Konieczne doprecyzowanie przepisów o wkładzie własnym do inwestycji drogowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich apeluje o pilne doprecyzowanie, czy wkład własny do inwestycji realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych może być finansowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zgodnie z przepisami środki przeznaczane na realizację zadań na drogi nie mogą obejmować środków z budżetu państwa i budżetu UE. A z takich źródeł są pieniądze w RFIL.

14.09.2020

Program „Posiłek w szkole i w domu” wspiera uczniów i osoby starsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów Szkoła i uczeń

Główne założenia programu „Posiłek w szkole i w domu” to ciepły posiłek w szkole dla uczniów z biedniejszych rodzin i finansowe wsparcie na wyposażenie czy remont szkolnej stołówki. Resort rodziny przypomina, że ze wsparcia mogą też korzystać osoby starsze. Rządowy program jest adresowany do samorządów.

03.09.2020

Rząd planuje zamrożenie płac w budżetówce

Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów Administracja publiczna

Zamrożenie na poziomie z roku 2020 wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych - to jedno z założeń projektu ustawy okołobudżetowej na 2021 r., który został w piątek przekazany do konsultacji partnerom społecznym. Natomiast na poziomie z 2017 r. ma pozostać wskaźnik służący do ustalania wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, samorządowych, komunalnych itp.

28.08.2020